5 faktai: kas žinoma apie žurnalisto Arkadijaus Babčenkos nužudymą
Va­kar pa­sau­lį aps­krie­jo liūd­na ži­nia, jog Ukrai­nos sos­ti­nė­je Ki­je­ve nu­žu­dy­tas žy­mus Ru­si­jos žur­na­lis­tas Ar­ka­di­jus Bab­čen­ka. Pa­tei­kia­me ži­no­mus fak­tus apie tai.

1. Nužudytas į nugarą laiptinėje

Ukrainos parlamentaras Antonas Heraščenka nurodė, kad A. Babčenka buvo nušautas prie savo buto durų. „Namuose baigėsi duona. Arkadijus susiruošė eiti į parduotuvę. Žudikas jo tykojo laiptinėje. Kai Arkadijus atidarė duris, žudikas jam keliskart šovė į nugarą“, – parašė A. Heraščenka savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“. Apie įvykį socialiniame tinkle pranešė ir Krymo totorių televizijos kanalo ATR, kur dirbo A. Babčenka, direktoriaus pavaduotojas Aideras Mudžabajevas. „Į Arkadijų Babčenką šaudė, jo namuose, į nugarą. Išvežtas į ligoninę. Bandau išsiaiškinti į kurią ir važiuoju ten“.

2. Žmona iškvietė greitąją

Pasak nacionalinės policijos atstovo Jaroslavo Trakalos, užpuolimo metu žurnalisto žmona buvo vonioje. „Ji išgirdo šūvius, išėjo iš vonios ir pamatė savo vyrą kraujo baloje. Iškvietė greitąją pagalbą. Jis mirė pakeliui į ligoninę“, – pasakojo J. Trakala. Kol kas A. Babčenkos žmona dėl savo psichologinės būklės negali duoti parodymų. „Akivaizdu, jog tai ne savižudybė. Tai žmogžudystė. Tačiau kol kas daugiau jokių duomenų neturime. Žurnalisto žmona kol kas parodymų neduoda. Apklausiami liudininkai. Įvykio vietoje dirba tyrėjų grupės“, – kalbėjo policijos viršininkas.

„Telefonu 102 sulaukėme gydytojų pranešimo: jiems paskambino moteris ir pasakė, kad namuose rado savo vyrą, paplūdusį krauju. Nuo patirtų sužalojimų, įtariama – į nugarą, nukentėjusysis mirė“, – socialinio tinko „Facebook“ paskyroje pranešė Kijevo policijos komunikacijos skyriaus vadovė Oksana Bliščik.

3. Nužudymo motyvas

Ukrainos policija, tirianti rusų žurnalisto ir Kremliaus kritiko Arkadijaus Babčenkos nužudymą Kijeve, antradienį pareiškė, jog pagrindiniu šio nusikaltimo motyvu laiko opozicionieriaus profesinę veiklą. „Turint galvoje jo darbą, pirmoji ir akivaizdi versija – tai jo profesinė veikla“, – sakė Nacionalinės policijos vyriausiosios valdybos Kijeve viršininkas Andrijus Kryščenka.

4. Iškelta baudžiamoji byla

Kaip informavo Nacionalinės policijos Komunikacijos departamento direktorius Jaroslavas Trakalo, iškelta baudžiamoji byla dėl tyčinio nužudymo.

5. Paskelbtas užpuoliko fotorobotas

Tuo tarpu Ukrainos nacionalinės policijos vadovo pirmasis pavaduotojas Viačeslavas Abroskinas feisbuke paskelbė įtariamo A. Babčenkos žudiko fotorobotą.

„Jau sudarytas įtariamo žudiko fotorobotas. Pareigūnai ieško liudininkų ir aiškinasi įvykio aplinkybes“, – nurodė jis.

Įtariamasis yra 40–45 metų amžiaus, 175–180 cm ūgio, su žila barzda, vilkėjo džinsinę striukę ir džinsus, buvo užsidėjęs tamsiai mėlyną sportinę kepurę.

Jautė pavojų

2017 metais Arkadijus Babčenka išvyko iš Rusijos, motyvuodamas tuo, kad šioje šalyje jam gali kilti įkalinimo grėsmė.

„Turiu informacijos apie tai, kad aukšto lygio kabinetuose žmonės sprendžia ką su manimi daryti, – ar tai kelti bylą ir sodinti į kalėjimą, ar numoti į mane ranka ir palikti viską kaip yra. Tačiau aš nutariau nelaukti jų sprendimo ir nusprendžiau persikelti čia kuriam laikui“ – prieš kurį laiką sakė A. Babčenka, duodamas interviu Ukrainos radijui „Gromadskije“.

1977-aisiais gimęs A. Babčenka – Rusijos rašytojas ir opozicijos žurnalistas, karo korespondentas, leidėjas. 2017-ųjų vasarį A. Babčenka pranešė, kad laikinai palieka Rusiją dėl jam ir jo šeimai kilusios grėsmės. Po to jis gyveno Prahoje, vėliau – Izraelyje, nuo 2017-ųjų jis gyveno Kijeve.

Tai – ne pirmoji pagarsėjusi žurnalisto žmogžudystė Ukrainos sostinėje per pastaruosius trejus metus.

2016-ųjų liepos 20-osios rytą Kijevo centre susprogdintas „Ukrainos tiesos“ vadovės Alionos Pritulos automobilis, kuriame buvo baltarusis žurnalistas Pavelas Šeremetas. Nepriklausomame naujienų portale „Ukrainska Pravda“ dirbęs 44 metų žurnalistas savo straipsniuose kritikavo tiek Kremliaus, tiek Kijevo politikos kursą.

2015-aisiais Kijeve, daugiabučio, kuriame gyveno, kieme buvo nužudytas žymus ukrainiečių žurnalistas Olesis Buzina.

Trečiadienį vakare paaiškėjo, kad Ukrainos specialiosios tarnybos suvaidino žurnalisto nužudymą. PLAČIAU