Seimas – prieš žemės saugiklių įstatymo atšaukimą
Sei­mas ne­su­tin­ka, kad že­mės sau­gik­lių įsta­ty­mas bū­tų at­šauk­tas.

Seimas ketvirtadienį atmetė liberalo Eugenijaus Gentvilo pataisą, kuria jis siūlė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą pripažinti netekusiu galios. Už jos svarstymą balsavo 29 Seimo nariai, prieš – 17, o susilaikė 35.

„Šiandien stambiausi žemvaldžiai yra Lietuvoje,“, – piktinosi E.Gentvilas.

Pasak jo, įstatymas prieštarauja Lietuvos Konstitucijai ir Europos Sąjungos teisei, o atšaukus jį, būtų išvengta Europos Komisijos (EK) pradėtos teisės pažeidimo procedūros prieš Lietuvą.

Atsižvelgiant į EK pradėtą pažeidimo procedūrą, Vyriausybė vasarį nusprendė palengvinti žemės įsigijimą ir atsisakyti kai kurių saugiklių, pavyzdžiui nereikalauti, kad pirkėjas būtų ūkininkas, turėtų žemės ūkio ūkio išsilavinimą arba ūkininkavimo patirties. Jei šių reikalavimų nebus atsisakyta, Lietuvai gresia 644 tūkst. eurų bauda.

Valdžiai siekiant palengvinti žemės įsigijimo sąlygas, smulkieji ūkininkai tam nepritaria – anot jų, tai paskatintų žemės pirkimą ne ūkininkavimo tikslais. Tuo metu daugiau žemės turintieji sako, jog 2014 metais įvesti žemės pardavimo saugikliai turėtų būti visiškai panaikinti.

Vadinamasis saugiklių įstatymas 2014 metais priimtas, baiminantis, kad Lietuvoje žemę supirks užsieniečiai ir taip sužlugdys žemės ūkį.

Ministerijos duomenimis, 2014–2016 metais savininkai pateikė 64,6 tūkst. pranešimus dėl žemės pardavimo, o įsigyti žemės norėjo tik du užsieniečiai.