Tuščia rezidencija Turniškėse tuština Vyriausybės kišenę
Vals­ty­bės va­do­vų re­zi­den­ci­jų kvar­ta­le Tur­niš­kė­se sto­vin­tis prem­je­rui skir­tas tar­ny­bi­nis na­mas jau me­tus yra ne­gy­ve­na­mas. Svars­to­ma, kam pa­nau­do­ti šią re­zi­den­ci­ją, ku­ri ir bū­da­ma tuš­čia siur­bia mo­kes­čių mo­kė­to­jų pi­ni­gus.

Premjero rezidencijoje niekas negyvena nuo tada, kai praėjusių metų pabaigoje iš jos išsikraustė buvusio Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus šeima. Ministrų kabineto vadovu tapęs Saulius Skvernelis į rezidenciją Turniškėse kraustytis atsisakė ir liko gyventi nuosavame name.

„Nenoriu ir neketinu izoliuotis. Ir galiausiai, na, nesijaučiu esantis nusipelnęs tos 600 kvadratinių metrų ploto rezidencijos Turniškėse, nors tu ką. Pačios rezidencijos, žinoma, niekas negriaus. Pagal poreikį ją bus galima naudoti reprezentacijai, diplomatiniams priėmimams ir panašiems renginiams“, – tąsyk svarstė S. Skvernelis.

Tačiau per metus rezidencija svečiams priimti buvo panaudota tik kartą.

Galvojama, ką daryti

Kaip „Lietuvos žinias“ informavo Vyriausybės spaudos tarnyba, šiuo metu tik vykdoma negyvenamos premjero rezidencijos priežiūra. Esą neatsisakyta idėjos ją naudoti Vyriausybės vadovo susitikimams, aukšto rango svečiams apgyvendinti. Tačiau dėl svarbesnių darbų šiuo metu šio klausimo nėra aktualioje darbotvarkėje. Per pastaruosius metus rezidencijoje vyko vienas diplomatinis renginys – Lietuvos ir Slovėnijos premjerų pietūs.

Pasak Vyriausybės kanceliarijos atstovų, esama svarstymų, kaip toliau naudoti negyvenamą premjero rezidenciją. „Kol kas šie svarstymai yra darbinio pobūdžio, viešai apie juos informuosime, kai jie įgaus konkretesnį pavidalą. Dėl sprendimų priėmimo – na, jis galimas tikriausiai kitais metais“, – aiškino jie.

Priežiūrai – nemenki pinigai

Nors rezidencija stovi tuščia, jos išlaikymas atsieina nepigiai. Nuo šių metų sausio iki gruodžio pastato eksploatacijai išleista 6,8 tūkst. eurų. Brangiausiai kainavo rezidencijos šildymas – 3,2 tūkst. eurų. Už elektros energiją minėtu laikotarpiu sumokėta 2,2 tūkst. eurų, už vandenį – 100 eurų, o už teritorijos priežiūrą ir patalpų valymą – 1,3 tūkst. eurų.

2016 metais premjero rezidencijai Turniškėse išlaikyti buvo išleista 11,2 tūkst. eurų. Sąskaitos už šildymą minimu laikotarpiu siekė 6,3 tūkst. eurų, už elektros energiją – 4,1 tūkst. eurų. Už suvartotą vandenį, teritorijos priežiūrą ir patalpų valymą 2016-aisiais sumokėta 800 eurų. 2015 metais rezidencijos išlaikymas atsiėjo 12 tūkst. eurų.

Prezidentinių būstų kaimynystėje

Po septynerius metus trukusių remonto darbų premjero rezidencija Turniškėse baigta įrengti 2014-aisiais. Dviejų aukštų pastatas su rūsiu, erdvia veranda, balkonais užima daugiau kaip 600 kvadratinių metrų (gyvenamasis plotas – 259 kvadratinius metrus).

Pirmame aukšte įrengta moderni virtuvė, svetainė, kavos gėrimo ir premjero darbo, svečių vonios kambariai. Namo grindys išklotos ąžuoline danga, įrengtas dujinis šildymas. Ankstesnis premjeras A. Butkevičius su žmona Janina į rezidenciją atsikraustė netrukus po jos rekonstrukcijos 2014-ųjų rugpjūtį.

Premjero Sauliaus Skvernelio šeima gyvena Vilniaus pakraštyje privačių namų kvartale.

Šalia Vyriausybės vadovo rezidencijos stovi trys prezidentinės rezidencijos. Jose gyvena šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma. Šviesaus atminimo prezidento Algirdo Brazausko rezidencija tuščia nuo tada, kai pavasarį po teismo sprendimo iš jos išsikraustė jo našlė Kristina Brazauskienė.

S. Skvernelio šeima gyvena Vilniaus pakraštyje privačių namų kvartale. Jam pradėjus eiti premjero pareigas skaičiuota, kad atsisakymas gyventi Turniškėse mokesčių mokėtojams kainuotų keliasdešimt tūkstančių eurų, nes šalia jo namo reikėtų įrengti Vadovybės apsaugos departamento pareigūnų apsaugos postą, vaizdo stebėjimo kameras ir apsaugai skirti papildomų darbuotojų.