Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas traukiasi iš pareigų
Dėl šei­mos ūki­nin­ka­vi­mo ap­lin­ky­bių pa­sta­ruo­ju me­tu kri­ti­kos su­lau­kęs že­mės ūkio mi­nis­tras Bro­nius Mar­kaus­kas trau­kia­si iš par­ei­gų, tre­čia­die­nį po Vy­riau­sy­bės po­sė­džio pra­ne­šė prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis.

„Ministras mane šiandien informavo apsvarstęs visas aplinkybes apie sprendimą trauktis iš pareigų, ministro sprendimą gerbiu“, – žurnalistams trečiadienį sakė Vyriausybės vadovas.

Premjeras tuo pačiu pabrėžė, jog ministras B.Markauskas nėra niekuo kaltinimas teisėsaugos institucijų, bet jam keliami aukštesni reikalavimai, nei paprastam ūkininkui.

S. Skvernelis sako, kad sprendimą atleisti B.Markauską D. Grybauskaitei pateiks kitą savaitę, nurodydamas ir jo atleidimo datą.

Pamainos neieškos ilgai

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigiamai įvertino Broniaus Markausko sprendimą trauktis iš žemės ūkio ministro pareigų. Jis prognozuoja, kad ilgai netruks rasti jam pamainą.

„Vertinu kaip rimto žmogaus poelgį. Jis priėjo tokią ribą, kada nutarė ir nusprendė, ir labai gerai padarė. Manau, kad jį galima tik pagirti už ryžtą“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė parlamento vadovas.

Kita vertus, jis pripažino, kad B. Markausko pasitraukimas – šiek tiek pavėluotas.

„Taip, per vėlai. Gal reikėjo tokį žingsnį žengti anksčiau, bet kadangi jam nebuvo pasakyta ir patarta iš šalies, kad tu būtinai turi pasitraukti, labai žmogiškai reikėtų vertinti“, – tvirtino V. Pranckietis.

Anot jo, valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga netruks rasti naują Žemės ūkio ministerijos vadovą.

„Manau, kad rasime greitai. Numatę kas, (turime – BNS) galbūt tik pamąstymuose, kadangi nežinojome, ar pasitrauks, ar nepasitrauks. Bet įsivaizduoju, kad ilgai netruks“, – sakė Seimo pirmininkas.

B. Markauskui atsistatydinant iš Vyriausybės valdančioji valstiečių ir žaliųjų sąjunga neteko vieno iš dviejų turėtų partijos atstovų Vyriausybėje. Šiai politinei jėgai be B. Markausko dar priklauso ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, kiti ministrai – nepartiniai.

Premjeras Saulius Skvernelis išvakarėse buvo žadėjęs, kad sprendimą dėl ministro priims trečiadienį. Pats ministras dar antradienį teigė nematąs pagrindo trauktis, nes padarė tik mažareikšmį nusižengimą.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), atsakydama į konservatorių paklausimą, antradienį nurodė, kad B. Markausko ar jo motinos ūkininkės Sofijos Markauskienės veikloje nėra nustatyta nusikalstamos veikos požymių, tačiau galėjo būti neteisingai deklaruoti pasėliai siekiant gauti ES išmokas. Ministro šeimos deklaravimo aplinkybes dar tiria Nacionalinė mokėjimo agentūra.

B. Markauskas kritikos sulaukė naujienų portalui 15min.lt paskelbus, kad jo šeima dirbo svetimą žemę be savininkų leidimo bei už tai gavo ES išmokas. B. Markauskas teigia turėjęs žodinius savininkų sutikimus.

Ministrą atsistatydinti paragino prezidentė Dalia Grybauskaitė. Seimo opozicija antradienį surinko reikiamus 29 parašus ministro interpeliacijai inicijuoti.

B. Markauskas – trečiasis Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės ministras, per pusantrų darbo metų pasitraukęs iš pareigų. Pernai rugsėjį iš ūkio ministro pareigų atsistatydino Mindaugas Sinkevičius, nes Socialdemokratų partija paliko valdančiąją koaliciją. Šių metų kovą po prezidentės kritikos atsistatydino teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Pamainos jai kol kas nerasta.