Merijos plečia nemokamo interneto zonas
De­vy­nio­li­ka ša­lies sa­vi­val­dy­bių sa­vo vie­šo­sio­se erd­vė­se Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos (EK) skir­to­mis lė­šo­mis jau ne­tru­kus ga­lės įreng­ti ne­mo­ka­mo be­lai­džio in­ter­ne­to ry­šio zo­nas.

Nesuspėjusios atsiliepti į pirmąjį EK iniciatyvos „WiFi4EU“ kvietimą mūsų šalies merijos jau kitąmet turės kito bandymo galimybę – EK numačiusi dar ne kartą kviesti teikti paraiškas nemokamo belaidžio interneto ryšio zonų įrengimui finansuoti.

Tiems, kas nesnaudė

Kaip skelbia Susisiekimo ministerija, Europos Sąjungos lėšomis nemokamo belaidžio interneto ryšio zonas viešosiose erdvėse galės įsirengti paraiškas pateikusios Vilniaus, Šiaulių ir Alytaus miestų, taip pat Anykščių, Jurbarko, Kaišiadorių, Kėdainių, Kupiškio, Lazdijų, Marijampolės, Panevėžio, Pasvalio, Plungės, Raseinių, Rokiškio, Šalčininkų, Šilutės, Švenčionių ir Ukmergės rajonų savivaldybės. „Tokios ryšio zonos galės atsirasti aikštėse, parkuose, bibliotekose, muziejuose ar kitose savivaldybių pasirinktose viešosiose vietose. Belaidis interneto ryšys jose bus nemokamas ir veiks ne trumpiau kaip trejus metus“, – teigė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Europos Komisija per artimiausius dvejus metus numato rengti dar tris kvietimus teikti paraiškas nemokamoms bevielio interneto ryšio zonoms kurti.

Marijampolės savivaldybės administracijos Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Saulius Šimukauskas sakė, kad kiekviena savivaldybė pati apsispręs, kur ir kiek kurti nemokamų belaidžio interneto zonų. Vienos jų įrengimo kaina gali būti labai skirtinga – tai priklausys nuo to, ar dideliu atstumu reikia atvesti pagrindinius ryšio kabelius. „Jei infrastruktūra jau yra arba ji yra labai arti tos vietos, kur ketinama įrengti minėtą zoną, jos įrengimas nebus toks brangus, todėl bus galima įkurti daugiau tokių zonų“, – teigė S. Šimukauskas. Todėl, pasak jo, gali būti ir taip, kad už skirtus pinigus (15 tūkst. eurų) kai kuriose merijose pavyks įrengti vieną ar dvi zonas, o kai kur – galbūt ir dešimt. Vieno „taško“ įrengimas lauko sąlygomis gali kainuoti apie 1,5 tūkst. eurų, o patalpose – apie 1 tūkst. eurų.

Duoda ir reikalauja

Pirmas paraiškų pagal programą „WiFi4EU“ priėmimas, vykęs šių metų lapkričio 7–9 dienomis, sulaukė didžiulio susidomėjimo – iš visų ES šalių buvo gauta per 13 tūkst. paraiškų. EK duomenimis, savivaldybės buvo atrenkamos pagal principą „kas spėjo pirmas“. Šiame etape 15 tūkst. eurų vertės čekius gaus 2800 ES savivaldybių, tam numatytas 42 mln. eurų biudžetas.

Paaiškėjus pirmojo etapo laimėtojams, už programos „WiFi4EU“ įgyvendinimą atsakinga EK Inovacijų ir tinklų programų vykdomoji įstaiga pakvies čekius gavusias savivaldybes pasirašyti dotacijos susitarimus. Paskui atrinktos savivaldybės galės sudaryti sutartis su belaidžio ryšio įrengimo bendrovėmis, kurios viešosiose erdvėse įdiegs belaidžio ryšio interneto prieigos zonas, ir galės gauti dotaciją pagal čekį.

EK pabrėžia, kad pagal programą „WiFi4EU“ finansuojami tinklai bus nemokami, juose nebus reklamos ir nebus renkami asmens duomenys. Finansavimas bus teikiamas tiems tinklams, kurie nedubliuos jau esamų nemokamų privačiųjų ar viešųjų panašios kokybės paslaugų. Savivaldybės sudarys sutartis su belaidžio ryšio įrengimo bendrovėmis ir bus atsakingos už šio ryšio prieigos zonų įrengimą bei eksploatavimą.

Vis dar neapsisprendžia

Šiuo metu Lietuvoje daugiausia nemokamo belaidžio interneto ryšio zonų įkurta didžiuosiuose miestuose. Šalies sostinėje nemokamu internetu galima naudotis įvairiose vietose: kai kuriose viešosiose erdvėse (aikštėse, skveruose, taip pat restoranuose, kavinėse, bibliotekose, didžiuosiuose prekybos centruose, prie spaudos kioskų, viešojo transporto stotelėse, degalinėse). Iš viso Vilniuje yra 252 tokios vietos.

Belaidžiu internetu viešosiose erdvėse nemokamai gali naudotis ir kauniečiai. Jis veikia Laisvės alėjoje, Rotušės aikštėje, Vilniaus gatvėje bei daugelyje kitų vietų.

Žinia, kad lėšų nemokamoms belaidžio ryšio zonoms sulauks ir mažesni miesteliai bei rajonų centrai, merijas pasiekė praėjusios savaitės pabaigoje. Todėl dar ne visos jų yra apsisprendusios, kuriose vietose kurs tokias zonas už europinius pinigus. „Į svarstymus, kur kurti nemokamo belaidžio interneto ryšio zonas, planuojame įtraukti ir miesto bendruomenę, kad žmonės padėtų išsiaiškinti tokių zonų poreikį“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus vedėja Modesta Tarasauskienė. Pasak jos, alytiškiai jau ir dabar gali naudotis nemokamu belaidžiu internetu Alytaus viešosiose erdvėse. Privati bendrovė jį yra įrengusi Rotušės aikštėje, miesto sode prie fontano, Jaunimo parke, senamiesčio skvere, Žaliojoje gatvėje, prie Mažosios Dailidės ežerėlio.

Marijampolės savivaldybės administracijos Investicijų ir verslo skatinimo skyriaus vedėjas Darius Cinaitis taip pat teigė, kad kol kas dar konkrečiai neapsispręsta, kurioje viešojoje erdvėje bus įkurta nemokamo belaidžio ryšio zona. „Dar nesibaigė diskusijos, svarstomi keli variantai, bet galutinis sprendimas dar nepriimtas“, – tvirtino jis. Beje, kol kas marijampoliečiai labai išplėtotu nemokamu bevieliu interneto ryšiu viešosiose erdvėse negali pasigirti, Tokia galimybė įmanoma tik miesto centre esančiame Poezijos parke, kur jį įrengė viena privati bendrovė.

Kur nemokamo belaidžio interneto ryšio zoną kurs jurbarkiečiai, negalėjo pasakyti ir Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas Ernestas Sinkus. Pasak jo, dėl to turėtų būti apsispręsta netrukus, o kol kas Jurbarko viešosiose erdvėse jokių nemokamo bevielio interneto ryšio zonų nėra.

Ne pabaiga

Kaip skelbia Susisiekimo ministerija, EK per artimiausius dvejus metus numato rengti dar tris kvietimus teikti paraiškas nemokamoms bevielio interneto ryšio zonoms kurti. Tai bus daroma jau 2019-ųjų pradžioje. Iš viso šia programa iki 2020 metų ES galės pasinaudoti apie 8 tūkst. savivaldybių, joms bus paskirstyta 120 mln. eurų.

Iniciatyva „WiFi4EU“ yra dalis plačios esminės ES telekomunikacijų taisyklių pertvarkos, apimančios naujas priemones, kuriomis siekiama patenkinti nuolat didėjančius europiečių interneto ryšio poreikius ir taip didinti Europos konkurencingumą. Ryšio galimybių gerinimas yra viena pagrindinių ES bendrosios skaitmeninės rinkos strategijos dalių.