Dėl rasistinių komentarų iš „DNR tėvo“ atimti visi apdovanojimai
No­be­lio pre­mi­jos lau­rea­tas Ja­me­sas Wat­so­nas į is­to­ri­ją pa­te­ko kaip vie­nas iš „DNR tė­vų“, ta­čiau šian­dien jo var­das links­niuo­ja­mas dėl kur kas gė­din­ges­nių prie­žas­čių, ra­šo scien­cea­lert.com.

Į paviršių iškilusi kontroversija ir toliau temdo vieno iš iškiliausių XX amžiaus mokslininkų, 1962 metais gavusio Nobelio premiją už indėlį DNR molekulinės struktūros tyrimuose, karjerą. Tyrėjui nesiliovus kartoti įžeidžiančių rasistinių teiginių, iš jo atimti akademiniai titulai.

Pastaruoju metu įžeidūs Jameso Watsono teiginiai, pasirodė dokumentikoje „American Masters: Decoding Watson“, apie Cold Spring Harbor laboratoriją (CSHL), kuriai mokslininkas vadovavo ilgus metus.

„Egzistuoja vidutinis skirtumas tarp juodaodžių ir baltųjų IQ. Aš sakyčiau, kad skirtumas egzistuoja, jis genetinis.“

Tai – ne pirma mokslininko paleista rasistinė replika. 2007 metais Jamesas Watsonas sukėlė įtūžį, kai buvo jis pasakė dėl Afrikos ateities esantis pesimistiškas, „nes visos mūsų socialinės politikos yra pagrįstos tuo faktu, kad jų intelektas yra toks pats kaip mūsų, nors visi bandymai rodo, kad iš tikrųjų taip nėra.“

Po pirmųjų pareiškimų CSHL iš Nobelio premijos laureato atėmė visas administracines pareigas laboratorijoje, palikdami tik garbės titulus.

„Atsakydami į jo pastaruosius teiginius, kurie pamina 2007 metais daktaro Jameso Watsono parašytą atsiprašymą ir teiginių atsižadėjimą, laboratorija ėmėsi papildomų veiksmų, įskaitant jo garbės titulų atėmimą: emerito kanclerio, Oliver R. Grace profesorio emerito ir garbės patikėtinio“, – rašoma oficialiame CSHL pranešime.