Dėmesio: danguje plika akimi regimas milžiniškas asteroidas
Džiu­gios nau­jie­nos as­tro­no­mi­jos mė­gė­jams: bū­tent šiuo me­tu pli­ka aki­mi ga­li­ma iš­vys­ti vie­ną iš di­džiau­sių Sau­lės sis­te­mos as­te­roi­dų, ra­šo ifls­cien­ce.com.

Kartais protoplaneta (pradedančia susidaryti planeta) laikomas asteroidas Vesta yra antras pagal dydį kosminis kūnas po nykštukinės Cereros planetos asteroidų juostoje tarp Marso ir Jupiterio.

Kadangi asteroidas yra taip arti Žemės, norint jį pamatyti nereikia jokio ypatingo įrenginio.

Vestą plika akimi regėti galima todėl, kad būtent dabar per kelis dešimtmečius ji yra arčiausiai žemės. Praėjusį kartą taip buvo 2007 metų gegužę, tačiau net ir tada ji nebuvo taip arti, kaip yra dabar.

Arčiausiai žemės asteroidas praskriejo birželio 19 dieną – 170,6 mln. kilometrų atstumu. Tačiau be jokių žiūrėjimo prietaisų jį regėti bus galima iki liepos 16 dienos.

Vestą galima matyti netoli Šaulio žvaigždyno. Gana įspūdinga, kad asteroidas apskritai įžiūrimas plika akimi, turint omenyje atstumą nuo jo iki Žemės ir šio dydį – Vestos skersmuo yra apie 570 kilometrų. Vis dėlto geriausia objektą stebėti naudojantis žiūronais ar teleskopu.

Vesta atspindi gana didelį Saulės šviesos kiekį – apie 43 procentus pasiekiančių spindulių, tuo tarpu Mėnulis atspindi vos 12 procentų. Astronomai iki galo nesutaria, kodėl taip yra. Gali būti, kad asteroidą gaubia paviršių saugantis magnetinis laukas.

Prieš 7 metus Vestą pasiekė NASA kosminis zondas „Dawn“ (Aušra), kuris atskrido 2011 metų liepą ir išskrido 2012 metų rugsėjį. Tas pats zondas nuo 2015 metų kovo sukasi alink Cererą, kur jis ir pasiliks iki savo dienų galo.

Kadangi asteroidas yra taip arti Žemės, norint jį pamatyti nereikia jokio ypatingo įrenginio. O jei milžiniški asteroidai jūsų nedomina – būtina užmesti akį į Saturną. Vakar jis taip pat praskriejo itin arti žemės, dėl to žieduotąją planetą galima taip pat neblogai regėti.