Socdemų stovykloje taikos pypkės dūmais nekvepia
Lie­tu­vos so­cial­de­mo­kra­tų par­ti­jos (LSDP) eti­kos sar­gai kons­ta­ta­vo, kad koa­li­ci­ją su „vals­tie­čiais“ su­da­rę Sei­mo soc­de­mai pa­žei­dė LSDP sta­tu­tą. Klai­doms tai­sy­ti skir­ta sa­vai­tė, ta­čiau pa­tys „maiš­ti­nin­kai“ ne­si­jau­čia esan­tys nuo­dė­min­gi.

LSDP Etikos ir procedūrų komisija (EPK), vakar paskelbusi, kad dalies Seimo LSDP frakcijos narių sprendimas pasirašyti deklaraciją dėl koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija buvo priimtas nepaisant partijos tarybos valios ir neatitinka LSDP statuto reikalavimų, nepaklusniesiems suteikė šansą pasitaisyti. Etikos prievaizdai nurodė pašalinti pažeidimus per savaitę.

„Galimi įvairūs šios situacijos sprendimo variantai. Svarbiausia – ieškoti bendro sutarimo, o Etikos ir procedūrų komisija paliko laisvę Seimo LSDP frakcijos nariams“, – aiškino EPK pirmininkas Vainius Šarmavičius. Pasak jo, nuobaudų klausimas nesvarstytas.

Krizė LSDP kilo šeštadienį, kai partijos taryba nutarė, jog socdemai turi trauktis iš valdančiosios koalicijos su LVŽS. Pirmadienį paaiškėjo, kad šiam sprendimui nepritariantys Seimo socialdemokratai pasirašė susitarimą su „valstiečiais“ dėl naujos frakcijų koalicijos sudarymo. LSDP frakcijoje yra 19 narių, du jų – „darbiečiai“. Teigiama, jog susitarimą dėl koalicijos yra pasirašę 11 LSDP frakcijos narių.

Andrius Palionis: „Jūs pasakykite, kurį statuto punktą pažeidėme? Nepažeidėme, vakar tris kartus perskaičiau statutą.“

Svarstys, kaip elgtis

Deklaraciją su LVŽS frakcija pasirašęs Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas priminė, kad Konstitucija saugo partijų narius nuo spaudimo. „Pagal Konstituciją partijos nariams negali būti daromas joks partinis, lobistinis ar kitoks spaudimas“, – sakė politikas.

Jis žadėjo, kad deklaracijai pritarę frakcijos nariai svarstys, kaip reaguoti į partijos EPK sprendimą. „Jei bus rimtų argumentų, atsitrauksime. Tačiau kol kas jų negirdžiu“, – pabrėžė G. Kirkilas.

Deklaraciją pasirašiusi Rimantė Šalaševičiūtė neslėpė, kad tokio partijos etikos sargų sprendimo ir buvo tikimasi. „Tik nežinojome, koks terminas bus duotas – savaitė ar dvi. Turėsime laiko apsvarstyti, kaip elgtis toliau. Nors nelabai matau, ką reikėtų svarstyti, nes iki tarybos posėdžio niekas nenorėjo girdėti mūsų pasiūlymų, jokių išlygų ar nuolaidų, mums, Seimo nariams, niekas netaikė“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino politikė.

Todėl R. Šalaševičiūtė prisipažino nematanti ženklų, kad gali būti rastas koks nors kompromisas. Nebent ką nors racionalaus pasiūlytų ilgametę parlamentinio ir partinio darbo patirtį turintys kolegos. „Gal jie pateiks kokių nors svarių argumentų, kurie įtikintų mane keisti nuomonę. Bet pasikliausiu tik tais kolegomis, su kuriais kartu pasirašiau deklaraciją“, – dėstė parlamentarė.

Viliasi susitarti

LSDP frakcijos seniūnas Andrius Palionis įsitikinęs, jog sutartį su „valstiečiais“ sudarę Seimo socialdemokratai partijos statuto nepažeidė. Jis teigė neatsižvelgsiantis į partijos EPK rekomendaciją atšaukti parašą po koaliciją įtvirtinančia deklaracija. A. Palionis užsiminė apie planus 2020 metų Seimo rinkimuose kandidatuoti kaip nepriklausomas kandidatas. „Širdyje vis tiek liksiu kairysis“, – pridūrė jis.

Partijos sprendimo šalininkas LSDP frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas mano, kad socialdemokratams būtina „užkasti karo kirvį ir užsirūkyti taikos pypkę“. „Esame suaugę rimti žmonės, turime rasti bendrą kalbą ir racionalų būdą partijos tarybos sprendimui įvykdyti. Manau, per savaitę galima tai padaryti, nes kiekviena konflikto diena tik didina takoskyrą“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. Kartu J. Olekas pripažino iš pokalbių su „maištininkų“ atstovais susidaręs įspūdį, kad aiškaus sprendimo, kaip įveikti susidariusią situaciją, kol kas nėra. „Jei pirmiausia galvosime apie socialdemokratines vertybes ir jų įgyvendinimą, susitarti galime“, – pažymėjo parlamentaras. Jis vylėsi, jog kraštutinių veiksmų sprendžiant konfliktą neprireiks.

Tarpinis vertinimas

Partijos EPK vadovo V. Šarmavičiaus žodžiais, komisija į posėdį nesirinko, klausimas buvo aptartas ir rekomendacija priimta elektroninėje erdvėje. Taip elgtis, pasak jo, leidžia EPK nuostatai, kai komisija nesvarsto konkrečių partijos narių atsakomybės už pažeidimus. „Tiesiog pateikėme tarpinį situacijos vertinimą. Atskirų partijos narių elgesio ir partinių nuobaudų klausimo kol kas nesvarstėme“, – BNS nurodė V. Šarmavičius.

Panašią išeitį kaip ir etikos sargai antradienį „maištininkams“ siūlė LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas. Jis teigė, jog susitarimą su „valstiečiais“ pasirašę frakcijos nariai turėtų atsiimti parašus. „Sprendimas labai elementarus – tie žmonės, kurie pasirašė už frakcijų koaliciją, atšaukia savo parašus ir laikosi partijos priimto sprendimo. Jei nori keliauti su partija, turi klausyti, ką ji tau sako“, – kalbėjo G. Paluckas.