Vietoj „Villa Lituania“ – brangios įkurtuvės
Lie­tu­vos am­ba­sa­dai įsi­kur­ti is­to­ri­niuo­se Ro­mos rū­muo­se, ku­riuos Ita­li­jos vy­riau­sy­bė mū­sų ša­liai ne­at­ly­gin­ti­nai su­tei­kė 99 me­tams, pri­reiks di­de­lės su­mos pi­ni­gų. Kol kas vien lan­gams ir lan­gi­nėms pa­keis­ti iš­leis­ta 150 tūkst. eu­rų.

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) prašo Vyriausybės kitų metų valstybės biudžeto projekte papildomai numatyti 760 tūkst. eurų ambasados Italijoje remontui. Aiškinama, jog tai būtina siekiant laiku sutvarkyti patalpas istoriniuose Blumenstihlio rūmuose, gautuose neatlygintinai naudoti, kai buvo atsisakyta pretenzijų į legendinį pastatą „Villa Lituania“. Tikimasi, kad jas mūsų šalies diplomatinei atstovybei pavyks pritaikyti 2019 metais.

Sutvarkyti langai ir langinės

Kaip informavo Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas, Lietuvos ambasados Romoje patalpose šiais metais sumontuoti specialiai pagaminti langai su vidinėmis langinėmis, pagal Italijos paveldo reikalavimus restauruotos išorinės langinės ir jų stumdymo mechanizmai, sutvarkytos palangės. Tam išleista 152 tūkst. eurų.

Patalpose, kuriose įsikurs mūsų valstybės ambasada, dar turės būti atlikti bendrieji statybos, restauravimo (sienų ir lubų tapybos atkūrimo, laikantis Italijos paveldosaugos reikalavimų), šildymo ir oro kondicionavimo inžinerinių sistemų, vidaus vandentiekio, elektroninių ryšių sistemų įrengimo ir kiti panašūs darbai. „Šių metų spalio 27 dieną pasirašyta statybos rangos sutartis. Ja rangovas įsipareigojo atlikti darbus ne vėliau kaip per 18 mėnesių. Patalpų įrengimo darbų kaina pagal sutartį – 2 234 769 eurai“, – pranešė URM atstovai.

Įkurtuvių teks palaukti

Kitų metų valstybės biudžeto projekte ambasados Blumenstihlio rūmuose remonto darbams planuojama skirti 800 tūkst. eurų. Tačiau Seimo URK, apsvarstęs projektą, prašo rasti papildomų lėšų.

Pagal rangos darbų sutartį ambasados remontą numatyta baigti per 18 mėnesių. Naujose patalpose mūsų šalies diplomatinė atstovybė turėtų įsikurti 2019 metais. Dabartinės Lietuvos ambasados Italijoje patalpos yra nuomojamos. Šiuo metu mūsų diplomatinė atstovybė įsikūrusi adresu Viale di Villa Grazioli 9, Romoje. Šių patalpų dydis – 220 kv. metrų. Joms išlaikyti per metus skiriama maždaug 70 tūkst. eurų.

Prestižinė vieta

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžė, kad papildomų lėšų reikia naujoms ambasados patalpoms Romoje įrengti. Ten, jo teigimu, jau vyksta remonto darbai. „Italija – užsienio šalis, joje taikomi kiti normatyvai, kitokie standartai. Procedūros užtrunka, be to, tai yra kultūros paveldas, istorinės patalpos, todėl viskas taip ilgai vyksta“, – aiškino jis.

L. Linkevičius negalėjo garantuoti, kad Lietuvos ambasada Blumenstihlio rūmuose atvers duris 2019-aisiais. „Esant tokiam tempui sunku tai prognozuoti. Patalpos labai gražios, prestižinės, geroje vietoje, bet jos reikalauja papildomo dėmesio“, – pažymėjo ministras.

Tikimasi, kad naujas patalpas istoriniuose Blumenstihlio rūmuose mūsų šalies diplomatinei atstovybei pavyks pritaikyti 2019 metais.

Ilgi remontai kainuoja brangiau

Seimo URK narys Audronius Ažubalis pripažino, kad patalpoms Blumenstihlio rūmuose sutvarkyti prireiks nemažai lėšų. Nors rūmai įtraukti į Italijos kultūros paveldo sąrašą, Lietuvai suteiktas pastato aukštas gana apleistas.

Kai A. Ažubalis ėjo užsienio reikalų ministro pareigas, vyko derybos dėl kompensacijos už prarastą pastatą „Villa Lituania“. Blumenstihlio rūmai esą buvo geriausias iš visų Italijos siūlomų variantų. Jie stovi geroje strateginėje vietoje, pačiame Romos centre. „Be to, naudojomės tam tikra politine situacija, kuri tuo metu mums buvo gana palanki. Turiu mintyje ir tuometį mano kolegą ministrą. Jis buvo palankiai nusiteikęs, mums rūpimą klausimą suprato. Išsiderėtos patalpos yra geros, tik joms atitinkamai įrengti reikia nemažai lėšų. Sakoma, kad vadinamosios ilgosios statybos visada kainuoja daugiau. Kuo ilgiau trunka remontas, tuo jis brangesnis“, – pabrėžė parlamentaras.

Kaip prisiminė A. Ažubalis, Italija už „Villa Lituania“ sutiko atlyginti Lietuvai tik tada, kai mūsų šalies diplomatai, dirbę vietos archyvuose, surinko dokumentus ir įrodė, kad už prarastą istorinį pastatą mokėjo mūsų valstybė. „Galėjome neimti pasiūlytų patalpų, likti išdidūs ir toliau sėdėti tose keistose patalpose. Galėjome ir toliau šaukti, kad egzistuoja didelė neteisybė, kad fašistas Benito Mussolini susitarė su stalinistais. Buvo galima reikalauti to, kas, atrodytų, teisėta, t. y. kreiptis į tarptautinį teismą, bylinėtis 10–15 metų ir galbūt atgauti „Villa Lituania“. O gal – ne. Galiu pasakyti tik tiek, kad buvo apsvarstyti visi variantai, kalbėtasi su teisininkais ir pasirinktas šis kelias“, – pasakojo Seimo narys.

Prarastoji „Villa Lituania“

Lietuva nuo pat nepriklausomybės atkūrimo pradžios reikalavo Italijos vyriausybės grąžinti tarpukariu mūsų valstybei priklausiusį ambasados pastatą „Villa Lituania“. Tačiau nebuvo vilčių atgauti 1937 metais Romoje išsimokėtinai Lietuvos įsigytą nekilnojamąjį turtą, nes jame šeimininkauja Rusijos diplomatai. Jie atsikraustė į „Villa Lituania“, kai Sovietų Sąjunga 1940-aisiais aneksavo mūsų šalį.

Derybos dėl kompensacijos buvo ilgos. Galiausiai susitarta, kad Italija 99 metams neatlygintinai naudotis perleis Lietuvai beveik 9 mln. eurų vertės patalpas Blumenstihlio rūmuose. Numatyta galimybė šį terminą pratęsti 2112 metais.

Vyriausybės prašoma kitų metų valstybės biudžeto projekte papildomai numatyti 760 tūkst. eurų ambasados Italijoje patalpų remontui.

Rūmai vokiečio užsakymu

Garsaus italų architekto Lucos Carimini XIX amžiaus pabaigoje suprojektuotuose Blumenstihlio rūmuose Lietuvai pagal sutartį su Italija atiteko apie 640 kv. metrų ploto ketvirtas aukštas. Iš viso – daugiau kaip 20 kambarių. Juos ketinama perplanuoti taip, kad tiktų ambasadai.

Rūmai, kuriuose įsikurs Lietuvos diplomatai, statyti iš Elzaso kilusio vokiečio Bernardo Blumenstihlio užsakymu. Jis dalyvavo Krymo kare, parsivežė daug pinigų ir nusprendė investuoti juos Romoje. Gavęs sklypą už Tibro upės, prie pat senamiesčio, B. Blumenstihlis pasisamdė žinomą architektą L. Carimini, kad šis suprojektuotų rūmus. „Vėliau, kiek man žinoma, šeima nuskurdo ir negalėjo išlaikyti tokio milžiniško pastato. Vienu metu jis atiteko Italijos vyriausybei“, – yra pasakojęs buvęs Lietuvos ambasadorius Italijoje Petras Zapolskas.

Anot jo, keli Blumenstihlio rūmų aukštai ilgą laiką buvo nenaudojami. Prieš keliolika metų trečiame pastato aukšte įsikūrė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos bendroji Viduržemio jūros žvejybos komisija. Šiuose rūmuose taip pat veikia Lenkų kultūros institutas.