Kinija smerkia kūdikių genus redagavusį mokslininką
Ki­ni­ja par­eiš­kė, kad moks­li­nin­kas, tvir­ti­nan­tis, jog per­nai ge­ne­tiš­kai mo­di­fi­ka­vo pir­muo­sius pa­sau­ly­je kū­di­kius, el­gė­si ne­tei­sė­tai ir sie­kė šlo­vės bei tur­tų. Prof. He Jian­kui tei­gi­mu, jis pa­kei­tė dvy­nių mer­gai­čių ge­nus, kad jos ne­ga­lė­tų už­si­krės­ti ŽIV. Ta­čiau toks moks­li­nin­ko tei­gi­nys su­lau­kė pa­si­pik­ti­ni­mo.

Kaip rašo „BBC News“, tyrėjai patikino, kad mokslininkas rimtai nubaustas už savavališką elgesį ir etinės priežiūros dokumentų klastojimą. Prof. H. Jiankui gynė savo darbą.

Uždrausta praktika

Pernai lapkričio mėnesį per Žmogaus genomo redagavimo aukščiausio lygio susitikimą Honkonge jis pasakė, kad didžiuojasi atliktu genų redagavimu, nors tokia praktika yra uždrausta daugelyje šalių, taip pat ir Kinijoje.

Prof. H. Jiankui pareiškimas buvo pasmerktas šimtų Kinijos ir kitų šalių mokslininkų. Jie sakė, kad bet koks genų redagavimo taikymas žmogaus embrionams reprodukciniais tikslais yra neetiškas.

Prof. H. Jiankui teiginiai nebuvo įrodyti, tačiau tyrėjai pirmadienį patvirtino, kad gimė dvynės, o kita moteris šiuo metu laukiasi. Pasak Guangdongo provincijos pareigūnų, mokslininkas naudojo savo lėšas, kad išvengtų priežiūros. Jis taip pat tariamai naudojo neaiškaus saugumo lygio technologiją, kad galėtų atlikti žmogaus embrionų genų redagavimą.

He Jiankui teigimu, jis pakeitė dvynių mergaičių genus, kad jos negalėtų užsikrėsti ŽIV. Dvynės, pramintos Lulu ir Nana, gimė pernai lapkričio mėnesį ir yra prižiūrimos medikų.

Tyrėjai nustatė, kad prof. H. Jiankui įdarbino aštuonias poras, kad dalyvautų jo eksperimente, ir dvi moterys pastojo. Dvynės, pramintos Lulu ir Nana, gimė pernai lapkričio mėnesį ir yra prižiūrimos medikų. Kai prof. H. Jiankui paskelbė apie savo eksperimentą, jis buvo uždarytas namų arešto Šendžene.

Daug nežinomųjų

Per Žmogaus genomo redagavimo aukščiausio lygio susitikimą Honkongo universitete mokslininkas sakė, kad mergaitės gimė normalios ir sveikos, jos bus stebimos per ateinančius 18 metų. Prof. H. Jiankui patvirtino, kad pats finansavo eksperimentą ir jo mokslo įstaiga – Pietų mokslo ir technologijų universitetas Šendžene – apie tai nieko nežinojo.

Mokslininkas taip pat paaiškino, kad aštuonios poros, sudarytos iš ŽIV užsikrėtusių tėvų ir ŽIV neužsikrėtusių motinų, savanoriškai užsiregistravo. Viena pora atsisakė, tačiau buvo „dar vienas galimas nėštumas“ redaguotų genų ankstyvos stadijos embrionu.

Prof. H. Jiankui teigė, kad jo tyrimas buvo pateiktas peržiūrėti moksliniam žurnalui, nors žurnalo pavadinimo nenurodė. Mokslininkas taip pat vengė kitų detalių, neminėjo ir „kai kurių ekspertų“, peržiūrėjusių, pasak jo, darbą ir pateikusių atsiliepimus, pavardžių.