Rokiškis Rabinovičius: Ar smagu auginti alkoholizmą, Sauliau, Ramūnai ir Aurelijau?
Įsi­vaiz­duo­ki­te, kad tu­ri­te ban­dą avių, į ku­rią įsi­mai­šę yra ir vil­kų. Avys avi­mis – gal jos ir ne itin pro­tin­gos, bet nu vis vien avys, o štai vil­kai – tai jau blo­gis, su ku­riuo rei­kia ko­vo­ti. Ir da­bar įsi­vaiz­duo­ki­te, kad jūs im­atės vil­kų ma­ži­ni­mo prog­ra­mos, kad vil­kų bū­tų ma­žiau, o avių – dau­giau.

Natūralu, kad savo veiksmų rezultatus įvertinsite pagal tai, kiek tų avių liko ir kiek vilkų. Tiesą sakant, tokioje vilkų skaičiaus mažinimo programoje tereikia žinoti vieną skaičių – kiek yra vilkų. Jei vilkų daugėja – reiškia, kad jie ėda avis sparčiau. Jei vilkų mažėja – reiškia, kad jie avių ėda mažiau.

Avių skaičius gali mažėti, nes gal jas vilkai ėda, avių skaičius gali ir didėti, nes gal tiesiog jas didesniais kiekiais veisiame. Tačiau jei mažėja vilkų, tai reiškia, kad jie išpjaus mažiau avių. O jei vilkų daugėja, tai reiškia, kad jie avių išpjauna daugiau. Kitaip tariant, pakanka vieno rodiklio – vilkų skaičiaus. Arba vilkų procentinės dalies, jeigu norite kaip nors sudėtingiau matuoti.

Dabar imkim ir pasižiūrėkim į tai, ką reiškia Ramūno Karbauskio ir Aurelijaus Verygos alkoholio mažinimo programos skaičiai. Per pirmus 7 šių metų mėnesius alaus parduota 14,5% mažiau, o stipriųjų gėrimų – 8.5% daugiau.

Atsimenate, kaip turi būti mažinamas alkoholizmo plitimas? Saugus alkoholio – tai tas, kur vartojami patys silpniausi gėrimai, ir jie vartojami nedideliais kiekiais, ir tas vartojimas retas. Jeigu toks retas ir mažas, kad niekad ir nei kiek – tai jau visai saugus. Tuo tarpu toks alkoholio vartojimas, kuris per dažnas ar dideliais kiekiais – tai jau nesaugus. Itin nesaugus vartojimas – kai alkoholiniai gėrimai yra stiprūs, t.y., labai pagreitinantys apgirtimą.

Jei vystosi alkoholizmas, silpnųjų gėrimų žmogui ima nepakakti, nes apgirtimas būna per silpnas. Todėl silpnus alkoholinius gėrimus ima keisti stiprieji gėrimai. Dar blogiau, kad būtent nuo stipriųjų gėrimų, t.y., nuo staigaus ir stipraus apgirtimo labiausiai ir priklauso alkoholizmo išsivystymas.

Jei žmogus vartoja keliasdešimt butelių alaus per metus ir tą alų vartoja tik po truputį, tai nėra didelio skirtumo, ar jis ims vartoti 10 butelių per metus daugiau, ar 10 butelių per metus mažiau. Tačiau jei žmogus nusiperka butelį degtinės, kurį išgeria per vieną vakarą – štai tada jau yra reali problema. Ir ta problema yra netgi tuo atveju, kai žmogus tą degtinės butelį susiverčia vos kartą per mėnesį – tai bet kuriuo atveju yra pavojingas vartojimas.

Alkoholizmo paplitimo lygį galima matuoti tiesiog pagal tai, kiek atsiranda ar sumažėja žmonių, kurie yra sunkioje alkoholizmo stadijoje – t.y., su išsivysčiusia tolerancija. Išsivysčiusi tolerancija savaime reiškia perėjimą pirmiausiai link didesnių vartojimo kiekių, o paskui ir link stipresnių gėrimų. Ir vėlgi, stipriųjų gėrimų vartojimas rodo tai, kad tolerancija alkoholiui yra išsivysčiusi. Taigi, tokių žmonių dalies augimo ar mažėjimo apimtis galima įvertinti pagal tai, kiek padaugėjo ar sumažėjo tokių stipraus alkoholio vartotojų.

Saulius Skvernelis labai džiaugiasi BNS pranešime, kad sumažėjo alkoholio vartojimas, jis sako kad tikslai pasiekti. O BNS pateikia ir skaičius. Skaičiai labai paprasti. Tiksliau, vienas skaičius:

Vilkų skaičius išaugo 8,5% – stiprių alkoholinių gėrimų pardavimai išaugo 8,5%.

Išties pakanka žinoti tą vieną skaičių, norint vertinti situaciją. Ir viskas. Tarpinės gėrimų grupės (pvz., vynai, silpni likeriai ir pan.) galime neskaičiuoti – ji tėra tarpinė, pereinamoji. Ir netgi silpnų gėrimų vartojimas čia nesvarbus, nes kalbame apie vilkus – t.y., apie realiai blogą, pavojingą vartojimo dalį.

Mums čia svarbus alkoholizmo plitimo procesas: yra proceso įėjimas (visi žmonės, įskaitant ir išvis nevartojančius) ir yra išėjimas (stiprias alkoholines priklausomybes turintys žmonės). Stiprias priklausomybes galime sieti tiesiog su stipriu alkoholiu. Proceso rezultatas akivaizdus – 8,5% proceso išėjimo augimas.

Jei nenorime už proceso įėjimą imti negeriančių, o visgi norim kalbėti apie alaus vartotojus, kaip apie lengvesnius, pradedančius alkoholikus, tai galim paimti oficialią 2016 statistiką, pagal kurią 2016 metinis suvartojimas buvo 92 litrai alaus ir 13 litrų stipriųjų gėrimų žmogui.

Spėju, kad po to, kai LVŽS antialkoholikai baigs savo valdymą, mums prireiks dešimties metų tam, kad vėl pasiektume 2016 alkoholizmo paplitimo lygį.

Taigi, iš skaičių gaunasi va kas: 92 litrai alaus su 14.5% pokyčiu žemyn vs 12 litrų degtinės galvai su 8.5% pokyčiu aukštyn – reiškia 79 litrus alaus ir 13 litrų degtinės, t.y., 13 litrų alaus žemyn vs. litras degtinės aukštyn. Alus yra apie 5–10 kartų silpnesnis už degtinę – imant alų už 6–7 laipsnius, tai atitinka 1/2 efektyvumo konversiją iš silpniausio alkoholio į stipriausią vos per 7 mėnesius. Faktiškai tai yra šakės.

Grubiai tariant, tai reiškia, kad per 7 mėnesius tie 8,5% degtinės vartojimo atsirado kaip konversija iš alaus vartojimo. Kitaip tariant iš žemos rizikos grupės tie žmonės peršoko į aukštos rizikos grupę. Avys konvertavosi į vilkus.

Tokio lygio konversija per metus kokiam nors degtinės gamintojui gali pasirodyti kaip tikras stebuklas. Tai yra kažkas realiai įspūdingo. 8,5% per vos daugiau nei pusmetį. Tai reiškia 14,5% procento augimą per metus.

Ir visa tai – netgi nekreipiant dėmesio į tai, kad daugybė žmonių važiuoja pirktis alkoholio į Latviją ir Lenkiją. Ir netgi nekreipiant dėmesio į tai, kad cigarečių iš Baltarusijos įsivežti žmogus tegali gal pakelį, o vat alaus ir degtinės – vos ne kibirais. Ir atskirame segmente tas vežimas iš Baltarusijos ajajaj kaip staigiai sužydėjo.

Lietuvoje kokius dešimt metų po truputį mažėjo alkoholio vartojimas, ir sumažėjęs buvo jau gana smarkiai. Spėju, kad po to, kai LVŽS antialkoholikai baigs savo valdymą, mums prireiks dešimties metų tam, kad vėl pasiektume 2016 alkoholizmo paplitimo lygį.

Taigi, ponas Ramūnai Karbauski, ponas Sauliau Skverneli, ponas Aurelijau Veryga, jūsų tikslai išties buvo tokie? Jūs tikrai norėjote padidinti degtinės pardavimus Lietuvoje ir džiaugiatės, kad tai jums pavyko?