Rusijos URM ant kilimėlio iškvietė Remigijų Motuzą: išsiunčia 3 diplomatus
At­sa­ky­da­ma į tri­jų Ru­si­jos dip­lo­ma­tų iš­siun­ti­mą iš Lie­tu­vos, Mask­va nu­spren­dė iš­siųs­ti to­kį pa­tį skai­čių lie­tu­vių dip­lo­ma­tų.

„Rusija informavo išsiunčianti tris Lietuvos diplomatus iš ambasados Maskvoje“, – BNS penktadienį sakė užsienio reikalų ministro patarėja Rasa Jakilaitienė.

Apie šį sprendimą Rusijos užsienio reikalų ministerijoje informuotas Lietuvos ambasadorius Remigijus Motuzas.

L. Linkevičius teigė, kad iš Rusijos išsiunčiami Lietuvos ambasados darbuotojai neužsiėmė su diplomato pareigomis nesuderinama veikla.

„Mes ten žvalgybininkų, kurie dirba po priedanga, neturime ir neketiname jų turėti“, – sakė ministras.

Iškviesta keliolika diplomatų

Į Rusijos užsienio reikalų ministeriją penktadienį suvažiavo keliolika Europos šalių ambasadorių, kurie bus informuoti apie Maskvos atsakomąsias priemones į rusų diplomatų išsiuntimą iš ištisos virtinės Vakarų šalių.

Į Maskvos centre esančią ministeriją penktadienio popietę atvyko Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos bei kelių Europos Sąjungai nepriklausančių šalių ambasadoriai Rusijoje, pranešė naujienų agentūros AFP fotografas.

Tuo tarpu Nyderlandų ambasadorė Maskvoje pranešė, kad iš Rusijos išsiunčiami du jos šalies diplomatai, informavo valstybinė naujienų agentūra TASS.

„Du mano kolegos išvyksta iš Maskvos. Bet mes (ambasada) liekame čia“, – penktadienį sakė Nyderlandų ambasadorė Rusijoje Renee Jones-Bos.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadien įsakė, kad Maskva, atsakydama į jos diplomatų išsiuntimą iš šalių trijuose žemynuose, išsiųs 60 JAV diplomatų ir uždarys Vašingtono konsulatą Sankt Peterburge.

Jis taip pat sakė, kad Rusija svarsto atsakomąsias priemones kitoms šalims, išvariusioms rusų diplomatų.

„Kas dėl kitų šalių, tai taip pat visos simetriškos priemonės dėl diplomatinių misijų žmonių, kurie išvyks iš Rusijos, skaičiaus ir kol kas tai viskas“, – sakė S. Lavrovas.

Tačiau priemonės galėtų būti „ne tik“ simetrinės, pridūrė jis.

Anglijai pasiūlė sumažinti skaičių

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį liepė Didžiajai Britanijai per mėnesį sumažinti savo diplomatų, dirbančių Rusijoje, skaičių, kad jų būtų tiek pat, kiek Londone yra rusų diplomatų.

Šių priemonių Maskva ėmėsi atsakydama į rusų diplomatų išsiuntimą iš ištisos virtinės Vakarų šalių dėl buvusio dvigubo rusų agento apnuodijimo Britanijos teritorijoje.

„Ambasadorius buvo informuotas apie atsakomąją priemonę, jog britų pusė per mėnesį privalo sumažinti bendrą darbuotojų skaičių Britanijos ambasadoje Maskvoje ir konsulatuose Rusijoje, kad jis atitiktų Rusijos diplomatų ir administracijos bei techninių darbuotojų, esančių ilgalaikėse komandiruotėse Britanijoje, skaičių“, – sakoma Rusijos URM pranešime.

Solidarizavosi

Kelios dešimtys šalių šią savaitę pranešė iš viso išsiunčiančios apie 150 Rusijos diplomatų, taip jos siekia parodyti solidarumą Britanijai dėl buvusio dvigubo šnipo apnuodijimo.

Maskva paskelbė analogiškai atsakysianti visoms diplomatus išsiuntusioms šalims.

Lietuva apie išsiunčiamus tris Rusijos diplomatus pranešė pirmadienį ir davė jiems savaitę išvykti iš šalies.

Anot Rusijos ambasadoriaus Lietuvoje Aleksandro Udalcovo, iš Lietuvos išsiunčiami du aukšto rango diplomatai ir gynybos atašė.

Londonas teigia, kad labai tikėtina, jog už kovo pradžioje įvykusį buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimą yra atsakinga Rusija. Maskva tai neigia.

Lietuva šią savaitę taip pat papildė „juodąjį sąrašą“ dešimtimis Rusijos piliečių. Jame esantiems asmenims draudžiama atvykti į šalį.

Į vadinamąjį Magnitskio sąrašą papildomai įtrauktas 21 asmuo, dar 23 asmenims uždrausta atvykti į Lietuvą dėl grėsmių nacionaliniam saugumui.