Seimas keliaus kaip keliavęs
Sei­mas su­pla­na­vo, kiek lė­šų šiais me­tais iš­leis par­la­men­ta­rų ko­man­di­ruo­tėms. Iš­vy­koms į to­li­mą ir ar­ti­mą už­sie­nį fi­nan­suo­ti nu­ma­ty­ta 452 tūkst. eu­rų – 24 tūkst. eu­rų dau­giau nei per­nai. Ta­čiau 2017-ai­siais Sei­mas ke­lia­vo tau­piai ir ne­iš­lei­do 110 tūkst. eu­rų ko­man­di­ruot­pi­ni­gių.

Padidėjusias lėšas pirmiausia pajus Seimo komitetai, kurie komandiruotėms galės išleisti tūkstančiu eurų daugiau nei iki šiol, ir tarpparlamentinių ryšių grupės. Seime jų yra 44. Jos visos kartu užsienio išvykoms gavo 12 tūkst. eurų.

Seimo valdybos sprendimu didžiausia suma – 156 tūkst. eurų tradiciškai atiteko Seimo parlamentinių delegacijų tarptautinėse organizacijose ir forumuose (asamblėjose) nariams. Liūto dalis – 49 tūkst. eurų bus skirta Seimo delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje komandiruotėms, kiek mažiau – 35 tūkst. eurų – Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje išvykoms kompensuoti.

Rima Baškienė: „Siekiame, kad komandiruotės netaptų ekskursijomis. Jei komitetas ir frakcija būna per dosnūs, tenka įsikišti Seimo valdybai.“

Kaip ir pernai, Seimo vadovybė savo kelionėms galės išleisti 60 tūkst. eurų. Nenumatytoms komandiruotėms atseikėta 16 tūkst. eurų. Tiek pat buvo numatyta ir 2017-aisiais, tačiau metų pabaigoje, perskirsčius limitus, nenumatytų komandiruočių eilutė buvo padidinta 21, 6 tūkst. eurų – iki 37,6 tūkst. eurų.

Komitetai gavo daugiau

Seimo komitetų dalyvavimas pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentiniuose ir Europos Parlamento rengiamuose susitikimuose atsieis 70 tūkst. eurų. Pagrindiniai parlamentinės demokratijos komitetai – Europos, Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos – komandiruotėms gaus po 5 tūkst. eurų. Visų kitų komitetų komandiruočių limitas – 36 tūkst. eurų. Tai – 12 tūkst. eurų daugiau nei pernai. Šiemet kiekvienas komitetas išvykoms galės išleisti po 3 tūkst. eurų, pernai buvo skirta po 2 tūkst. eurų. Parlamentinei diplomatijai ir Rytų partnerystės programai vykdyti numatyta skirti po 40 tūkst. eurų.

Tiek pernai, tiek šiemet visoms Seimo frakcijoms komandiruotėms skirta 7 tūkst. eurų suma. Tačiau limitai pakito po Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos skilimo atsiradus naujai Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijai. Kadangi ši frakcija gausesnė ir priklauso valdančiajai koalicijai, išvykoms ji gavo 600 eurų, „mažiesiems“ socialdemokratams (turi 7 narius) teks verstis su 350 eurų. 2,8 tūkst. eurų komandiruotėms galės išleisti didžiausia valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) frakcija. Didžiausia opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija turės tenkintis 1,5 tūkst. eurų. 100 eurų daugiau – 250 eurų šiemet komadiruotėms galės išleisti Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Tramdo ekskursantus

Seimo pirmosios vicepirmininkės „valstietės“ Rimos Baškienės teigimu, parlamentarų komandiruotėms skirtas lėšas stengiamasi naudoti taupiai ir racionaliai. „Siekiame, kad komandiruotės netaptų ekskursijomis. Pagal nustatytą tvarką, pritarimą išvykai pirmiausia turi duoti komitetas ir frakcija. Jei kartais jie būna per dosnūs, tenka įsikišti Seimo valdybai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė R. Baškienė.

Pasak politikės, Seimo valdyba neretai yra tas barjeras, kuris tramdo per didelį Seimo narių polėkį keliauti. Būna, kad negavę leidimo išvykti parlamentarai įsižeidžia. „Tada prašo leisti į užsienį važiuoti už savas lėšas. Jei tuo metu nevyksta plenariniai posėdžiai, dažniausiai leidžiame“, – sakė vicepirmininkė. Jos žodžiais, visada prieš patenkinant Seimo narių norą keliauti mėginama įvertinti tos išvykos reikalingumą, naudą valstybei. „Viešai skelbiamos visų Seimo narių komandiruočių ataskaitos, kad bet kas galėtų pasidomėti jų rezultatais“, – sakė R. Baškienė.

Kol kas už tai, kad atsisakė važiuoti į planuotą komandiruotę į Gruziją, buvo nubaustas tik vienas Seimo narys – Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto (ERK) vadovas Gediminas Kirkilas. Iš parlamentinių lėšų kelis šimtus jam teko grąžinti už pražuvusius lėktuvo bilietus. „Manau, tai gera drausminamoji priemonė“, – sakė R. Baškienė.

Aktyviausias – konservatorius

Didžiausiu Seimo keliautoju galima vadinti TS-LKD frakcijos atstovą Andrių Kubilių. Per šią Seimo kadenciją jis į komandiruotes buvo išvykęs 40 kartų. Ypač aktyviai po Europos ir Amerikos žemynus konservatorius keliavo pristatydamas vadinamąjį „Maršalo planą“ Ukrainai. Nemažai po pasaulį tradiciškai keliavo Užsienio reikalų komiteto (URK), ERK ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai. Pavyzdžiui, daugiau nei per metus URK pirmininkas „valstietis“ Egidijus Vareikis į užsienį vyko 25 kartus, ERK vadovas socialdemokratas „darbietis“ G. Kirkilas – apie 20 kartų. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis taip pat vietoje nesėdėjo. Svetur jis buvo išvykęs 19 kartų. Be artimiausių kaimynių, parlamento vadovas lankėsi JAV, Kinijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Italijoje, Gruzijoje. Tuo metu frakcijų seniūnai didelio noro keliauti nedemonstravo. LVŽS lyderis bei frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis tebuvo išvykęs du kartus – į Lenkiją ir Estiją. Čia jis dalyvavo politikų krepšinio varžybose Baltijos Asamblėjos taurei laimėti. TS-LKD lyderis ir frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis po du kartus lankėsi Ukrainoje ir Belgijoje. Liberalų sąjūdžio vairininkas Eugenijus Gentvilas į kelionę už valdiškas lėšas vyko vieną kartą. „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas ir frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis per šią kadenciją į komadiruotes nevyko.