Šimtmečio šventėje – tautinio jaunimo eitynės su deglais
Lie­tu­vos šimt­me­čio die­ną tu­rė­ju­sios vyk­ti Lie­tu­vos tau­ti­nio jau­ni­mo są­jun­gos ei­ty­nės pra­ėjo be in­ci­den­tų.

Vilniuje nuo Aušros vartų iki Katedros aikštės vykusi eisena su fakelais nei iš tolo nepriminė anksčiau tautininkų rengtų, nacistinėmis dar vadinamų, eitynių.

LŽ primena, kad šioms eitynėms leidimo tautininkai prašė Vilniaus miesto savivaldybė, o jo negavę net ketino skųsti šį sprendimą teismui.

Nesankcionuotą eiseną saugojo ir būrys policijos ekipažų, tačiau papildomai stiprinti apsaugos neprireikė.

Renginyje dalyvavęs garsus Baltijos šalių žydų istorikas Davidas Katzas sveikino Lietuvą su šimtmečiu ir džiaugėsi, taikiomis eitynėmis: „Aš labai džiaugiuosi, kad tai, ką matau čia, ne iš tolo neprimena ankstesnių nacistinių eitynių. Tai visiškai kitas vaizdas nei, kad tikėjausi.“ – džiaugėsi pašnekovas.

Jis taip pat pastebėjo, jog pirmą kartą tautininkų rengtose eitynėse „matosi patriotizmas be neapykantos šešėlio“.

Pašnekovas pabrėžė, jog tai – džiuginančio progreso ženklas: „Pirmą kartą aš nematau nei vienos nacistinės vėliavos, nei vieno žmogaus, kuris atvirai simpatizuotų šiai ideologijai ar būtų pasipuošęs panašiais simboliais. Čia tik meilė Lietuvai ir toks patriotizmas, kuris tikrai džiugina, – kalbėjo jis.

Išties visoje minioje tik vienas vyras devėjo trispalvę su trijomis kalbomis užrašytu šūkiu „Lietuva – lietuviams“.

Margaritos Vorobjovaitės (LŽ) nuotrauka.

Renginio pradžiai neatsitiktinai buvo parinkti Aušros vartai, mat į eitynes susirinkę žmonės buvo pakviesti ir pasimelsti. Nors minioje pasigirdo šurmuliuojančių tautininkų, kad tokie religiniai elementai „ne tai, ko jie tikėjosi“, tačiau į neramumus šie pavieniai nepasitenkinimai neišaugo.

Nebuvo čia ir įprastų tokioms eitynėms šūksnių „Lietuva – lietuviams. Lietuviai – Lietuvai.“ vietoje to minia žmonių su fakelais skandavo šalies vardą ir traukė tautines dainas.