„Strava“ programėlė: sportuoti – sveika, bet tik ne slaptų objektų darbuotojams
Spor­ti­nė prog­ra­mė­lė „Stra­va“ ne­ti­kė­tai pa­gar­sė­jo vi­sai ne tarp spor­to mė­gė­jų. Jos pa­gal­ba, ma­no­mai, bu­vo ap­tik­tos įvai­rio­se vie­to­se esan­čios slap­tos ka­ri­nės ba­zės. Nuo 2015 me­tų „Stra­va“ vie­šai prie­ina­mo­se duo­me­nų ba­sė­se pub­li­kuo­ja ši­lu­mi­nius že­mė­la­pius, ku­rio­se žy­mi­mos var­to­to­jų, dė­vin­čių ak­ty­vu­mo apy­ran­kes, ju­dė­ji­mo tra­jek­to­ri­jos. Sau­sio pa­bai­go­je šiuos že­mė­la­pius ėmė ati­džiau nag­ri­nė­ti ana­li­ti­kai bei žur­na­lis­tai, ra­šo por­ta­las me­du­za.com

Atidžiau patyrinėjus šiuos šiluminius žemėlapius buvo galima atsekti karių judėjimo trajektorijas, ko pasekoje galimai aptiktos kelios slaptos karinės bazės. O keliose vietose, regis, netgi pastebėti labai sportiški kontrabandininkai.

„Strava“ – tai sporto programėlė, kuria naudojasi bėgikai, dviratininkai bei plaukikai visame pasaulyje. Programėlė susiejama su išmaniąja aktyvumo apyranke ir jos pagalba galima stebėti savo treniruočių pasiekimus bei peržiūrėti kitų vartotojų maršrutų žemėlapius. Taip pat ši programėlė veikia kaip savotiškas socialinis tinklas, mat joje vartotojai gali palyginti savo rezultatus su kitais sportininkais, dalintis savo pasiekimais ar mėgstamiausiais maršrutais.

„Strava“ programėlėje publikuojami šiluminiai judesių žemėlapiai nuasmeninti – susieti šiuos duomenis su konkrečiais vartotojais neįmanoma.

Sprendžiant iš šiluminių judesių žemėlapių, Sirijoje mažai sportininkų fiksuoja savo treniruočių maršrutus, tačiau tas nedaugelis sporto entuziastų dažniausiai aktyvūs tam tikrose nedidelėse izoliuotose teritorijose. Šie duomenys leidžia spėti, kad aktyvieji vartotojai – amerikiečių ar rusų kariai, bėgiojantys karinių bazių teritorijų ribose. Štai, pavyzdžiui, šiame žemėlapyje užfiksuoti šiluminiai judesiai nurodo kaip kareiviai judėjo JAV karinės bazės Sirijoje perimetru:

Tyrinėjant šiuos šilumos žemėlapius galima atrasti ir vietas, kur dislokuotos karinės patrulių užkardos Mosule. Šis Irako miestas nuo „Islamo valstybės“ (ISIS) išlaisvintas tik 2017 metų liepą. Londone gyvenantis karybos analitikas Tobisas Shnaideris tvirtina, kad aktyvumo apyrankių duomenys padeda lengvai rasti prancūzų Madamo bazę Nigeryje. Komentuodamas „Strava“ vaizdus iš Sirijos, jis juokauja, kad „tai gali būti arba karinių patrulių judėjimo schemos arba labai aplink savo namus pamėgę bėgioti vietiniai.“

Dar vienas „Twitter“ vartotojas, žurnalistas Adamas Rawnsley, pastebi neįprastus šiluminius judesius Rakos mieste (Sirijoje). 2017 metais šį miestą nuo ISIS išlaisvino tarptautinės kovos su terorizmu koalicijos pajėgos.

Tas pats vartotojas, panašu, kad itin įsitraukęs į žemėlapių analizę, dalina ir patarimus. Patalpinęs nuotrauką savo paskyroje, kur užfiksuoti šiluminiai judesiai, kaip manoma, JAV Centrinės žvalgybos valdybos treniruočių bazės teritorijoje „Camp Peary“ (JAV), jis įspėja: „Patarimas profesionalams: kai esate superslaptoje treniruočių bazėje, nepamirškite išsijungti savo aktyvumo apyrankių.“

Saugumo specialistas Stephenas Cobbas negali atsistebėti ir pačios programėlės savininkų nesugebėjimu suvokti situacijos rimtumo: „Kas mane labiausiai stebina, kad jie iki šiol dar neapribojo prieigos prie ši duomenų.“ Ir pateikia pavyzdį: „Štai superslapta palydovinė žemyninė šnipinėjimo stotis viduryje Australijos dykumos.“

Ukrainos „Laisvės radijo“ biuro žurnalistas Christopheris Milleris galimai aptiko prorusiškų separatistų judėjimo kryptis Donecko prieigose. Jis paaiškina, kodėl daro tokias išvadas.

„Vieninteliai asmenys, kurie šiuo metu gali patekti į sugriauto Donecko oro uosto teritoriją – rusų bei separatistų pajėgos. „Strava“ duomenys, regis, rodo kur jie veikia bei kokiais maršrutais dažniausiai juda tarp svarbių kontroliuojamų objektų“ – „Twitter“ paskyroje skelbia žurnalistas.

Pentagonas, siekdamas apsaugoti savo paslaptis, naudojasi modernia įranga, tad nenuostabu, jog čia „apie viską pagalvota“ ir greičiausiai įdiegti GPS signalo slopinimo įrenginiai, mat pačiame Pentagone jokių judesių neatspindima – tik teritorijose aplink.

Bene labiausiai vartotojus sudomino aktyvumo apyrankių judėjimas Šiaurės Korėjoje, mat jų ten išties nedaug. Sulyginus „Strava“ žemėlapius su palydovinėmis nuotraukomis galima spėti, kad kai kurie sporto entuziastai treniruojasi požeminiuose bunkeriuose.

Tačiau netikėčiausias „Strava“ žemėlapis paaiškėjo atidžiau patyrinėjus… Antarktidą. Nors čia „Strava“ vartotojų dar mažiau nei Šiaurės Korėjoje, tačiau itin įdomi jų judėjimo trajektorija: šiluminis žemėlapis rodo, jog ten kažkas važinėjosi dviračiu gigantiškoje C raidės formos trasoje.

Vienas interneto vartotojas, tyrinėdamas „Strava“ žemėlapius pastebėjo, kad juose atsispindi daugkartiniai judėjimo maršrutai tarp Didžiosios Britanijos ir žemyninės Europos iš nežinomų uostų. Jis pateikė prielaidą, kad tai galėtų būti kontrabandininkai. Tačiau kiti internautai juokaudami pareiškė, kad tai gali būti eiliniai sporto entuziastai, kurie tiesiog mėgsta plaukioti valtimis pirmyn ir atgal.

Kaip bebūtų, pati programėlė nekalta, kad jos vartotojų šilumos judesių žemėlapiai atskleidė slaptų objektų bei karinių bazių buvimo vietas. Jos nustatymuose galima pasirinkti privatumo ribas ir nuslėpti visus maršrutus tam tikrose teritorijose.

Po to, kai žurnalistai bei internautai atskleidė duomenis, kuriuos pavyko atsekti programėlės pagalba, „Strava“ vadovybė išplatino viešą laišką, kuriame rašoma, kad kompanija rimtai žiūri į rizikas, kurios kyla dėl vartotojų, kurie naudojasi programėle slaptuose objektuose bei bazėse. Taip pat teigiama, kad „Strava“ ketina aptarti potencialiai slaptų duomenų viešinimą su valdžios atstovais bei pasistengs dar aiškiau pateikti privatumo nustatymų galimybes vartotojams.

Amerikiečių karinėse bazėse, savo ruožtu, numatoma peržvelgti mobiliųjų programėlių naudojimosi taisykles.