8 faktai apie numuštą Rusijos lėktuvą
Virš Vi­dur­že­mio jū­ros pir­ma­die­nį vė­lai va­ka­re din­go Ru­si­jos ka­ri­nis or­lai­vis Il-20, ku­riuo skri­do 14 ka­rių, kol kas lėk­tu­vo nuo­lau­žos ne­ras­tos, ta­čiau pa­ti is­to­ri­ja su­si­lau­kė daug dė­me­sio. Pa­tei­kia­me ži­no­mus fak­tu apie ka­tas­tro­fą:

1. Dingo Il-20. Pirmadienio vakarą pranešama, jog dingo Rusijos karinis orlaivis Il-20, kuriuo skrido 14 karių pranešama. Ryšys su orlaiviu nutrūko 35 km nuo Sirijos pakrantės, virš Viduržemio jūros. Kaip nurodo Rusijos Gynybos ministerija, lėktuvas tuo metu grįžinėjo į Hmeimimo oro pajėgų bazę.

2. Tuo metu apšaudė Izraelis. Žvalgybos lėktuvas dingo tuo metu, kai Izraelis apšaudė raketomis Sirijos teritoriją: keturi Izraelio naikintuvai F-16 atakavo Sirijos infrastruktūros objektus Viduržemio jūros pakrantėje esančioje Latakijos provincijoje, iš kur kilusi prezidento Basharo al Assado šeima. Vėliau Izraelio kariuomenė išleido pareiškimą, jame pabrėžiama, kad „Sirijos kariuomenei paleidus raketas, kurios pataikė į Rusijos lėktuvą, (Izraelio) reaktyviniai lėktuvai jau buvo Izraelio oro erdvės ribose“.

3. Numuštas netyčia. CNN pranešė, jog Vašingtone manoma, kad rusų lėktuvas Il-20 buvo netyčia numuštas Sirijos oro erdvės gynybos sistemos. Anot televizijos šaltinio, orlaivis buvo „netyčia numuštas Sirijos oro erdvės gynybos priemonėmis, kurias šiai šaliai prieš kelerius metus pardavė Rusija“. Pasak jo, katastrofa įvyko, kai Sirijos vyriausybės pajėgos mėgino numušti į Sirijos teritoriją paleistas Izraelio raketas.

4. Izraelis apgailestauja. Kitas šaltinis JAV administracijoje televizijai patvirtino, kad raketų ataką surengė Izraelio oro pajėgos. „Izraelis išreiškia apgailestavimą dėl Rusijos lėktuvo, numušto šiąnakt dėl Sirijos priešlėktuvinių raketų paleidimo, įgulos žūties“, – savo pareiškime į incidentą sureagavo Izraelio kariuomenė.

5. Izraelis meta kaltinimus B. al Assadui ir Irano „Hezbollah“. Izraelio kariuomenė meta kaltinimus B. al Assado režimui, kuris, Izraelio nuomone, ir numušė lėktuvą: „Izraelis laiko visiškai kaltu dėl šio incidento Assado režimą, kurio kariuomenė numušė Rusijos lėktuvą. Izraelis taip pat laiko Iraną ir teroristinę organizaciją „Hezbollah“ atsakingais už šį nelaimingą incidentą.“

6. Atmetama Rusijos versija. Žydų valstybė antradienį taip pat suabejojo dėl Maskvos pareiškimo, kad Izraelio pilotai, vykdę atakas prieš Sirijos taikinius, pasinaudojo rusų lėktuvu, kaip priedanga, todėl jis atsidūrė Sirijos oro gynybos ugnyje. „Per smūgį taikiniui Latakijoje Rusijos lėktuvas, kuris tada buvo pamuštas, nebuvo operacijos teritorijos ribose“, – teigiama Izraelio kariuomenės pareiškime.

7. Nulėmė „virtinė tragiškų atsitiktinių aplinkybių“. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad Rusijos karinio lėktuvo su 15 žmonių įgula numušimą nulėmė „virtinė tragiškų atsitiktinių aplinkybių“. „Tai greičiau panašu į virtinę tragiškų atsitiktinių aplinkybių“, – sakė jis žurnalistams, atsisakydamas lyginti šį įvykį su 2015-aisiais įvykusiu incidentu, kai Turkijos pajėgos numušė Rusijos lėktuvą.

8. Stiprins rusų karių saugumą. Rusijos atsakomieji veiksmai, susiję su Rusijos lėktuvo numušimu Sirijoje, bus visų pirma nukreipti į rusų karių saugumą šioje šalyje, antradienį pažadėjo prezidentas Vladimiras Putinas. „Kalbant apie atsakomuosius veiksmus, jie visų pirma bus nukreipti į didesnio mūsų karių ir objektų saugumo užtikrinimą Sirijos Arabų Respublikoje“, – po susitikimo su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu pareiškė V. Putinas. „Tai bus tokie žingsniai, kuriuos pastebės visi“, – per spaudos konferenciją pabrėžė Rusijos vadovas.