Rūkalų kontrabanda: skaičiai disonuoja
Nors ofi­cia­liai skel­bia­ma, jog per­nai su­ma­žė­jo at­ve­jų, kai su­lai­ko­ma kon­tra­ban­di­nių ta­ba­ko ga­mi­nių, ta­čiau tuš­čių pa­ke­lių ty­ri­mo re­zul­ta­tai liu­di­ja, kad Lie­tu­vo­je ne­le­ga­lios ci­ga­re­tės su­da­ro be­veik penk­ta­da­lį vi­sų ša­ly­je su­var­to­ja­mų ci­ga­re­čių.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) paskelbė, kad pastaruosius penkerius metus nustatytų kontrabandos ir neteisėto prekių gabenimo atvejų tolygiai mažėja. Pernai užfiksuoti 308 atvejai, kai kontrabanda gabenti tabako gaminiai, o 2016 metais – 317 tokių atvejų. Tiesa, pasieniečių sulaikytų rūkalų pakelių kiekis pernai buvo apie 5 proc. didesnis nei 2016-aisiais.

Iš VSAT pareigūnų pernai sulaikytų tabako gaminių 85 proc. buvo pažymėti Baltarusijos, 1 proc. – Rusijos akcizo ženklais. Nuo 6 iki 14 proc. išaugo sulaikytų akcizo ženklais nepažymėtų cigarečių dalis. Pasieniečiai atsako už tabako kontrabandos į Lietuvą per valstybės sieną ruožuose tarp pasienio kontrolės punktų ir per kontrolės punktus, kuriuose nėra muitinės, užkardymą.

Į pareigūnų rankas pakliūva vis dar nedidelė dalis per šalį keliaujančių kontrabandinių rūkalų.

Muitinės departamentas skelbia, kad pernai, palyginti su 2016 metais, sulaikyta beveik 46 proc. mažiau tabako gaminių. Baltarusiškos kilmės cigaretės sudarė 32 proc. muitinės sulaikytų cigarečių kiekio. Pernai muitinė pradėjo 54 ikiteisminius tyrimus dėl tabako gaminių kontrabandos ar neteisėto disponavimo – 14 proc. mažiau nei 2016 metais.

Prie sienos su Baltarusija sulaikyta 18,5 proc. tabako gaminių, o prie sienos su Rusijos Kaliningrado sritimi – 1,2 proc. cigarečių. Daugiausia – 66,7 proc. – tabako gaminių sulaikyta šalies viduje. Net 12,8 proc. kontrabandinių tabako gaminių sulaikyta prie sienos su Lenkija, o prie sienos su Latvija – 0,8 procento.

Nelegalių daugėja

Institucijų pateikiami skaičiai disonuoja su praėjusių metų pabaigoje bendrovės „Nielsen“ atlikto tuščių pakelių tyrimo, vykdyto dvidešimtyje Lietuvos miestų, duomenimis. Jie rodo, kad nelegalių tabako gaminių kiekis Lietuvoje pernai augo labiausiai per pastaruosius penkerius metus – nelegalios cigaretės praėjusių metų pabaigoje sudarė beveik penktadalį visų šalyje suvartotų cigarečių. Dėl nelegaliai į Lietuvą įvežtų cigarečių šalies biudžetas vien nesurinkto akcizo galėjo prarasti daugiau nei 60 mln. eurų.

Kontrabandinių cigarečių dalis praėjusių metų pabaigoje sudarė 19,6 proc. – 2,1 proc. daugiau nei 2016-ųjų pabaigoje (17,5 proc). Net 85 proc. neapmokestintų cigarečių Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos – šioje kaimynėje šalyje pagamintos cigaretės sudarė 16,8 proc. visų Lietuvoje surūkomų cigarečių. Lietuvoje didžiausia kontrabandinių cigarečių dalis fiksuota Kėdainiuose, kur beveik pusė (49 proc.) visų pakelių buvo atgabenti iš trečiųjų šalių. Nelegalių cigarečių taip pat daug Radviliškyje (26 proc.), Kaune (24,9 proc.), Šiauliuose (24,7 proc.), Panevėžyje (22,6 proc.) ir Marijampolėje (20,5 proc.).

Veiksnių daug

VSAT pareigūnų teigimu, vienas pagrindinių veiksnių, skatinančių tabako gaminių neteisėtą įvežimą į mūsų šalį, – didelis kainų Lietuvoje ir Rusijoje bei Baltarusijoje skirtumas. Pastarojoje vidutinė mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 0,74 euro, o kai kurių rūkalų, populiarių tarp kontrabandininkų, kaina yra dar mažesnė. Lietuvoje mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 3,11 euro. Tabako gaminių kainos Lietuvoje ir Rusijoje skiriasi beveik tris kartus.

Be to, Lietuvos geografinė padėtis yra palanki tabako gaminių neteisėtam tranzitui į Vakarų Europą, nes Europos Sąjungos (ES) išorės sienos ruožas Lietuvoje sudaro 61 proc. viso valstybės sienos ilgio. Taip pat kontrabandą skatina tabako gaminių paklausa Lietuvoje, visuomenės tolerancija kontrabandinėms prekėms, gana žema gyventojų perkamoji galia, aukštas nedarbo lygis pasienio regionuose.

Prie šių veiksnių Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Marcinkus linkęs priskirti dar vieną – Lietuvoje vis augantį cigarečių akcizą. „Lietuva, didinanti akcizą cigaretėms daugiau, nei reikalauja ES, skatina gyventojus atsigręžti į nelegalią tabako rinką ir mažinti lėšų, surenkamų į biudžetą iš akcizo, kiekį. Net 1 proc. išauginanti nelegali tabako rinka valstybės biudžetui atsieina apie 3 mln. eurų“, – teigė jis.

Ledkalnio viršūnė

Muitinės kriminalinės tarnybos vyriausiojo inspektoriaus Gedimino Kulikausko teigimu, vesti paraleles tarp pareigūnų sulaikomo kontrabandinių rūkalų kiekio ir tuščių pakelių tyrimų rezultatų yra sunku dėl to, kad Lietuva yra tik tarpinė rūkalų kontrabandos stotelė. Vietos rinkai lieka nedidelė dalis visų kontrabanda per šalį gabenamų rūkalų. Todėl kai yra sulaikomos didelės rūkalų siuntos, statistika šokteli, o kai daugiausia sulaikomi regioninio masto kontrabandos kroviniai, rodikliai krinta.

„Pagal sulaikymą spręsti apie kontrabandinių rūkalų paplitimą mūsų šalyje nelabai galima. Stebėdami paskutinių trejų metų tendencijas matome, jog jų paplitimas yra sumažėjęs. Juk 2010 metais, pagal tuščių pakelių tyrimus, kontrabandinių rūkalų rinkos dalis siekė 40 proc., o dabar jau svyruoja nuo 17 iki 20 procentų. Todėl praėjusieji metai nėra išskirtiniai“, – kalbėjo G. Kulikauskas.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Vitalijaus Gailiaus tvirtinimu, reikėtų prisiminti, kad kontrabanda priskiriama prie latentinių nusikaltimų – statistikoje atsispindi tik tie faktai, apie kuriuos tampa žinoma pareigūnams. Todėl apie kontrabandos mastą Lietuvoje galime spėti tik iš tuščių pakelių tyrimų. „Jei sulaikyta mažiau, tai nebūtinai reiškia, kad mažiau buvo ir vežama“, – sakė jis.