„Brexitą“ įamžins nauja moneta
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja ke­ti­na iš­leis­ti 50 pen­sų mo­ne­tą, ku­ri įam­žin­tų ki­tais me­tais vyk­sian­tį ša­lies iš­sto­ji­mą iš Eu­ro­pos Są­jun­gos. Ta­čiau toks spren­di­mas bu­vo iš­juok­tas so­cia­li­niuo­se tink­luo­se.

Karališkoji monetų kalykla turi nusistovėjusią tradiciją leisti monetas, kuriomis įamžinamos istorinės akimirkos“, – aiškinama Iždo ministerijos pareiškime. 2019-ųjų pavasarį planuojama išleisti monetą, kuria bus įamžintas „Brexitas“.

Karališkoji kalykla savo svetainėje paviešino nuotrauką, kuriame matyti moneta su užrašu „Draugystė su visomis valstybėmis“. Šie žodžiai yra aliuzija į vieną žinomą citatą iš Thomo Jeffersono – trečiojo JAV prezidento ir Amerikos nepriklausomybės patriarcho – inauguracinės kalbos. Jis įvardijo vieną pagrindinių savo vyriausybės principų: „Taika, prekyba ir sąžininga draugystė su visomis valstybėmis.“

Moneta turėtų pasirodyti pavasarį. / flipboard.com nuotrauka

Pirmas apie naująją monetą pranešė bulvarinis dienraštis „The Sun“, skaitomiausias Didžiosios Britanijos laikraštis. Leidinys pareiškė, kad naujoji moneta bus šiltai priimta, ir pažėrė kritikos Karališkajam paštui, atsisakančiam išleisti panašų „Brexitui“ dedikuotą pašto ženklą.

Tačiau paskelbus šiuos planus socialiniuose tinkluose nuvilnijo pašaipių komentarų banga. Daugelis tviterio vartotojų atkreipė dėmesį, kad išleistos monetos vertė gali būti mažesnė, jeigu svaras nuvertės dėl „Brexito“.

Komikas Jamesas Feltonas savo ruožtu pasidalijo monetos, kurioje vaizduojamas sau į koją šaunantis žmogus, vaizdu. Dar matyti ir moneta, kurioje pavaizduotos scenos iš populiariojo televizijos komiško serialo apie Antrąjį pasaulinį karą „Tėčio kariuomenė“ (Dad's Army) ir su tokiais šūkiais kaip „Esame pasmerkti“.

Socialinių tinklų vartotojai pateikė kitokių proginės monetos versijų. / twitter.com nuotrauka

Kiti paprašė savo sekėjų pasidalyti 50 pensų monetos, išleistos 1973 metais ir skirtos Didžiosios Britanijos įstojimui į Europos ekonominę bendriją, ES pirmtakę, vaizdu. Šioje monetoje vaizduojamas sujungtų rankų ratas.

Vienas tviterio vartotojas pateikė paveikslėlį, kuriame vaizduojami skarmalais apsirengę tėvas ir sūnus, einantys tolyn nuo Didžiosios Britanijos parlamento griuvėsių. Sūnus klausia: „Tėti, ar galėčiau palaikyti „Brexito“ 50 pensų monetą?“

twitter.com nuotrauka

Prieš „Brexitą“ agituojantys veikėjai taip pat skundėsi dėl tokio vyriausybės žingsnio. „50 pensų moneta bus tik liūdnas ir nuolatinis priminimas, kokią ilgalaikę žalą „Brexitas“ daro mūsų ekonomikai, patikimumui ir įtakai pasaulyje“, – pareiškė Liberalų demokratų atstovas „Brexito“ reikalais Tomas Brake'as.

Už antrą referendumą dėl Didžiosios Britanijos narystės ES pasisakanti aktyvistų grupė „Best for Britain“ irgi negailėjo kritikos valdžios sprendimui ir pavadino jį gudrybe, neturinčia beveik nieko bendra su naujos monetos idėja. „Tai dar vienas mėginimas pavaizduoti „Brexitą“ kaip neišvengiamą dalyką, nors tai visiška netiesa“, – „Best for Britain“ išplatintame pareiškime nurodė organizacijos vadovė Eloise Todd.