Sauliaus Skvernelio ir Gintauto Palucko viešas apsižodžiavimas tęsiasi
Nuo lie­pos mė­ne­sio vyks­tan­čius po­kal­bius dėl koa­li­ci­jos pa­va­di­nęs soc­de­mų va­do­vy­bės tri­le­riu, prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis dar kar­tą san­ty­kius su LSDP nau­juo­ju ly­de­riu Gin­tau­tu Pa­luc­ku aiš­ki­na­si vie­šai: šį kar­tą dėl LSDP ly­de­rio ko­men­ta­rų apie ne­veiks­min­gas Lie­tu­vos pa­stan­gas boi­ko­tuo­ti elek­tros pir­ki­mą iš As­tra­vo AE. To­kie vie­šai pa­skleis­ti G. Pa­luc­ko pa­si­sa­ky­mus prem­je­rui pri­me­na Krem­liaus ru­po­rą.

„Pasakyti, transliuoti tai, kas yra prieš Lietuvos poziciją, ką pavyko pagaliau įrodyti Europos Sąjungoje, Europos valstybių sostinėse, kad tai (Astravo AE – BNS) yra mūsų saugumo, mūsų išlikimo klausimas, dabar pasakyti, kad tai visiškai nesvarbu, tai panašu į Kremliaus ruporą“, – ketvirtadienį paprašytas įvertinti G.Palucko išsakytą poziciją Žinių radijui teigė S.Skvernelis.

Socialdemokratų lyderis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pareiškė: „Yra daugybė politinių priežasčių, dėl kurių galima nepirkti elektros energijos iš būsimos Astravo elektrinės, bet nė viena jų nesusijusi su elektrinės statybos ar veiklos saugumu. Va taip tiesiog. Ir nereikia žmonių kvailinti. Tai tas pats kas autostrados asfaltą pienu laistyti ir visiems aiškinti, jog darai tai tam, kad žolė neaugtų“.

Paklaustas, ką dėl Astravo AE siūlo jo partija ir jos pirmininkas, A.Paluckas pripažino, jog Socialdemokratų partija pozicijos šiuo klausimu kol kas apskritai neturi.

„Geras klausimas. Pasitarsim ir suformuosim poziciją, nes partija tokios šiuo klausimu niekad ir neturėjo“, – feisbuke atsakė G.Paluckas.

„Nesinori tikėti, kad ateityje iš pirmininko pasigirstų pozicija, kad galbūt ir Ukraina Rusiją užpuolė, Krymo aneksijos nebuvo, tiesiog istorinį teisingumą Rusija atstatė ir demokratinis referendumas buvo“, – ketvirtadienį teigė premjeras.

Paradoksali situacija

„Ramybė turi būti šalyje, o tos ramybės trūksta. Natūralu, kad (yra) noras išbalansuoti valstybę, Vyriausybę, tą pačią Seimo daugumą, jos darbą, efektyvumą. Deja, mes susidūrėme su tuo nuo liepos mėnesio, kai įsileidome į trilerį naujos socialdemokratų vadovybės: išeiname, išeisime, nutraukiame šitą sutartį ir panašiai“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė premjeras.

Jis paradoksalia vadino situaciją, kai socialdemokratai ketina trauktis Vyriausybei siekdami įgyvendinti būtent kairiąją darbotvarkę.

„Tikiuosi, kad mes sugebėsime užtikrinti ir daugumą, ir reikalingų socialiai orientuotų sprendimų priėmimą. Paradoksas, kad Vyriausybė su partneriais Seime daro žingsnius, kurie socialiai orientuoti – numatytas pensijų indeksavimas, mokestinė pertvarka irgi susijusi su skurdo mažinimu, tai grynai kairioji socialdemokratinė darbotvarkė, ir paradoksas, kad partneriai daro viską, kad ši koalicija iširtų“, – kalbėjo premjeras.

Pleištas santykiuose nuo miškų urėdijos reformos?

Klausiamas, kokias tuomet mato socialdemokratų pasitraukimo priežastis, S.Skvernelis sakė nenorintis tikėti, kad tai buvo urėdijų reforma. Jai koalicijos partneriai nepritarė.

„Man tikrai nesinorėtų tikėti tuo, kad tai prasidėjo po miškų reformos pradžios. Negi miškai, prekyba mediena naujai socialdemokratų vadovybei ypatingai svarus ir jautrus klausimas? Per tą laikotarpį aš peržvelgiau, nemačiau, kad būtume atmetę socialdemokratų siūlymus dėl valstybės pokyčių, esminių reformų. Matyt, priežasčių reikia ieškoti kitur, greičiausiai tai susiję ne su socialdemokratų darbotvarke, o kažkas kita“, – teigė premjeras.

Stebina socdemų požiūris

S.Skvernelis šią savaitę nusistebėjo ir kito socialdemokrato, Europos Komisijos nario Vytenio Povilo Andriukaičio pozicija dėl Astravo AE ir teigė, kad eurokomisaras savo pasisakymais negina Lietuvos interesų.

Rugsėjį V.P.Andriukaitis interviu „Ekspress nedelia“ teigė, jog baltarusiai yra labiau už visus kitus susirūpinę statomos atominės elektrinės saugumu, nes savo kailiu patyrė Černobylio katastrofos padarinius. Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas komisaras taip pat tvirtino, jog Lietuvos pareigūnai painioja ekonomiką su politika, kai sprendžia dėl elektros iš Astravo elektrinės embargo.

Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE gaminamos elektros importą ir taip apsunkinti jos statybos projektą. Lietuva ketina riboti elektros pralaidumus su Baltarusija bei ją apmokestinti. Taip pat siūloma uždrausti Kruonio hidroakumuliacinei elektrinei teikti paslaugas Baltarusijai.

65 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog Astravo AE kelia grėsmę šalies saugumui, parodė naujienų agentūros BNS užsakymu atlikta visuomenės apklausa.

Siūlo trauktis

Socialdemokratų skyriams šią savaitę baigus balsavimą, daugiau nei du trečdaliai jų siūlo partijai trauktis iš valdančiosios daugumos. Daugelis Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narių valdžios palikti nenori. Galutinį sprendimą dėl to šeštadienį priims partijos taryba.

Partijos pirmininkas G. Paluckas trečiadienį pareiškė, kad socialdemokratams pasitraukus iš koalicijos, partijos deleguotiems ministrams bei Seimo komitetų vadovams apsispręsti dėl postų būtų duota savaitė. G.Palucko teigimu, politikams nusprendus priešintis tarybos sprendimui jų narystė partijoje galės būti stabdoma arba jie galės būti šalinami iš partijos.