Rinkimų prievaizdė – nemylima, bet trauktis nenori
De­vy­nis mė­ne­sius Vy­riau­sia­jai rin­ki­mų ko­mi­si­jai (VRK) va­do­vau­jan­čiai Lau­rai Mat­jo­šai­ty­tei – ne­leng­vas me­tas. Su­abe­jo­ję jos veik­los skaid­ru­mu po­li­ti­kai siun­čia raš­tus Sei­mo va­do­vy­bei, eti­kos sar­gams, pro­ku­ro­rams, taip pat gra­si­na reikš­ti ne­pa­si­ti­kė­ji­mą.

Nemalonumai L. Matjošaitytę užklupo paaiškėjus, kad VRK iki šiol nesvarstė pernai birželį parengtos išvados dėl valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovo Ramūno Karbauskio mecenuojamų renginių. VRK vadovei nesiseka įtikimai paaiškinti, kodėl taip nutiko. Tai paskatino žiniasklaidos ir politikų įtarimus, kad L. Matjošaitytė, nuslėpdama „valstiečių“ lyderiui nepalankią išvadą apie reklamą seriale „Naisių vasara“ ir kituose renginiuose, siekė užsitikrinti LVŽS paramą kandidatuojant į VRK pirmininku. Tad keliamas klausimas, ar visuomenė gali pasitikėti ne tik ja, bet ir visa institucija, atsakinga už rinkimus.

Keliamas klausimas, ar visuomenė gali pasitikėti ne tik Laura Matjošaityte, bet ir visa institucija, atsakinga už rinkimus.

L. Matjošaitytė vakar sakė palikti VRK pirmininkės kėdės neketinanti. Kartu patikino, kad visi su „Naisių vasaros“ serialu susiję reikalai bus ištirti kvalifikuotai. Ji pati į tyrimą žadėjo nesikišti.

Pasak L. Matjošaitytės, VRK spręs, ką daryti toliau – ar nagrinėti anksčiau parengtas išvadas, ar palaukti naujų tyrimų rezultatų. VRK pradėjo du tyrimus – dėl „Naisių vasaros“ serialo ir to paties pavadinimo laikraščio. Sprendžiant dėl politinės reklamos ketinama neapsiriboti tik vienu serialo sezonu, o peržiūrėti daugiau.

Mato analogiją

Parlamento opozicijos frakcijos vakar kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, kad šis principingai įvertintų L. Matjošaitytės veiksmus ir paragintų atsistatydinti. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) klausiama, ar VRK vadovė gali tęsti savo darbą.

Opozicijos įsitikinimu, L. Matjošaitytė, įkišusi į stalčių minėtas išvadas, pasielgė lygiai taip pat, kaip buvęs VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius. 2017-ųjų sausį jis vienasmeniškai nusprendė nepradėti tyrimo dėl „valstiečių“ atstovės parlamentarės Gretos Kildišienės, kai ši naudojosi iš R. Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu. Iškilus šiam faktui į viešumą, Seimo pirmininkas pareikalavo, kad R. Valentukevičius atsistatydintų. Jis taip ir padarė, tik vėliau – kovą.

„Matydami šių dviejų asmenų veiklos panašumą, kai nepaisoma komisijos veiklos kolegialumo principų, prašytume jūsų taip pat įvertinti L. Matjošaitytės veiklą bei paraginti ją trauktis iš einamų pareigų“, – rašoma opozicinių frakcijų vadovų kreipimesi į V. Pranckietį.

Karalystėje daug puvėsių

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis ir Seimo frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis mano, kad likdama VRK vadove L. Matjošaitytė kompromituotų pačią instituciją ir mažintų pasitikėjimą ne tik ja, bet ir apskritai demokratinėmis procedūromis, tokiomis kaip rinkimai.

„Jei VRK pirmininkė pati nesitrauks, neatmetame galimybės reikšti jai nepasitikėjimą. Tačiau tokiam nutarimui patvirtinti reikia 71 Seimo nario balso. Būtų labai įdomu pasižiūrėti, ar „valstiečiai“ užstotų juos gynusią VRK vadovę“, – LŽ sakė G. Landsbergis.

Jam pritaria socialdemokratas Algirdas Sysas. „V. Pranckietis turėtų paraginti komisijos pirmininkę atsistatydinti“, – pareiškė jis.

Panašios pozicijos laikosi ir Liberalų sąjūdžio lyderis bei frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas. „Akivaizdu, kad VRK karalystėje yra daug puvėsių. O nuo L. Matjošaitytės tai labai daug priklauso. Jeigu ji nesupras, kad kišdama išvadas į stalčių jau susikompromitavo, gali būti skelbiamas nepasitikėjimas“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Beje, liberalai turi ir daugiau priekaištų VRK. Jiems abejonių sukėlė L. Matjošaitytės pavaduotojo Vincento Vobolevičiaus veikla. Liberalų sąjūdžio teigimu, V. Vobolevičius, būdamas VRK sudarytos darbo grupės partijų mokymams vertinti vadovas, pats dirbo lektoriumi organizacijoje, kuri mokė konservatorius. Tarti žodį prašoma VTEK.

Būtina išsklaidyti abejones

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pabrėžė, kad VRK pirmininkė ir kiti komisijos nariai turi išsklaidyti visas abejones dėl sprendimų skaidrumo: „VRK yra institucija, kuri garantuoja mūsų demokratinių rinkimų kokybę ir skaidrumą. Todėl visi VRK nariai, taip pat vadovė privalo išsklaidyti visas abejones, kad neturėtume jokių dvejonių dėl objektyvumo, skaidrumo ir kad galėtume pasitikėti tokia institucija per rinkimus.“

Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė irgi įsitikinusi, jog L. Matjošaitytė turėtų kuo greičiau pateikti paaiškinimus dėl minėtos išvados.

„Manau, ji jaučia situaciją, mato, kokio masto ta klaida, – sąmoningas nuslėpimas ar netyčinis poelgis. Tačiau būtina viską atvirai, nuoširdžiai paaiškinti, išsklaidyti abejones. O jau toliau bus matyti kiti veiksmai“, – LŽ aiškino R. Baškienė.

Parlamentarės žodžiais, pagrindinis argumentas skiriant L. Matjošaitytę į VRK pirmininko postą buvo jos patirtis, įgyta dirbant VRK. R. Baškienės nuomone, taip pat reikėtų sulaukti, ką šiuo klausimu pasakys prokurorai, į kuriuos dėl L. Matjošaitytės veiklos kreipėsi G. Landsbergis.

Nepalankios išvados

2016 metų pavasarį, prasidėjus Seimo rinkimų politinės kampanijos laikotarpiui, VRK pradėjo tyrimą dėl paslėptos politinės reklamos ir rinkėjų papirkimo su R. Karbauskiu susijusiuose renginiuose. Darbo grupė, kaip teigiama, suskaičiavo, kad „Agrokoncernas“ 2013–2016 metais iš viso šiai veiklai skyrė beveik milijoną eurų. Nors VRK darbo grupė, įvertinusi surinktą medžiagą, nenustatė, jog buvo pažeisti Seimo rinkimų ar finansavimo įstatymai, ji konstatavo, kad galbūt buvo pažeistos mokesčių įstatymų nuostatos dėl paramos skyrimo. Dėl šių pažeidimų VRK rekomenduota surinktą medžiagą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Tačiau išvada VRK posėdyje taip ir nebuvo svarstyta, nesikreipta nė į VMI. Kalbama, kad L. Matjošaitytė, kuri tuo metu ėjo pirmininko pavaduotojos pareigas, kuravo šį tyrimą, buvo susipažinusi su jo išvadomis. Tapusi VRK vadove šio klausimo ji nejudino.