6 faktai: kas žinoma apie kruviną išpuolį Strasbūre
An­tra­die­nio va­ka­rą Stras­bū­ro Ka­lė­dų mu­gė­je įvy­ko šau­dy­nės, kas ži­no­ma, pa­tei­kia­me fak­tus: 

1. Kada ir kur įvyko šaudynės

Incidentas įvyko antradienį, apie 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku Kalėdų mugėje – vienoje judriausių miesto gatvių, kur tuo metu buvo daugybė pirkėjų.

2. Kiek nukentėjo

Prancūzų pareigūnai trečiadienį paskelbė atnaujintą šaudynių Strasbūre aukų skaičių: Kalėdų mugėje antradienio vakarą užpuolikas nušovė du ir sužeidė dar 14 žmonių. Anksčiau buvo skelbiama apie tris žuvusiuosius ir 13 sužeistųjų. Įtariamojo tebeieško gausios pareigūnų pajėgos. Liudininkų pasakojimais remiantis, įtariamasis per išpuolį šaukė „Allahu Akbar“ („Dievas visų didesnis“), trečiadienį per spaudos konferenciją pareiškė Paryžiaus prokuroras Remy Heitzas.

3. Užpuolikas ieškomas, suimti 4 žmonės

Teritorijoje pagal eilinę antiteroristinę operaciją budėję kariai susišaudė su įtariamuoju ir jį sužeidė, tačiau tai nesutrukdė jam pasprukti, nurodė policijos šaltiniai. Šaulio tapatybė buvo nustatyta; jis buvo įtrauktas į įtariamų ekstremistų sąrašą, tai, veikiausiai yra 29 metų Strasbūro gyventojas Cherifas. Jis figūravo tyrime dėl pasikėsinimo nužudyti, nurodė vienas iš šaltinių. Vienas policijos šaltinis nurodė, kad saugumo pajėgos šaudė viename miesto rajone, kur, kaip manoma, slėpėsi įtariamasis. Tačiau tiksli vieta neatskleidžiama.

Trečiadienį pranešta, jog Prancūzijos policija sulaikė keturis žmones, tačiau šaulys tebėra laisvėje. Prancūzijos vidaus reikalų viceministras Laurent'as Nunezas radijui „France-Inter“ sakė, kad užpuolikas galėjo pasprukti į netoliese esančią Vokietiją.

4. Saugumo lygis

Prancūzijoje buvo padidintas saugumo lygis, „su sustiprintos pasienio kontrolės vykdymu ir sustiprinta kontrole visose Kalėdų mugėse Prancūzijoje, kad būtų išvengta“ panašių atakų. Antradienio vakarą buvo aptvertos kai kurios teritorijos, esančios šalia Kalėdų mugės, o gyventojams buvo liepta likti namie. Strasbūre esantis Europos Parlamento pastatas po incidento buvo užrakintas. Europarlamentarams ir žurnalistams buvo draudžiama jį palikti. Reaguojant į daug aukų pareikalavusius islamistų išpuolius 2015-aisiais, Prancūzijoje pastaraisiais metais buvo smarkiai sustiprintas saugumas, o ši mugė buvo vertinama kaip viena potencialių taikinių. Strasbūre yra dislokuotas specialus kariuomenės antiteroristinis padalinys, o tarp 300 kalėdinės mugės namukų matyti reguliariai patruliuojantys kariai ir policininkai.

.

5. Reakcija

Po vidurnakčio Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas su vyriausybės pareigūnais Paryžiuje surengė skubų posėdį.

6. Pradėtas tyrimas

Antiteroristinė prokuratūra pradėjo Vokietijos pasienyje esantį Strasbūrą sukrėtusio incidento tyrimą. Pastaraisiais metais buvo sulaikyti keli šio miesto gyventojai, bandę pasiekti džihadistų grupuotes Sirijoje, arba buvo suimti jau iš ten grįžę.