Aleksejui Navalnui neleista išvykti iš Rusijos
Oro uos­to pa­sie­nie­čiai ne­lei­do Krem­liaus kri­ti­kui Alek­se­jui Na­val­nui iš­vyk­ti iš Ru­si­jos. Ak­ty­vis­tas ma­no, kad taip ke­tin­ta už­kirs­ti jam ke­lią da­ly­vau­ti skel­biant nu­tar­tį Stras­bū­ro teis­me.

Žymiausias Rusijos opozicionierius sakė, kad pasienio apsauga jį sulaikė, kai jis mėgino kirsti pasų kontrolės liniją Maskvos Domodedovo oro uoste. A. Navalnas ketino išskristi per Frankfurtą į Strasbūrą, kur aukščiausias Europos Žmogaus Teisių Teismas ruošiasi skelbti nutarimą, ar Rusijos tarnybų šiais metais vykdyti A. Navalno areštai yra politiškai motyvuoti. Pasieniečiai jam pasakė, kad jo teisę vykti į užsienį apribojo federaliniai antstoliai.

Rusijoje galioja tvarka, kuri draudžia žmonėms išvykti iš šalies, jei jie turi nesumokėtų baudų ar skolų. Savo tinklaraštyje A. Navalnas parašė esąs tikras, kad jokių tokių finansinių įsipareigojimų ar nuobaudų jis neturi.

Pranešime, kurį A. Navalnas paviešino savo tinklalapyje, konkrečios apribojimo vykti į užsienį priežastys nenurodomos. Remiantis dokumente paminėtu įstatymu, palikti šalį gali būti draudžiama, jei pilietis yra teistas, nevykdo teismo sprendimų ar tyčia nurodė melagingos informacijos, teikdamas dokumentus dėl išvykimo.

„Yra tebegaliojančių teismo įpareigojimų, bet visi jie yra nematerialinio pobūdžio. Šie įpareigojimai yra kelerių metų senumo, o paskutinį kartą išvykau į užsienį prieš dvi savaites – viskas buvo gerai“, – teigė aktyvistas.

Jo teisininkai susisiekė su antstoliais, bet gavo atsakymą, kad draudimą išvykti iš šalies inicijavo ne jie. Pasak A. Navalno advokato Ivano Ždanovo, opozicionieriui pateiktoje pažymoje esama rašybos klaidų, nėra nurodyta data ir nepaaiškinama, kokiu pagrindu uždraudžiama išvykti iš šalies. „Galime spėti, kad šis sprendimas buvo išgalvotas pačiame pasienyje“, – pridūrė I. Ždanovas. Jis nurodė, kad A. Navalno teisininkai šį sprendimą apskųs.

42 metų opozicionierius, vykdantis kampaniją prieš korupciją, praėjusį mėnesį buvo paleistas iš areštinės Maskvoje, kur išbuvo 20 parų už antivyriausybinių protestų organizavimą. Jis taip pat rugsėjį atliko 30 parų laisvės atėmimo bausmę, skirtą už šių metų pradžioje surengtą nesankcionuotą mitingą. Nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ paskelbė laikanti A. Navalną sąžinės kaliniu, nepadariusiu jokio nusikaltimo.

A. Navalnas išgarsėjo organizuodamas protestus prieš prezidentą Vladimirą Putiną. Jie supurtė Rusiją 2011 ir 2012 metais, nuskambėjus įtarimams, kad buvo sukčiaujama per parlamento rinkimus. A. Navalnui nebuvo leista varžytis su V. Putinu per kovą vykusius prezidento rinkimus. Jo retorika, nukreipta prieš korupciją, itin populiari tarp jaunų žmonių, sekančių jo turinį internetu.