Vogtų telefonų blokavimas: kas, kaip, kodėl?
Dau­giau kaip 140 mo­bi­lio­jo ry­šio ope­ra­to­rių vi­sa­me pa­sau­ly­je tre­čia­die­nį pra­de­da blo­kuo­ti vog­tus, pa­mes­tus ar ne­tei­sė­tai įsi­gy­tus mo­bi­liuo­sius te­le­fo­nus. Trys di­die­ji Lie­tu­vos ope­ra­to­riai jau yra ga­vęs po­li­ci­jos pra­šy­mų užb­lo­kuo­ti apie 10 tūks­tan­čių te­le­fo­nų. Vis­gi klau­si­mų, kaip, ka­da ir ko­dėl te­le­fo­nai bus blo­kuo­ja­mi – ne­ma­žai. 

„Tele 2“ komunikacijos vadovas Andrius Baranauskas į kylančius klausimus dėl telefonų blokavimo savo „Facebook“ paskyroje atsako šmaikščiai.

„“Operatoriai pradeda blokuoti telefonų IMEI“, – skelbia šiandien antraštės portaluose. Tikrai pradedam. Blokuosim. Ir sulaukiam daugybės klausimų.

Kaip patekti tarp šių blokuojamųjų, klausia susirūpinę žmonės? Kaip užtikrinti, kad telefonas bus įtrauktas į juodąjį sąrašą, užblokuotas ir niekam nebereikalingas? Yra trys būdai, skubu nuraminti.

Pirmas būdas: telefoną galite tiesiog pavogti.

„Nukarosinti“ tamsiame skersgatvyje. Čiupti nuo lauko kavinės staliuko.kol savininkas koncentruojasi į alų ar padavėją. Arba, atėjus į operatoriaus saloną, įsigyti telefoną už pradinę įmoką – ir nebemokėti likusių, tik čia jau labiau gal sukčiavimas.

Visais atvejais rezultatas bus tas pats: nukentėjusysis kreipsis į policiją, ši įtrauks IMEI į sąrašą, mes jį blokuosim. Vualia, jūs – tarp rinktinės publikos! <<..>>

Antras būdas: pirkti vogtą telefoną.

Tai nėra taip sunku, kaip manote. Antai LNK žurnalistai prieš kelias dienas darė reportažą apie tai ir paskambino random pacukui iš skelbimų portalo (iPhone 8 Plus už 580 Eur, „visiškai naujas nenaudotas atristas“, importuotas iš Anglijos, Orange tinklo).

Na, pagalvokim: jei naujo telefono kaina – virš 900 Eur, o pacukas, parduodamas už 580, sugeba pasidengti siuntimo iš Anglijos išlaidas ir dar uždirbti – tai kur čia galėtų būti jo verslo sėkmės raktas? Jis siunčia IMEI kodą, ir prašom – telefonas jau duombazėje, nes toje pačioje Anglijoje buvo vogtas. Kaip tik šiomis dienomis turėtų nustoti veikti, atidžiai stebėkite, jei nusipirkote.

Trečias būdas: nemokėti už paslaugas užsienyje.

Pasitaiko, kad žmonės nuvažiuoja į užsienį. Pasitaiko, kad jie ten, tarkim, įsideda naują kortelę. Pasitaiko, kad nesumoka už paslaugas ir grįžta į Lietuvą.

Visais kitais atvejais jūsų telefonas veiks toliau.

Jei paaiškės, kad pakliuvot į sąrašą – gausit iš mūsų SMS ir turėsit 30 dienų išsiaiškinti situaciją. Gali būti, kad yra žmonių, kurie nežino apie negražią telefono kilmę – tarkime, gavo dovanų skelbimuose pirktą aparatą. Tokiais atvejais IMEI galite pasitikrinti surinkę *#06# ir pasižiūrėję į www.manoimei.lt; jei nepatiks, ką pamatėt – ateikit į mūsų saloną, kartu sugalvosim, ką čia daryt“, – rašo telekomunikacijų bendrovės atstovas.

LŽ primena, kad siekiant kovoti su telefonų vagystėmis, klastotėmis ir kitais nusikaltimais, bus blokuojami unikalūs įrenginių IMEI kodai. Tarptautinės ryšio operatorius vienijančios asociacijos GSMA sistemoje šiuo metu yra per 33 mln. įrenginių su blokuotinais IMEI kodais, ir šis skaičius ateityje turėtų išaugti.

Policija praėjusią savaitę perspėjo gyventojus pasitikrinti, ar jų mobilieji telefonai nebus užblokuoti. Tai padaryti galima portale www.manoimei.lt įvedus IMEI kodą. Pasitikrinti turėtų telefonus per skelbimus laikraštyje ar internete pirkę asmenys, iš užsienio atvežtus įrenginius naudojantys vartotojai, taip pat juos įsigiję iš neoficialių gamintojų partnerių.

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis teigė, kad įrenginys gali būti užblokuotas, jei prieš tai buvo pavogtas, pamestas arba jei naudojantis juo kitoje šalyje buvo įsiskolinta už mobiliojo ryšio paslaugas. IMEI kodą vartotojai gali sužinoti įrenginyje surinkę kombinaciją *#06#, taip pat ant prietaiso pakuotės ar lipduko po telefono baterija.