5-asis „Laisvosios Rusijos forumas“: Putinizmas persmelkė Vokietiją
Pa­sak gar­saus vo­kie­čių žur­na­lis­to Bo­ri­so Reits­chus­te­rio, Vo­kie­ti­jos di­džio­jo­je po­li­ti­ko­je mė­gau­ja­ma­si iliu­zi­ja, kad vis­kas yra taip, kaip no­ri­ma ma­ty­ti, o ne taip, kaip yra iš tie­sų. Jei di­džio­sios par­ti­jos ne­nus­tos kur­ti sa­vo prog­ra­mas be­si­rem­da­mos iliu­zi­jo­mis, Bun­des­ta­ge dau­gės po­pu­lis­tų, o Krem­liaus įta­ka ša­ly­je di­dės.

LŽ paklaustas, kodėl Vokietija praktiškai tą pačią dieną išsiuntinėjo po diplomatine priedanga dirbusius Rusijos šnipus ir pasirašinėjo dujotiekio „Nord Stream 2“ tiesimo dokumentus, Borisas Reitschusteris teigė, kad toks elgesys atspindi tikrąją Vokietijos politiką: „Iš vienos pusės, tai rodo pastangas gražiau pasirodyti prieš NATO ir kitas Vakarų valstybes, o iš kitos – atskleidžia mūsų šalies „putinizacijos“ mastą. Kremliaus lobizmas labai galingas politikoje ir ekonomikoje, ir deja, Vokietija šiuo metu yra labai jam pasidavusi“.

Borisas Reitschusteris/berlin-visual.com nuotrauka

„Formaliai, Vokietija dirba ranka rankon su Vakarų partneriais, bet tuo pat metu ir su Rusija“, – teigė penktajame „Laisvosios Rusijos forume“ dalyvaujantis vokiečių žurnalistas.

Pasak jo, tokios partijos, kaip dešiniaisiais radikalais ir net naciais vadinama AfD (paskutiniuose Bundestago rinkimuose užėmusi trečią vietą) artimiausioje ateityje greičiausiai taps dar populiaresnės. „Didžiosioms partijoms reikia susimąstyti. Apklausos rodė, kad rinkėjus labiausiai neramino migracijos, pabėgėlių ir nusikalstamumo problemos. AfD į tai ir nusitailė. Tuo metu „senosios“, kaip kad socialdemokratai, partijos ragino priimti daugiau pabėgėlių giminaičių. Rezultatą matome“, – teigė Borisas Reitschusteris.

Anot vokiečių žurnalisto, niekam ne paslaptis, kad populistines politines jėgas remia Kremlius, tačiau „jokia Vladimiro Putino parama negalėjo užtikrinti tokių svaiginančių pergalių rinkimuose. Padėti – taip, bet tik padėti. Didžiausias „nuopelnas“ – tradicinių partijų sprendimas ignoruoti problemas, kurios rūpi rinkėjui“.

Daugeliui ekspertų teigiant, kad įvairiose Vakarų valstybėse, nuo Vengrijos iki JAV, populistai laimi todėl, kad tradicinės partijos ignoruoja dešiniųjų pažiūrų rinkėjų lūkesčius, Borisas Reitschusteris mano, kad Vokietija – ne išimtis. „AfD gretose yra neonacių, tačiau tai – ne neonacistinė partija. Daugybė jos narių – tikri konservatoriai, nusivylę senosiomis konservatyviosiomis partijomis. Senuosius konservatorius, Angelos Merkel dėka, daug kas šiandien laiko tiesiog kairiaisiais liberalais“, – teigė žurnalistas.

„Per „rožinius akinius“ tradicinės partijos mieliau žiūri daugelyje Vakarų valstybių. Savo norus jos sukeičia vietomis su tikrove ir tokios pamokos, kurias joms „dėsto“ populistai, deja, neišmokstamos. Berlyne tai taip pat labai juntama – lyg ir norima daryti, kaip geriau, o staiga šaukiame kas čia po velnių nutiko!? Senosios Vokietijos partijos vadovaujasi principu „jei faktai neatitinka mano teorijos, tuo blogiau faktams“. Jei greitai nebus padarytos išvados, populistinės ir proputiniškos jėgos būsimuose rinkimuose pasirodys dar geriau“, – LŽ sakė Borisas Reitschusteris.