Socdemų skyrybose dedamas paskutinis taškas
Į skir­tin­gas pu­ses pa­su­kę so­cial­de­mo­kra­tai iš­si­vaikš­to ga­lu­ti­nai. Lie­tu­vos so­cial­de­mo­kra­tų par­ti­jos (LSDP) na­riai ieš­ko nau­jų pa­tal­pų Sei­mo frak­ci­jai, par­la­men­to ple­na­ri­nių po­sė­džių sa­lė­je jie per­kel­ti to­liau nuo at­ska­lū­nais ta­pu­sių bi­čiu­lių.

Mažesnėje kuopelėje likę tikrieji socdemai užleido kelias kadencijas Seimo LSDP frakcijos buveine buvusias patalpas parlamento pirmuosiuose rūmuose naujai Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijai.

Seimo LSDP frakcijai pasiskelbus opozicine, teko „perstumdyti“ parlamentarų kėdes plenarinių posėdžių salėje. Politinės kairės atstovai socdemai buvo persodinti prie amžinų politinių oponentų konservatorių, o tai sukėlė pasipiktinimą. Tiesa, tikimasi, kad jau šiandien jų darbo vietos bus perkeltos kiek kairėliau.

Juozas Olekas: „Yra keletas pasiūlymų. Tikiuosi, šią savaitę ar kitos savaitės pradžioje įsikursime naujoje vietoje.“

Laukia kraustynės

Seimo kanclerė Daiva Raudonienė aiškino, kad parlamento LSDP frakcija svarsto, kuriose patalpose norėtų įsikurti. „Jie galvoja, kokioje salytėje tilptų. Sakė, kai sugalvos, kreipsis į mane, ir žiūrėsime galimybes, kur juos įkurdinti“, – pasakojo ji.

Seimo LSDP frakcijai apsisprendus dėl norimo kabineto, bus sprendžiama, kur iškraustyti jame šiuo metu dirbančius asmenis. Tačiau D. Raudonienė nemano, kad dėl to galėtų kilti kokių nors problemų. „Visada susitariame, realiai tokių esminių problemų mums nekyla“, – sakė Seimo kanclerė. Kraustynės gresia ir kai kuriems parlamentarams. Seimo LSDP frakcijai pasitraukus į opoziciją, bus keičiama kai kurių komitetų sudėtis ir vadovybė, dalis Seimo narių gali būti priversti pakeisti kabinetus.

Puodelių nereikalaus

Seimo LSDP frakcijos seniūno Juozo Oleko teigimu, ne vienus metus socdemų užimamas patalpas parlamento rūmuose nuspręsta palikti atskalūnams, nes jų yra daugiau. Socialdemokratai svarsto kelis variantus, kur galėtų įsikurti jų frakcija. Viena galimybių – parlamentaro Artūro Skardžiaus kabinetas Seimo antruosiuose rūmuose. Kitos patalpos yra istoriniuose parlamento rūmuose, netoli buvusios LSDP frakcijos. „Yra keletas pasiūlymų. Tikiuosi, šią savaitę ar kitos savaitės pradžioje įsikursime naujoje vietoje“, – kalbėjo J. Olekas.

Tikrieji socialdemokratai ir atskalūnai turėtų pasidalyti ir bendrai Seimo frakcijoje „užgyventą“ turtą. Anot J. Oleko, su partiją palikusiais kolegomis apie tai, kaip vyks šios dalybos, kol kas nekalbėta. „Čia tokios smulkmenos, kurios visiškai neįdomios. Net nežinau, ką dalytis. Tikrai ne problema palikti arbatos puodelius ar vandens stiklines. Tai, kas yra partijos, turbūt kolegos perduos partijai. Tų dalykų kol kas nežinau“, – aiškino jis.

J. Olekas tikino, kad problemų neturėtų kilti ir dėl referentų, dirbusių ankstesnės sudėties LSDP frakcijoje, ar parlamentarų padėjėjų. „Frakcijos referentai pasiliks frakcijose. Čia mes net truputėlį išlošiame, nes mūsų buvusi frakcija turėjo tris referentus, dabar abi frakcijos turi po du. Atsiranda net vienas laisvas referentas, ateis naujas žmogus. Tie bičiuliai, kurie dirbo su Seimo nariais, ir pasiliks su jais. Man atrodo, kad kokių nors pasikeitimų čia neturėtų būti“, – svarstė jis.

Kelią iškeitė į takelį

Socialdemokratai nebuvo labai patenkinti persodinimu Seimo plenarinių posėdžių salėje, mat opozicijos flange jie atsidūrė prie politinėmis pažiūromis jiems bene tolimiausių konservatorių. Tačiau J. Olekas vylėsi, kad jau per šiandieninį parlamento posėdį socialdemokratai sėdės kitose vietose – opozicinių frakcijų kairėje. „Jau sėdėsime pagal europinę praktiką, o ne pagal kažkokias ambicijas ar pasikarščiavimą“, – teigė Seimo LSDP frakcijos seniūnas.

Klausiamas apie santykius su kolegomis, pasitraukusiais iš partijos, J. Olekas neslėpė, kad bendravimas kiek pablogėjo. „Anksčiau buvome bičiuliai, turėjome tuos pačius kasdienius rūpesčius. Dabar rūpesčiai tapo skirtingi, tad bendrumo mažiau. Tačiau pasilabiname, pasikeičiame keliais sakiniais. Manau, netapsime priešais dėl to, kad išsiskyrėme. Nors gaila, kad, kaip mums atrodo, dėl asmeninių ambicijų bičiuliai pametė kelią dėl takelio“, – tikino parlamentaras.

Portretų nenukabins

Vadinamiesiems atskalūnams priklausanti Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė sakė, kad dėl buvusios LSDP frakcijos patalpų perleidimo parlamentinei LSDD frakcijai buvo tartasi. „Mūsų yra daugiau, taip ir likome“, – dėstė ji.

Iš frakcijoje sukauptų daiktų, pasak buvusios ilgametės jos vadovės I. Šiaulienės, daug kas atsirado jos rūpesčiu ir pastangomis, iš LSDP nieko nėra gauta. „Tiesiog taip ir lieka. Čia tokios smulkmenos, dėl tokių dalybų nei sprendėme, nei, manau, kils klausimų“, – pabrėžė politikė.

Nors Seimo LSDD frakcijos nariai nebėra tikrieji socialdemokratai, jie neketina nuo frakcijos patalpų sienų nukabinti LSDP partijos kūrėjų ir buvusių vadovų, pradedant Steponu Kairiu, baigiant Algirdu Brazausku, portretų. „Neturime ką nukabinti. Tai yra mūsų istorija. Nesvarbu, kad šiuo metu neturime partinio bilieto. Mums niekas nepasikeitė, esame socialdemokratai. Tad niekas interjere nesikeis“, – tvirtino I. Šiaulienė.

Jos tikinimu, nekilo problemų ir dėl frakcijos referentų ar Seimo narių padėjėjų. Esą su buvusiais partijos bičiuliais parlamente bendraujama normaliai, be įtampos. „Šitas mūsų pozicijų išsiskyrimas yra labiau išsiskyrimas taktikos, veiklos požiūriu. Tikrai nereikia plieksti aistrų ir liepsnų. Niekam jos nereikalingos. Politikoje yra dėl ko pasiginčyti, bet ginčijantis svarbu nepereiti į asmeniškumus“, – įsitikinusi ji.