Eksponatai padeda suprasti gamtą ne tik iš knygų
Pri­si­lies­ti prie AH­HAA – di­džiau­sio ir lan­ky­to­jų pa­mėg­to Es­ti­jo­je vei­kian­čio Bal­ti­jos ša­lių moks­lo cen­tro – eks­po­na­tų šio­mis die­no­mis ga­li­ma ir Lie­tu­vo­je.

Unikali ir įdomi ekspozicija į sostinės pietinėje dalyje įsikūrusį prekybos slėnį NORDIKA atkeliavo iš Estijos Tartu miesto, kur įsikūręs garsusis AHHAA centras. Jame galima sutikti mokinių, studentų ir net vyresnio amžiaus lankytojų grupių ir iš Baltijos šalių, ir iš beveik visos Europos. Inovatyvūs, neįprasti eksponatai siūlo susipažinti, kaip veikia fizikos dėsniai, lankytojai gali eksperimentuoti ir įdomiai leisti laiką prie neįprastų eksponatų. Pavyzdžiui, čia įrengta milžiniška energijos mašina, vadinama Niutono obelimi, ypatingos technologijos Hobermano sfera, nuotykių liftas į žemės gelmes, didelis skruzdėlynas, mini laboratorijos, vaikų birža, mokslo parduotuvės ir daug kitų įdomių dalykų.

Muziejaus eksponatai skirti vaikams nuo dvejų metų, tačiau jie įdomūs visų amžiaus grupių lankytojams. AHHAA mokslo centre yra vienintelis pasaulyje sferinis planetariumas, dėl savo 5 mln. žvaigždžių įrašytas į Guinnesso rekordų knygą. Gyvosios gamtos salėje galima išvysti, kaip iš kiaušinio išsirita viščiukas. Dar viena nepamirštama įdomybė – aukštai pakabintas lynas, kuriuo galima važiuoti dviračiu ir nenukristi.

Kaip elgiasi vanduo ir šviesa?

Vilniuje prekybos slėnio NORDIKA lankytojai šiomis dienomis gali susipažinti su penkiais šio mokslo centro eksponatais. Vaikų dėmesį labiausiai traukia lenta, kurioje iš abiejų pusių galima palikti delno ar net veido atspaudą. Eksponatą „Banga“ galima išbandyti dviese. Laikant už specialių svirties rankenų, bangų dėžutę reikia pakreipti aukštyn arba žemyn. Taip susipažįstama su gamtos procesais, akivaizdžiai pamatoma, kaip jūroje susiformuoja bangos, kas lemia jų dydį, kaip jos atrodo „iš vidaus“. Kitas eksponatas – „Vanduo sferoje“ – reikalauja atlikti sferinį sukimą ir išsiaiškinti, ar vanduo sferoje tolygiai pasiskirstęs. Eksponatas „Kreivi veidrodžiai“ siūlo stebėti, kaip keičiasi žmogaus kūno ir daiktų atspindžiai skirtinguose veidrodžiuose.

Vienas įdomiausių eksponatų, kurį būtina išbandyti prekybos slėnyje NORDIKA, yra fotobūdelė, joje greitąja kamera galima padaryti nuotrauką sprogdinant balioną. Tuo metu įsijungia blykstė ir pavyksta padaryti labai linksmų nuotraukų, nes emocijų neįmanoma suvaldyti: vieni išsigąsta, kitiems būna labai juokinga, dar kiti pašoka iš baimės ir išgąsčio. Tačiau nuotraukoje atspindima ne tik emocija, bet ir sprogstančio baliono likučiai, atrodantys tikrai įspūdingai.

Visi įsiamžinusieji nuotraukas gali nemokamai atsisiųsti prisiminimui. Adresą nurodys fotobūdelės darbuotojas, o jos darbo laiką galima rasti www.nordika.lt

Teorinės žinios pasipildo praktika

Tokie gamtos procesų bei fizikos dėsnių stebėjimai realiu laiku patinka ir vaikams, ir suaugusiesiems. Tai stebėti ypač smalsu mokyklinio amžiaus vaikams, juk mokykloje, per pamokas irgi apie tai kalbama. Tik čia fizikos mokytojų ir vadovėlių sausas žinias papildo įdomūs eksponatai. Ekspozicijos organizatorių žodžiais, „gyvas“ prisilietimas prie jų vaikams ir jų tėveliams padeda labiau įsiminti ir suprasti gamtoje vykstančius procesus.

„Eksponatai yra susiję su moksliniais dėsniais. Rugpjūtį prekybos slėnyje organizavome sugrįžimo į mokyklą renginius, o tęsdami juos nutarėme atsivežti kelis populiariojo AHHAA centro mokslinius eksponatus, kurie sudomintų ir vaikus, ir suaugusiuosius. Juk šie neįprasti eksponatai suteikia galimybę į gamtos mokslus pažvelgti šiek tiek žaismingiau, kad jaunieji lankytojai ne vien iš vadovėlių sužinotų, kaip „elgiasi“ vanduo ar šviesa. Taip pat moksleivius norime įkvėpti ir parodyti, kaip gali būti įdomu mokytis. Mokslas per patirtį vaikus sudomina, patraukia jų dėmesį, taip greičiau ir daug paprasčiau įsisavinama mokykloje pateikiama informacija. Prekybos slėnyje esančią ekspoziciją galima ne tik apžiūrėti, galima pačiam išbandyti kiekvieną jame esantį eksponatą. Todėl prekybos slėnyje NORDIKA laukiame visų smalsių vaikų ir jų šeimų narių, nes ekspozicijos prietaisai įdomūs ne tik mažiesiems, bet ir suaugusiesiems“, – sakė prekybos slėnio NORDIKA valdytoja Jurgita Viršilienė.

Padėtų geriau išmokti pamokas

„Vaikams ypač patinka, kad, pavyzdžiui, Estijoje veikiančiame AHHAA centre galima daryti tai, kas paprastai draudžiama. Jiems tai be galo įdomu, nes parodoma ir suprantama kalba paaiškinama, kas ir kodėl gali būti labai pavojinga bei kas gali atsitikti. Tai tikrai labai intriguoja, vaikai visada mielai tai stebi bei patys dalyvauja eksperimentuose“, – teigė šio centro eksponatus į Lietuvą atvežusi MB „Laba diena“ vadovė Giedrė Rožytė-Jokūbavičienė.

Inovatyvūs, neįprasti eksponatai siūlo susipažinti, kaip veikia fizikos dėsniai, lankytojai gali eksperimentuoti ir įdomiai leisti laiką prie neįprastų eksponatų.

Jos įsitikinimu, šiais laikais, kai vaikai greičiau už suaugusiuosius perpranta, kaip naudotis naujausiais išmaniaisiais įrenginiais, kai jiems svarbu viską paliesti ir pačiupinėti, pedagogai taip pat turi persiorientuoti bei atsižvelgti į šiuolaikinių vaikų tempą ir savo pamokose naudoti inovatyvius metodus. „Manau, kad AHHAA mokslo centras mielai pasidalytų savo patirtimi su mokytojais ir galbūt net leistų pamokose naudotis savo sukurtais metodais“, – sakė ekspozicijos organizatorė. Ji įsitikinusi, kad viena svarbiausių mokyklos užduočių – sužadinti vaikų smalsumą.

Susipažinti su AHHAA mokslo centro eksponatais prekybos slėnyje NORDIKA bus galima iki šių metų spalio 14 dienos.