Sudaužytos širdies sindromo raktas – smegenys
Jū­sų šir­dis ga­li bū­ti su­dau­žy­ta liūd­no įvy­kio ir tai, eks­per­tų tei­gi­mu, ga­li bū­ti jū­sų sme­ge­nų dar­bas. Švei­ca­ri­jos moks­li­nin­kai ty­ri­nė­ja žmo­nes, ser­gan­čius re­ta ir ne­įp­ras­ta li­ga, va­di­na­ma su­dau­žy­tos šir­dies sind­ro­mu.

Kaip rašo „BBC News“, šis širdies negalavimas ištinka staiga, dažnai po patirto streso ar emocinio sukrėtimo, pavyzdžiui, netekus darbo ar mylimo žmogaus. Apie sudaužytos širdies sindromą dar mažai žinoma, tačiau naujausias mokslininkų darbas, paskelbtas leidinyje „European Heart Journal“, rodo, kad proto atsakas į stresą yra labai svarbus.

Dusulys ir skausmas

Sudaužytos širdies sindromas, taip pat žinomas kaip takotsubo sindromas – žmonių, sergančių šia liga, širdies forma primena japonišką puodą tokiu pavadinimu, – gali atsirasti dėl šoko. Ši būklė skiriasi nuo širdies priepuolio, kurį sukelia užsikimšusios kraujagyslės, tačiau turi panašių simptomų, tarp jų – dusulį ir krūtinės skausmą.

Dažnai priežastis yra nelaimingas įvykis, tačiau nustatytos sąsajos ir su dideliais jaudinančiais įvykiais, pavyzdžiui, vestuvėmis ar nauju darbu. Kai kurie žmonės nepatyrė arba negali nustatyti konkretaus įvykio, dėl kurio ištiko sudaužytos širdies sindromas.

Ši būklė gali būti laikina, širdies raumuo atsinaujina per kelias dienas, savaites ar mėnesius. Tačiau kai kuriems žmonėms sudaužytos širdies sindromas gali būti mirtinas.

Manoma, kad kasmet Jungtinėje Karalystėje sudaužytos širdies sindromas ištinka apie 2500 žmonių. Tiksliai nežinoma, tačiau ekspertai mano, kad ši liga gali būti susijusi su padidėjusiu streso hormonų, tokių kaip adrenalinas, lygiu.

Neįminta mįslė

Dr. Jelena Ghadri su kolegomis iš Ciuricho universiteto ligoninės pažvelgė, kas vyksta 15 pacientų, sergančių sudaužytos širdies sindromu, smegenyse. Smegenų skenavimas parodė pastebimus skirtumus, kai buvo palyginta su 39 sveikų kontrolinės grupės tiriamųjų skenogramomis.

Pacientų, sergančių sudaužytos širdies sindromu, smegenų sritys, susijusios su emocijų valdymu ir nesąmoningu ar automatiniu kūno atsaku, tokiu kaip širdies plakimas, mažiau sąveikavo. Manoma, kad būtent šios smegenų sritys kontroliuoja mūsų atsaką į stresą.

Sudaužytos širdies sindromas skiriasi nuo širdies priepuolio, kurį sukelia užsikimšusios kraujagyslės, tačiau turi panašių simptomų, tarp jų – dusulį ir krūtinės skausmą.

„Emocijos yra apdorojamos smegenyse, todėl galima manyti, kad ši liga atsiranda smegenyse ir turi iš viršaus į apačią nukreiptą poveikį širdžiai“, – sakė dr. J. Ghadri.

Tikslus mechanizmas vis dar nėra visiškai suprantamas, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų. Pacientų smegenys prieš atsirandant sudaužytos širdies sindromui ar tuo metu, kai jis ištiko, nebuvo nuskenuotos, todėl mokslininkai negali pasakyti, ar susilpnėjusi sąveika tarp smegenų sričių sukėlė takotsubo sindromą, ar priešingai.

„Tai svarbi tyrimų dalis, padėsianti mums susidaryti geresnį supratimą apie kardiomiopatijos formą, kuri dažnai yra ignoruojama ir išlieka mįslinga“, – pabrėžė Jungtinės Karalystės specializuotos labdaros organizacijos „Cardiomyopathy“ generalinis direktorius Joelis Rose'as.

Pasak jo, žmones, sergančius takotsubo kardiomiopatija, tikrai pradžiugins naujos pastangos suprasti smegenų vaidmenį šios ligos istorijoje ir kodėl kai kurie žmonės yra jautresni nei kiti. Tikimasi, kad tyrimai atkreips daugiau dėmesio į šią sritį ir neurologai su kardiologais glaudžiau bendradarbiaus.

Britų širdies fondo finansuojama tyrėja prof. Dana Dawson iš Aberdino universiteto sakė: „Šie atradimai patvirtina tai, kas jau seniai buvo įtariama, – smegenų ir širdies sąveiką sergant takotsubo sindromu.“