3 mėnesį Rusijos kalėjime badaujančio režisieriaus sveikata prastėja
Prieš be­veik tris mė­ne­sius Ru­si­jos ka­lė­ji­me ba­do strei­ką pa­skel­bęs ukrai­nie­čių re­ži­sie­rius Ole­has Sen­co­vas jau ne­te­ko 30 ki­log­ra­mų ir su­si­du­ria su šir­dies prob­le­mo­mis, an­tra­die­nį pra­ne­šė jo ad­vo­ka­tas.

Kiek anksčiau antradienį kalėjime savo klientą aplankęs Dmitrijus Dinzė naujienų agentūrai AFP sakė, kad O. Sencovui nustatytas labai žemas hemoglobino lygis kraujyje, o jo širdies ritmas sulėtėjo iki 40 dūžių per minutę.

„Jis atrodo prastai, tačiau stengiasi laikytis“, – sakė D. Dinzė apie režisierių, pažadėjusį tęsti bado streiką, kol Rusija paleis už grotų laikomus politinius kalinius ukrainiečius.

Režisieriaus motina Liudmyla Sencova parašė laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, prašydama suteikti malonę aršiam Kremliaus kritikui.

42 metų O. Sentsovas nevalgo jau 87 dienas. Tačiau iš medikų jis gauna tam tikrų maisto papildų.

Liepos pradžioje O. Sencovo pusseserė pranešė, kad 1 m 90 cm ūgio vyras, anksčiau svėręs 100 kg, nuo gegužės 14-osios, kai paskelbė bado streiką, neteko 15 kilogramų.

D. Dinzė sakė nesutinkantis su antradienį kalėjimų tarnybos paskelbtu pareiškimu, kad O. Sencovo sveikatos būklė yra „patenkinama“.

„Ne, nesutinku. Jo būklė yra bloga“, – pažymėjo advokatas.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ praėjusią savaitę pranešė, kad Rusija atmetė jos prašymą leisti aplankyti režisierių kartu su nepriklausomu medicinos ekspertu, kuris įvertintų jo sveikatos būklę.

Kalinys supranta, kad gali mirti, sakė D. Dinzė ir pridūrė: „Jis pasirengęs iki galo ginti savo poziciją.“

D. Dinzė socialiniame tinkle „Facebook“ paviešino O. Sencovo ranka rašytą raštelį su antradienio data. Jame režisierius atmeta advokatų siūlymą, kad jis būtų perkeltas į ligoninę gimtajame Kryme, ir pripažįsta, kad jo sveikatos būklė yra prasta.

„Gali būti, kad gyvo manęs ten jie nenugabens“, – rašo O. Sencovas.

„Dėl savo būklės šiuo metu nesu transportabilus, taigi, liksiu ten, kur esu“, – priduria režisierius.

Vakarų šalių vyriausybės, įskaitant Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, taip pat daugybė garsenybių, tarp jų Pedro Almodovaras, Johnny Deppas ir Stephenas Kingas, nekart ragino Kremlių paleisti O. Sencovą.

Jame režisierius atmeta advokatų siūlymą, kad jis būtų perkeltas į ligoninę gimtajame Kryme, ir pripažįsta, kad jo sveikatos būklė yra prasta. „Gali būti, kad gyvo manęs ten jie nenugabens“, – rašo O. Sencovas.

Režisieriaus motina Liudmyla Sencova parašė laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, prašydama suteikti malonę aršiam Kremliaus kritikui.

D. Dinzė feisbuke rašė iš diplomatų girdėjęs, kad Rusija neketina jo paleisti į laisvę.

„Informacija iš diplomatų, palaikančių kontaktus su Rusija sprendžiant O. Sencovo klausimą, rodo, kad jie neplanuoja jo paleisti“, – rašė jis.

Rusijos poziciją jis apibūdino taip: „Lai jis miršta, kad būtų pamoka kitiems kaliniams.“

„Neketinu sustoti“

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) praėjusį mėnesį paragino Rusiją užtikrinti, kad O. Sencovas gautų „tinkamą gydymą“. Teismas taip pat paragino režisierių nedelsiant nutraukti bado streiką ir sutikti su būtinu gydymu.

Kalinys supranta, kad gali mirti, sakė D. Dinzė ir pridūrė: „Jis pasirengęs iki galo ginti savo poziciją.“

Tačiau O. Sencovas toliau atsisako būti hospitalizuotas, sakė D. Dinzė ir pabrėžė, kad tai sąmoningas jo kliento pasirinkimas.

O. Sencovas savo raštelyje rašė: „Aš nesergu. Aš badauju ir neketinu sustoti.“

Režisierius atlieka 20 metų laisvės atėmimo bausmę už terorizmą. Jis buvo nuteistas už prorusiškų partijų būstinių padegimus Kryme po to, kai Rusija aneksavo šį Ukrainai priklausantį Juodosios jūros pusiasalį.

O. Sencovas kali Jamalo nencų autonominėje apygardoje Sibire esančioje kolonijoje.

Kryme gimęs O.Sencovas yra sukūręs du trumpametražius filmus, o 2012 metais pristatė jį išgarsinusį savo pirmąjį meninį filmą „Žaidėjas“ (Gamer), pasakojantį apie paauglį, priklausomą nuo kompiuterinių žaidimų. Ši juosta sulaukė kritikų liaupsių Roterdamo kino festivalyje.