Naujos aukštumos: rusų propaganda roboto kostiumą pristatė kaip technologijų proveržį
Ru­si­jos TV ka­na­las „Ros­si­ja24“ par­en­gė pom­pas­ti­kos ne­sto­ko­jan­tį re­por­ta­žą, ku­ria­me ne­ma­žai dė­me­sio sky­rė ro­bo­tui Bo­ri­sui pri­sta­ty­ti. Ja­me tei­gia­ma, kad ro­bo­ti­kos ste­buk­las ne­va mo­ka ma­te­ma­ti­ką, vaikš­to, kal­ba ir net šo­ka, be to, „da­ro tai vi­sai ne­pras­tai“. Kiek vė­liau pa­aiš­kė­jo, kad iš­gir­ta­sis ro­bo­tas tė­ra kos­tiu­mas.

Gruodžio 11 dieną Jaroslavlyje prasidėjo „Projektorijos“ forumas. Tai kasmetinis robotikos populiarinimo festivalis, rengiamas asmeniniu Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakymu. Anksčiau jis vadinosi „Būsimieji intelektiniai Rusijos lyderiai“.

Šį renginį nušvietė propagandinis rusų televizijos kanalas „Rossija24“. Naujienų reportaže robotas Borisas buvo pristatytas kaip Rusijos aukštųjų technologijų proveržis, kalbama apie tai, ką sugeba daryti šis prototipas, ir džiūgaujama, kad jis geba netgi šokti.

Tik pasirodžius naujienų reportažui, internautams kilo daugybė klausimų, susijusių su roboto Boriso veiksmais bei išvaizda: kodėl ant roboto korpuso nėra nė vieno daviklio, tačiau pilna mirksinčių šviesos diodų ir t. t.

Įtarimų sukėlė ir tai, kaip rusų mokslininkams iškart pavyko sukurti galutinį prototipą, nepublikuojant jokių tarpinių rezultatų ir visuomenei nepristatant roboto raidos etapų. Pagal charakteristikas, Borisas turėtų būti vienas moderniausių ne tik Rusijoje, bet ir visame pasaulyje, tačiau duomenų apie jį nerasta nei mokslinėje literatūroje, nei Rusijos viešojoje erdvėje.

Galiausiai paties Boriso elgesys buvo daugiau nei keistas: šokdamas jis darė daug mechanizmams nebūdingų pašalinių judesių, o su publika bendravo pasitelkdamas fonogramą. Atidžiau pažvelgus nesunkiai pastebimas ir pagrindinis Boriso išskirtinumas – jo viduje pernelyg puikiai tilptų suaugęs žmogus, kai kiti panašūs prototipai savo ergonomika aiškiai labiau primena prietaisus.

Atlikus trumpą tyrimą ir paaiškėjo tiesa – kanalo „Rossija24“ išgirtas aukštųjų technologijų stebuklas pasirodė esąs roboto kostiumas, kurį jo kūrėjai tame pačiame forume pristatė visuomenei „Roboto Aliošos“ vardu.

„Roboto Aliošos“ kostiumo pardavėjai jo aprašyme nė kiek neslėpdami teigė, jog „šis kostiumas tikrai geba sukurti įspūdį, kad priešais jus stovi realus robotas, o jo viduje esantis žmogus jaučiasi labai patogiai“.

Nė vienam robotikos forumo dalyvių nekilo įtarimų, kad „Roboto Aliošos“ kostiumas galėtų būti kuo nors daugiau nei linksma pramoga, o ir organizatoriai nebandė klaidinti žmonių, esą prieš juos – realus aukštųjų technologijų kūrinys.

Būtų neteisinga manyti, kad „Rossija24“ kanalo reporteriai patys buvo suklaidinti realistiško kostiumo, mat viename iš reportažo kadrų į akis krinta itin ryškiai matoma kostiumo viduje esanti realaus žmogaus kaklo dalis. Akivaizdžiai žinodami, kad robotas nėra tikras, propagandinio kanalo žurnalistai nė karto to nepaminėjo kuriamame reportaže, priešingai – nuolat pabrėžė roboto savybes ir gyrė technikos proveržį, pasakojo, ką naujo „moka“ Borisas.

Išaiškėjus apgaulei reportažas dingo iš „Rossija24“ paskyros socialiniame tinkle, o jau netrukus pasirodė interviu su jį parengusiu žurnalistu. „Buvau visiškai įsitikinęs, jog visi supras, kad tai buvo kostiumas, kaip Kalėdų Senelio, kad tai buvo vaikams sukurtas projektas“, – sakė jis.