Skaičiuoti nuodėmes linkę ir valdantieji, ir opozicija
Opo­zi­ci­nei Tė­vy­nės są­jun­gai-Lie­tu­vos krikš­čio­nims de­mo­kra­tams (TS-LKD) už­si­mi­nus apie in­ter­pe­lia­ci­ją svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­trui Au­re­li­jui Ve­ry­gai, val­dan­tie­ji „vals­tie­čiai“ at­sa­ky­ti ne­del­sė. Jie pra­ne­šė ini­ci­juo­jan­tys ap­kal­tą kon­ser­va­to­riui Vy­tau­tui Juo­za­pai­čiui.

Per pirmuosius kadencijos metus Seimo laikinosios ir specialiosios komisijos „inventorizavo“ septynių parlamentarų nuodėmes. Vieni jų išsisuko lengvai, kiti neramiai laukia Konstitucinio Teismo (KT) žodžio. Regis, artimiausiu metu bus suburta dar viena „seklių brigada“, turėsianti išnagrinėti „valstiečiams“ įtarimų sukėlusias operos solisto konservatoriaus V. Juozapaičio kūrybinės veiklos detales.

Paplušėti atsakant į opozicijos pateiktus klausimus gali tekti ir interpeliacijos baubu gąsdinamam Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovui. Interpeliacijos sėkmė teoriškai galima, tačiau praktiškai ji vargu ar įgyvendinama. Neabejojama, kad A. Verygai ginti daugumos neturintys „valstiečiai“ sutelks visas įmanomas jėgas.

Kultūros ministeriją ir jos vadovę pastaruoju metu nuolat kritikuojantis V. Juozapaitis gavo „valstiečių“ sprigtą.

Nusižengęs nesijaučia

Kultūros ministeriją ir jos vadovę pastaruoju metu nuolat kritikuojantis V. Juozapaitis gavo „valstiečių“ sprigtą. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiai pareiškė manantys, jog už tai, kad užsiėmė su Seimo nario mandatu nesuderinama koncertine bei pedagogine veikla, jis nusipelnė apkaltos. Pats V. Juozapaitis nesijaučia padaręs ką nors bloga, juolab – pažeidęs Konstituciją. „Juk visi supranta, kad ši ataka prasidėjo dėl to, kad pirštu bedžiau į labai konkrečius faktus, kai valdantieji prasilenkia su įstatymais. Matyt, jiems nieko kita nebelieka, kaip tik taip eliminuoti netinkamus Seimo narius“, – teigė parlamentaras.

Viena apkaltos iniciatorių „valstietė“ Agnė Širinskienė neslėpė nesanti tikra, ar kolegai reikia pradėti apkaltos procesą. Tačiau į iškilusius klausimus, anot jos, turi atsakyti specialioji komisija.

Apkaltos iniciatorių duomenimis, V. Juozapaitis veda meistriškumo pamokas, t. y. užsiima pedagogine veikla, taip pat koncertuoja, ir nors jo sutartys dėl kūrybinės veiklos yra vienkartinės, „tačiau de facto turi kartotinumą“. Teikime nurodyti trys koncertai, kuriuose V. Juozapaitis atliko baritono partiją, teigiama, kad už vieną jų jis gavo 250 eurų, už kitą – 1100 eurų atlygį.

Tuščias reikalas

V. Juozapaitis aiškino jaunųjų dainininkų meistriškumo kursuose dalyvaujantis kaip Lietuvos muzikų sąjungos narys. Dalyvauti asociacijų veikloje, anot jo, politikams nedraudžiama. Konservatorius tikino už konsultacijas ir bendravimą su jaunaisiais atlikėjais atlygio negavęs.

Buvusio ilgamečio Seimo Etikos ir procedūrų komisijos vadovo socialdemokrato Algimanto Salamakino teigimu, „valstiečių“ kaltinimai laužti iš piršto. „Seimo nario mandatas nedraudžia talentą turintiems Seimo nariams tapyti, dainuoti ar rašyti knygas ir už tai gauti atlygį. Konstitucinis Teismas atkreipė dėmesį tik į vieną dalyką – tai negali peraugti į nuolatinę veiklą“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. A. Salamakino nuomone, keldami šurmulį dėl apkaltos „valstiečiai“ stengiasi nukreipti dėmesį nuo savo frakcijos nario Povilo Urbšio išsišokimų, taip pat jiems nepatiko V. Juozapaičio kritika dabartinės kultūros politikos atžvilgiu. „Tokia apkalta – absoliutus niekas“, – pareiškė jis.

2004 metais KT išaiškino, kad kūrybine veikla laikoma veikla mokslo, technikos, kultūros ar meno srityse, kuria siekiama sukurti kūrinį, t. y. kokybiškai naują, originalią, niekada anksčiau neegzistavusią konkrečią materialinę ar dvasinę mokslo, technikos, kultūros ar meno vertybę.

Kol kas neskuba

Po praėjusį ketvirtadienį Seime vykusio susitikimo su SAM vadovu TS-LKD frakcija prakalbo apie interpeliacijos ministrui galimybę. A. Verygos klausta, kodėl jis nebendrauja su medikų ir pacientų atstovais, kokią turi sveikatos apsaugos sistemos viziją, kodėl rajonuose uždaromos gydymo įstaigos, apie priklausomybės ligų centrų pertvarkos padarinius. Ministro atsakymai konservatorių neįtikino, todėl nusprendus skelbti interpeliaciją bus mėginama telkti opozicijos jėgas.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pasakojo, kad jau kurį laiką trys opozicijos frakcijos – liberalai, socialdemokratai ir „tvarkiečiai“ – negali į bendrą posėdį prisikviesti A. Verygos, nes šis esą niekaip neranda laiko. „Manau, kad ministras negali ignoruoti trijų frakcijų kvietimo. Akivaizdu, kad A. Verygos veikla kelia nepasitenkinimą ir nuostabą“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. E. Gentvilo žiniomis, susitikimas su SAM vadovu turėtų vykti lapkričio 21-ąją. Liberalas neabejojo, kad prireikus A. Verygos gynybai „valstiečiai“ sutelks visas įmanomas jėgas.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūno Juozo Oleko teigimu, su A. Verygos veikla sietinų sveikatos apsaugos sistemos problemų netrūksta. Jis priminė, kad LSDP frakcija pateikė savo pasiūlymus, kaip, atsižvelgiant į pastarojo meto medikų reikalavimus, reikėtų keisti padėtį. „Jei į juos bus atsižvelgta, galimas racionalesnis sprendimas, jei ne – interpeliacijos klausimas gali tapti aktualus“, – sakė J. Olekas. Anot Mišrios Seimo narių grupės seniūno Bronislovo Matelio, jei konservatoriai prašytų paramos interpeliacijai, frakcija šį klausimą rimtai svarstytų.