Užsitęsęs ministro atsisveikinimas
Že­mės ūkio mi­nis­tras Bro­nius Mar­kaus­kas pa­lie­ka Vy­riau­sy­bę. Val­dan­tie­ji „vals­tie­čiai“ jį iš­ly­di lie­da­mi aša­ras, o opo­nen­tai pa­žy­mi, kad pa­vė­luo­tas mi­nis­tro pa­si­trau­ki­mas pa­ken­kė val­džios re­pu­ta­ci­jai.

Premjerui Sauliui Skverneliui artimiausiu metu teks ieškoti ne tik teisingumo, bet ir naujojo žemės ūkio ministro. Po mėnesį trukusios rezonansinės istorijos, supriešinusios prezidentę ir Vyriausybės vadovą, svetimoje žemėje ūkininkavęs B. Markauskas vakar pranešė atsistatydinantis.

Bronius Markauskas: „Pirma ir svarbiausia priežastis ta, kad buvo paliesta jautriausia sritis – mano šeimos ir artimųjų.“

„Ministro sprendimą gerbiu“, – ministro žingsnį komentavo premjeras. Kartu jis atkreipė dėmesį į tai, kad B. Markauskas nėra niekuo kaltinamas teisėsaugos institucijų, tačiau jam, kaip ministrui, esą keliami didesni reikalavimai nei paprastam ūkininkui. Prezidentė Dalia Grybauskaitė ministro sprendimą vakar įvertino kaip pagrindą konstruktyviai bendradarbiauti valdžios institucijoms.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) į Vyriausybę deleguoto B. Markausko kėdė sudrebėjo žiniasklaidai išsiaiškinus, kad jo šeima, ūkininkaudama Klaipėdos rajone, apie penkerius metus naudojosi sklypais be jų šeimininkų leidimo, o Nacionalinė mokėjimo agentūra ministro artimiesiems mokėjo Europos Sąjungos (ES) išmokas už žemę, kurią jie dirbo neturėdami nuomos sutarčių.

Lėmė šeimos interesai

S. Skvernelis teigė asmeniškai nusprendęs pritarti ministro norui palikti postą. Anot jo, jei B. Markauskas būtų pasitraukęs anksčiau, nebūtų išsiaiškinta, ar ministras pažeidė įstatymus. Kaltinimai dėl sukčiavimo, Europos Sąjungos lėšų grobstymo, premjero žodžiais, iš tiesų buvo rimti. S. Skvernelis pripažino, kad B. Markauskas turi palaikymą Seime, tačiau, anot jo, „frakcija taip pat turi matyti visumą“. „Norime, kad žemės ūkio sektoriuje būtų vykdomi pokyčiai, kad reformos nebūtų stabdomos dirbtinai, nebūtų žlugdomas pasitikėjimas pačia institucija“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas. Sprendimą atleisti ministrą premjeras žadėjo pateikti prezidentei kitą savaitę. Bus siūloma, kad jis dirbtų iki birželio 1 dienos.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ministro apsisprendimą įvertino „kaip rimto žmogaus poelgį“. Kartu jis pripažino, kad šis žingsnis pavėluotas. V. Pranckietis prognozavo, kad LVŽS netruks rasti naują Žemės ūkio ministerijos vadovą.

B. Markauskas vakar sakė, kad sprendimą trauktis daugiausia lėmė šeimos interesai ir išsakyta prezidentės kritika. Jis prisipažino, kad nebuvo tam pasirengęs. Likti dirbti esant tokiai situacijai, pasak B. Markausko, būtų buvę labai sudėtinga.

LVŽS lyderis ir frakcijos Seime seniūnas Ramūnas Karbauskis, iki paskutinės minutės gynęs ministrą, žinią apie jo pasitraukimą sutiko apgailestaudamas. „Labai apgailestauju, kad taip yra, nes žemdirbių bendruomenės palaikymas – absoliutus“, – teigė jis. R. Karbauskis spėjo, kad B. Markauskas tikriausiai traukiasi dėl spaudimo šeimai, nes objektyvių priežasčių palikti postą neva nėra.

Atsiras pagrindas bendradarbiauti

Ministrą dėl ūkininkavimo aplinkybių ne kartą kritikavusi prezidentė vakar sveikino jo sprendimą trauktis. „Tikiuosi, kad tai sudarys gerą pagrindą konstruktyviai bendradarbiauti su Vyriausybe ir Seimu“, – dėstė šalies vadovė. Prieš porą savaičių D. Grybauskaitė ragino B. Markauską trauktis iš pareigų teigdama, kad nemato galimybių jam toliau dirbti. „Nei politinės, nei moralinės teisės likti poste toks ministras nebeturi. Jis jas prarado“, – tuomet sakė prezidentė. Jos teigimu, ministro reputacija kenktų Lietuvos įvaizdžiui ES derybose dėl žemės ūkio finansavimo po 2020 metų.

Už tai, kad praėjusią savaitę nepriėmė sprendimo dėl B. Markausko, kaip buvo žadėjęs, D. Grybauskaitė premjerą išvadino priklausomu, nesavarankišku ir neprincipingu. Vyriausybės vadovas, nusprendęs palaukti teisėsaugos išvadų, tada atkirto nepasiduosiantis spaudimui ir žadėjo savarankiškai priimti principingą sprendimą.

Pakenkė reputacijai

Interpeliacijos tekstą ministrui parengusių opozicijos lyderių nuomone, jei B. Markauskas būtų pasitraukęs anksčiau, būtų mažiau nukentėjusi tiek jo, tiek valdančiųjų reputacija. „Ministras padarė labai daug žalos. Jeigu būtų jis pasitraukęs anksčiau, būtų kur kas mažiau nukentėjęs pasitikėjimas tiek Vyriausybe, tiek premjeru, tiek Seimu. Sugaišome dvi savaites ar net daugiau diskutuodami apie ministro mamą, jo sklypus ir panašiai. Galėjome viso to išvengti“, – sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis.

Liberalų sąjūdžio vadovo Eugenijaus Gentvilo akimis, B. Markauskas neįvertino situacijos rimtumo. Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Algirdas Sysas sveikino B. Markausko sprendimą. „Geriau vėliau negu niekada. Manau, kad B. Markauskas ir „valstiečių“ frakcija pasidarė papildomų problemų. Galėjo iškart reaguoti“, – sakė parlamentaras.

Antradienį, atsakydama į TS-LKD paklausimą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nurodė, kad B. Markausko ar jo motinos ūkininkės Sofijos Markauskienės veikloje nenustatyta nusikalstamos veikos požymių, tačiau galėjo būti neteisingai deklaruoti pasėliai, siekiant gauti ES išmokas. Dėl tokios išvados pradžiugo tiek premjeras, tiek pats ministras, dar antradienį žadėjęs nesitraukti iš posto.

Argumentai liko tie patys

Mykolo Romerio universiteto dėstytojos Rimos Urbonaitės teigimu, ministro atsistatydinimas grindžiamas tais pačiais argumentais, kurie buvo pateikiami nuo pat šios istorijos pradžios. „Kyla klausimas, kodėl tuomet jų neužteko, kodėl premjeras juos atmetė, o dabar jais vadovaujamasi. Naujų argumentų tikrai neatsirado. Tikras paradoksas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė politologė.

R. Urbonaitės nuomone, premjero pozicijai įtakos turėjo suvokimas, kad užsitęsusi istorija gali pakenkti jo paties įvaizdžiui (turint galvoje galimą kandidatavimą į prezidentus). Todėl S. Skvernelis greičiausiai sugebėjo įtikinti LVŽS frakciją, kad ministro paaukojimas duos daugiau naudos nei jo tolesnė gynyba.

B. Markauskas – trečias S. Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės ministras, per pusantrų darbo metų pasitraukęs iš pareigų. Pernai rugsėjį iš ūkio ministro pareigų atsistatydino Mindaugas Sinkevičius, nes socialdemokratai paliko valdančiąją koaliciją. Kovą, sulaukusi prezidentės kritikos, atsistatydino teisingumo ministrė Milda Vainiutė. Pamaina jai dar nerasta. Praėjusią savaitę prezidentė atmetė premjero pasiūlytą advokato Giedriaus Danėliaus kandidatūrą į teisingumo ministrus.