Spjūvis aukso medalininkei ir visai Lietuvai: pasveikino su LTSR himnu
Lie­tu­vos dip­lo­ma­tai pir­ma­die­nį reiš­kia pro­tes­tą dėl dziu­do tur­ny­re Ita­li­jo­je nu­skam­bė­ju­sio so­vie­tų oku­puo­tos ša­lies him­no. Tre­ne­riai ir­gi pa­si­me­tę ir pa­si­pik­ti­nę. 

Pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus atstovės spaudai, Lietuvos ambasada išsiųs notą Italijos užsienio reikalų ministerijai.

„Tai yra apgailėtinas incidentas ir mes atkreipiame Italijos užsienio reikalų ministerijos dėmesį, kad tai daugiau nepasikartotų“, – BNS sakė Rasa Jakilaitienė.

Pasak jos, laiškas bus išsiųstas ir Italijos dziudo federacijai.

„Ambasada Italijoje reiškia protestą vietos dziudo federacijai, nes varžybų Italijoje metu nuskambėjo Lietuvai okupacinės valstybės primestas himnas“, – teigė ministro atstovė.

„Reikalaujame atsiprašymo ir kad tokie dalykai ateityje nepasikartotų“, – pridūrė ji.

Rado keletą sąsajų

Žurnalistas Edmundas Jakilaitis įžvelgia keletą sutapimų, galbūt lėmusių šį nemalonų faktą: pirma, Europos dziudo asociacijos vadovas: – Sergey Soloveychikas yra iš Rusijos, antra „Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų okupuotų valstybių sovietiniai himnai youtube yra įkelti to paties vartotojo „deroVolk“ ir vienodai apipavidalinti. Ieškant oficialaus himno, šie surogatai yra pozicijonuojami gana aukštai. Atsitiktinumas? Gal. Be to, nei Valstybinis sporto komitetas nei LTOK nėra į youtube įkėlę himno versijos, skirtos sporto apdovanojimams,“ socialiniame tinkle feisbuke rašo žurnalistas.

Treneris nežino

LTSR himnas skambėjo per apdovanojimų ceremoniją dziudo Europos jaunių taurėje, kai buvo sveikinama aukso medalį iškovojusi Lietuvos sportininkė Justina Kmieliauskaitė.

Vienas J. Kmieliauskaitės trenerių Vasilijus Rybinas šįkart nevyko į varžybas Italijoje. Jam taip pat kol kas nepavyko susisiekti su ten vykusiais treneriais, todėl jis neturėjo detalesnės informacijos apie nutikusį incidentą.

„Mūsų rinktinė turi šiandien grįžti į Lietuvą, noriu viską išsiaiškinti, – „Lietuvos žinioms“ kalbėjo V. Rybinas. – Net neįsivaizduoju, iš kur italai gavo tokį himną. Jau tiek metų praėjo, kai nebegrojamas LTSR himnas“.

Jo teigimu, būna atvejų, kai varžybų organizatoriai nežino arba abejoja, koks iš tiesų yra valstybės himnas. Tuomet, kai akredituojama šalies delegacija, organizatoriai per ausines leidžia pasiklausyti himno, taip norėdami pasitikslinti, ar neapsiriko jį atrinkdami.

„Man sunku komentuoti, tai pirmas toks įvykis. Suprasčiau, jei būtų paleistas, tarkime, Latvijos ar Estijos himnas. Valstybės yra šalia, todėl jis gali būti supainiotas, – sakė V. Rybinas. – Bet iš kur jie LTSR himną ištraukė? Jei tai vyktų Zimbabvėje, galima būtų suprasti, ten gal nežino, kur yra Lietuva. Bet visa tai nutiko Italijoje“.

Turnyras vyko vakarų Italijos mieste Folonikoje.