Stringa Neringos Venckienės ekstradicija
Jung­ti­nių Vals­ti­jų fe­de­ra­li­nis teis­mas Či­ka­go­je an­tra­die­nį sa­vai­tei su­stab­dė bu­vu­sios tei­sė­jos ir par­la­men­ta­rės Ne­rin­gos Venc­kie­nės iš­siun­ti­mą į Lie­tu­vą, pra­ne­šė nau­jie­nų agen­tū­ra „The As­so­cia­ted Press“.

Jos advokatai prašė atidėti ekstradiciją metams, kol bus priimti sprendimai dėl N. Venckienės prieglobsčio prašymo.

Atskiru sprendimu JAV teismas gali atidėti ekstradiciją dar vėlesniam laikui.

Į antradienio posėdį N. Venckienė atvyko apsirengusi oranžiniais kalėjimo rūbais ir surakintomis kulkšnimis. Prieš nuvesdinama atgal į kalėjimą ji nusišypsojo savo sūnui.

Lietuvos prokurorai siekia N. Venskienės grąžinimo į Lietuvą, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.

Interviu „The Associated Press“ balandį N. Venckienė teigė bijanti būti nužudyta, jei būtų grąžinta į Lietuvą, nes ji esą padėjo atskleisti įtakingų pedofilų tinklą. Bėglė pridūrė, kad mielai taptų JAV piliete.

2009 metų spalio 5 dieną Kaune nušautas teisėjas Jonas Furmanavičius ir Violeta Naruševičienė. Prokurorai nustatė, kad žmogžudystes įvykdė garliaviškis N. Venckienės brolis Drąsius Kedys, kaltinęs grupę asmenų seksualiniais nusikaltimais prieš jo ir Laimutės Stankūnaitės dukterį. D. Kedys nuo teisėsaugos pasislėpė ir vėliau buvo rastas negyvas. Jo ir L. Stankūnaitės dukros globėja tapo N. Venckienė. Jai nevykdant teismo sprendimo perduoti mažametę motinai, 2012 metais mergaitė iš namų Garliavoje paimta dalyvaujant gausioms policijos pareigoms.

Vėliau į Seimą išrinkta N. Venckienė išvyko iš Lietuvos parlamentams panaikinus jos teisinę neliečiamybę 2013 metais, netrukus paskelbta jos paieška.