Ramūno Karbauskio užmojai papiktino opoziciją
Sie­kiant už­si­ti­krin­ti opo­zi­ci­nės Sei­mo „Tvar­kos ir tei­sin­gu­mo“ (TT) frak­ci­jos par­amą, be to, at­si­dė­ko­ti už pa­lai­ky­mą Lie­tu­vos len­kų rin­ki­mų ak­ci­jos-Krikš­čio­niš­kų šei­mų są­jun­gos (LLRA-KŠS) par­la­men­ta­rams, „vals­tie­čių“ ly­de­ris Ra­mū­nas Kar­baus­kis ke­ti­na siū­ly­ti įsteig­ti du pa­pil­do­mus Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kų pos­tus. Opo­zi­ci­jos ver­ti­ni­mu, tai bū­tų dirb­ti­niai eta­tai ir tik be rei­ka­lo pa­tuš­tin­tų mo­kes­čių mo­kė­to­jų ki­še­nes.

Valdančiąją Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) koaliciją pastiprinti bendradabiavimo sutartimi su „tvarkiečiais“ norintis R. Karbauskis mainais jiems siūlytų postą Seimo vadovybėje. Dar vieno parlamento vicepirmininko pareigas jis taip pat žadėtų dažnai valdančiųjų inicijuotus įstatymų projektus palaikančiai Seimo LLRA-KŠS frakcijai.

Ramūnas Karbauskis tikina, kad Seimo pirmininko pavaduotojų skaičiaus didinimas nekirstų per kišenę parlamento kanceliarijai.

Šiuo metu parlamento vadovas „valstietis“ Viktoras Pranckietis turi vieną pirmąją pavaduotoją – Rimą Baškienę bei keturis vicepirmininkus: „valstietį“ Arvydą Nekrošių, „socialdarbiečius“ Gediminą Kirkilą ir Ireną Šiaulienę bei konservatorę Ireną Degutienę.

Kritikos nebijo

R. Karbauskis sakė, kad jeigu su Seimo TT frakcija bus pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas, jis siūlys parlamento pirmininko pavaduotoju rinkti „tvarkiečių“ atstovą. Be to, Seimo LVŽS frakcijoje jis ketina teikti pasiūlymą, kad dar vienu parlamento vicepirmininku taptų LLRA-KŠS frakcijos atstovas, nors su jais pasirašyti kokių nors bendradarbiavimo sutarčių valdantieji neplanuoja. Tiesa, su pastarosios politinės jėgos atstovais dėl tokios galimybės „valstiečių“ lyderis nėra kalbėjęs.

R. Karbauskio teigimu, Seimo pirmininko pavaduotojų skaičiaus didinimas nekirstų per kišenę parlamento kanceliarijai. „Biudžetui tai nieko nereiškia, nes skirtumas tarp Seimo pirmininko pavaduotojo ir Seimo nario atlyginimo yra labai mažas. Tačiau Seimo darbo organizavimui tai būtų pozityvu“, – aiškino jis.

R. Karbauskis tikino nebijantis dėl tokių iniciatyvų sulaukti opozicijos kritikos. „Jeigu bijočiau jų kritikos, seniai būčiau nebe šitame kabinete, kuriame esu, ir ne su jumis dabar šnekėčiau. Tačiau baimė čia yra paprasta: jų toks darbas – kritikuoti, bet dabar opozicija yra perėjusi į gana šlykštų žeminimą, aroganciją, kaltinimus, pažadus atšaukti visus mūsų priimtus įstatymus. Dar sykį pasakys, kad jiems neatstovaujama, kažkam kitam atstovaujama. Ką padarysi, tegul šneka. Jie dar ne tokius dalykus kalbėjo, pagarbos tam, ką jie sako, jau nebelieka“, – pabrėžė „valstiečių“ lyderis.

Postų dalybos už biudžeto pinigus

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė galintis surasti daug „gražių“ epitetų R. Karbauskio planams apibūdinti. Esą gavus valdžią bandoma visiškai ja pasinaudoti. „Pirmą darbo dieną po priesaikos „valstiečių“ dominuojamas parlamentas priėmė Seimo statuto pataisas. Iki tol daug kadencijų opozicijai priklausė ne mažiau kaip du Seimo vicepirmininkai. Jie pakeitė statutą ir padarė, kad priklausytų tik vienas Seimo vicepirmininko postas, jį gavo konservatorė I. Degutienė. Pernai gruodį pasiūliau vėl grąžinti Seimo statuto nuostatą, kad opozicijai priklauso ne mažiau kaip du Seimo vicepirmininkai. Mano projektas buvo atmestas be teisės jį tobulinti“, – apgailestavo jis.

E. Gentvilas piktinosi, kad susiklostė situacija, kai 11 narių turinti Seimo LSDDP frakcija turi du Seimo pirmininko pavaduotojus, o dabar beveik 70 parlamentarų vienijančiai opozicijai atstovauja tik vienas parlamento vicepirmininkas. „Disproporcija aiški. Tačiau kai turi valdžią arba ta valdžia sprūsta iš rankų, reikia užsiimti politiniu papirkinėjimu. LLRA-KŠS ar TT net nesako, kad jie trokšta šitų postų, o jiems pasiūloma po kaulą – gausite ir tie, ir tie. Suprask, proporcijos bus tokios: Seimo pirmininkas – „valstiečių“, valdantieji turės šešis vicepirmininkus, o kaulas, panašesnis į ašaką, atiduotas visai opozicijai. Įspūdinga, – apie tai, kokia bus Seimo vadovybė, jei parlamento vicepirmininkais bus išrinkti „tvarkiečių“ ir LLRA-KŠS atstovai, kalbėjo liberalų lyderis. – Manau, Lietuvos žmonėms turėtų būti aišku, kad ne apie vertybes R. Karbauskis šneka, o apie valdžios išlaikymą savo rankose ir postų dalybas už biudžeto pinigus.“

Pavaduotojų jau per daug

Didžiausios opozicinės Seimo frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – seniūno pavaduotojas Jurgis Razma pažymėjo, kad papildomi parlamento vicepirmininkų postai patuštins biudžetą. „Tokius sumanymus vertinu labai kritiškai, nes tai yra mokesčių mokėtojų lėšų švaistymas. Vicepirmininkų postai kainuoja: yra priedai prie atlyginimų, patarėjų etatai, tam tikras aprūpinimas tarnybiniu transportu. Tai nėra tik toks garbės dalykas“, – kalbėjo jis.

J. Razmos nuomone, ir dabar Seimo pirmininko pavaduotojų yra per daug. Anot jo, nėra tiek daug parlamento atsakomybės sričių, kad jas būtų įmanoma objektyviai paskirstyti tokiam būriui Seimo vicepirmininkų. „Tai yra dirbtinis ambicijų tenkinimas. Matyt, „valstiečiai“ nenori dalytis ministrų portfeliais, kas būtų logiška kuriant koaliciją, ir pasiūlo tokius postus, kurie lyg ir suteikia garbės, bet nereikalauja jokio darbo. Nė viena koalicija neleisdavo sau kurti tiek daug dirbtinių etatų kaip ši. Jau ne kartą bandėme atkreipti dėmesį, kad reikia mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų etatų skaičių. Apie didinimą net nesinori kalbėti, nes tai yra neatsakingo politinio veikimo išraiška“, – samprotavo jis.