Ar Rusijos valdžia gali šalį atjungti nuo globalaus tinklo?
Ru­si­jos vy­riau­sy­bė pa­lai­kė įsta­ty­mo pro­jek­tą apie „su­ve­re­nų in­ter­ne­tą“. Kal­ba ei­na apie taip va­di­na­mą ru­ne­tą, ku­ris ga­lė­tų veik­ti be už­sie­nio inf­ras­truk­tū­ros. 

Ar tai realu įgyvendinti, svarsto currenttime.tv. Rašoma, kad „suverenaus interneto“ įstatymo projektas turi tris autorius. Vienas – Andrejus Klišas. Ši Krasnojarsko krašto senatorius garsus tuo, kad pasiūlė idėją apie administracinę atsakomybę už valstybės įžeidimą internete. Kitas – Andrejus Lugovojus, buvęs valstybės apsaugos darbuotojas. Didžiosios Britanijos valdžia jį kaltina poloniu nunuodijus Aleksandrą Litvinenką. Su jais – senatorė Liudmila Bolotova, globėja fondo „Protingas internetas“.

Projektą kritikavo Rusijos vyriausybės ekspertai. Pirmiausia dėl brangumo ir korupcijos potencialo. Įstatymo paketo pataisas palaikė Ryšių ir komunikacijos ministerija ir kelios svarbios institucijos.

Kas atsitiks su internetu Rusijoje, jei įstatymo projektą priims? Anot currenttime.tv, bus gerokai sudėtingiau apeiti blokavimą.

Pavyzdžiui, Rusijoje uždraustas „Telegram“ dabar operatyviai atnaujina serverių, su kuriais dirba ši programėlė, sąrašą. Pagal naujas taisykles priežiūros institucijai „Roskomnadzor“ nebereikės kreiptis į interneto paslaugų teikėjus su nutarimu blokuoti vienus ar kitus serverius, nes ši gaus visą srauto taškų žemėlapį. Paslaugų tiekėjai turės įrengti blokavimo įrangą. Iš esmės išjungikliais galės naudotis „Roskomnadzor“.

Suverenus internetas, pasak senatorių, reikalingas Rusijai, kad apsisaugotų nuo kibernetinių atakų ir kitų išorės grėsmių.

Manoma, kad Rusija neketina visiškai atsisakyti išorinio interneto ir nesirems Kinijos pavyzdžiu. O vidinio interneto patirtį Rusija jau turi. Tarkime, Tomskas jau tris dešimtmečius turi „tonetą“, Tai yra Tomsko internetą ir išorinį. Daug kam pakanka vidinio srauto. Juolab, kad jis greitesnis ir pigesnis. Net „Google“ savo serverius patalpino „tonete“. Panašiai gali būti visoje Rusijos teritorijoje.