Pritvinko! Visuomenė neapsikentė: spausti valdžią būtina
Gū­džia­me ak­li­gat­vy­je įstri­gu­siam Sei­mui pi­lie­tiš­kai nu­si­tei­kę žmo­nės va­kar par­odė, ką gal­vo­ja apie val­dan­čių­jų „dar­bus“ ir eti­ką. Da­bar es­mi­nis klau­si­mas – kaip val­džia rea­guos į au­gan­tį vi­suo­me­nės są­mo­nin­gu­mą ir ak­ty­vu­mą.

Į žurnalisto Andriaus Tapino organizuotą mitingą sostinės Nepriklausomybės aikštėje vakar susirinkusi daugiatūkstantinė minia paragino tautos išrinktuosius pasitikrinti savo mandatą. Pretekstu rengti protesto akciją „Mes jus kaltiname!“ tapo antradienį Seime surengtas gėdingas balsavimas dėl priesaiką sulaužusio parlamentaro Mindaugo Basčio apkaltos.

Viktoras Pranckietis: „Aš čia atėjau dėl to, kad man irgi gėda.“

Tačiau parlamentarai kaltinti ne tik dėl nepavykusius apkaltos šiam veikėjui, bet ir dėl nepagarbos Konstituciniam Teismui, prasto Seimo posėdžių lankymo, bėgiojimo iš frakcijos į frakciją. Be kita ko, reikalauta surengti apkaltą Artūrui Skardžiui. Iš esmės reikštas nepasitenkinimas valdančiųjų „valstiečių“ veikla ir reikalauta, kad Seimas išsivaikščiotų.

Pirmas iš valdančiųjų ant scenos, mitingo dalyviams skanduojant „Gėda!“, aiškinosi Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Nors tikino, kad ir jam gėda dėl kai kurių Seimo narių, šis „valstietis“ sulaukė tokio pat susirinkusiųjų įvertinimo, kai pabandė išvengti tiesaus atsakymo į klausimą, ar pritartų pirmalaikiams Seimo rinkimams. Vakare mitinge pasirodę parlamentinių frakcijų lyderiai taip pat buvo sutikti šūkiais „Gėda!“ „Valstiečių“ vedlys Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad jei V. Pranckiečiui gėda dėl kai kurių Seimo narių, šis gali atsistatydinti, ir pridūrė nebijantis pirmalaikių rinkimų.

Vakar „Lietuvos žinių“ kalbinti politikai ir ekspertai teigė, kad tik neprotinga valdžia vengia išgirsti žmonių balsą.

Iliuzijų nebeliko

Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderio Gintauto Palucko teigimu, nepavykusi M. Basčio apkalta galiausiai parodė, kad vyksta didžiulė moralinė Seimo reputacijos griūtis, todėl visuomenė turi teisę į tokius procesus reaguoti. Opozicijos siūlymas dėl pirmalaikių rinkimų, G. Palucko vertinimu, yra logiškas.

„Kartais politikai klaidingai įsivaizduoja, kad jie – valdžia. Valdžia yra tauta, kuri savo, kaip suvereno, teisę ketveriems ar penkeriems metams tik paskolina. Kai visuomenė yra nepatenkinta, ji turi moralinę teisę reikalauti tą suteiktą valdžią grąžinti. Įsibėgėjant tokį procesą dabar ir matome“, – „Lietuvos žinioms“ sakė LSDP vadovas.

Tačiau jis prisipažino neturintis vilčių, kad šis Seimas gali pasikeisti. Anot politiko, parlamentas virto tarpusavio santykių aiškinimosi, dvejopų standartų taikymo vieta. „Vietoj konstruktyvaus darbo matome įvairiausių pseudotiesos paieškų komisijų steigimo vajų, kuris tik paralyžiuoja Seimą. Tikrai netikiu, kad veiklos kokybė ir santykiai gali pasikeiti. Todėl tikėtina, kad pustrečių metų šalis gyvens nepasiteisinusių lūkesčių ir dvejopų standartų politikos spąstuose“, – dėstė G. Paluckas. Atsakomybė už susidariusią padėtį , anot jo, tenka valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS). „Iliuzijos ir lūkesčiai į šipulius sudaužyti pačių „valstiečių“ rankomis. Iš naujo viso to nesulipdysi“, – įsitikinęs socialdemokratas.

Tauta – per tyli

Europos Parlamento narys liberalas Petras Auštrevičius dėl Seime susidariusios situacijos įžvelgė tikros politinės krizės požymių, kai deklaruojama viena, o daroma kita.

„Vyksta pavojingi procesai, mėginama ignoruoti teisinės valstybės pagrindus. Natūralu, kad mažėja visuomenės pasitikėjimas, nes žmonės jaučiasi gyvenantys dualistinėje aplinkoje“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. Tokią padėtį, anot europarlamentaro, reikia vertinti labai rimtai, nes dabar pakertamas visuomenės pasitikėjimas politika ir politikais. „Nežinau, kokių veiksmų reikėtų imtis, kad galima būtų jį atkurti. Juolab nematau politinių asmenybių, kurios galėtų tai padaryti“, – teigė P. Auštrevičius.

Vakar prie Seimo vykusį mitingą politikas įvertino kaip labai reikšmingą įvykį. „Be visuomenės nuomonės politika yra bereikšmė. Viešosios politikos erdvės negalima užleisti vien politikams. Gyvas visuomenės signalas, reakcija – labai reikalingi. Mes apskritai esame per tyli tauta. Būtent dėl to politinė erdvė uzurpuojama. Mitingas – labai rimtas įspėjimas politinei bendruomenei“, – pabrėžė europarlamentaras. Nors P. Auštrevičius prisipažino nemanantis, kad dabartinis Seimas turi galimybių pasikeisti, jis vylėsi, kad „tautos žodį“ valdantieji išgirs ir „nebus tokie įžūlūs priimdami savo sprendimus“. Pirmalaikių rinkimų idėja, jo akimis, nėra reali, nes valdžią gavę seimūnai paprastai nėra linkę lengvai jos atsisakyti.

Seimas nėra beviltiškas

Pirmą kadenciją parlamente dirbanti LVŽS frakcijos narė Rūta Miliūtė pripažino, kad pastarųjų dienų situacija Seime „tikrai nėra maloni, juntama įtampa“.

„Ar tai yra labai gili krizė, negaliu pasakyti. Manau, racionalų sprendimą galima rasti“, – sakė ji. Parlamentarės nuomone, balsavimas dėl M. Basčio buvo slaptas, todėl vykstančios kaltųjų paieškos niekur neveda. „Už nepavykusį balsavimą vieniems kitus galima kaltinti iki nukritimo. Ar būtų reikėję perbalsuoti, labai abejoju, nes tai būtų sukūrę precedentą, ir ateityje būtų galima „sugriauti“ bet kurį kam nors nepatikusį balsavimą. Geriausias sprendimas būtų priimti atitinkamas pataisas, kurios neleistų susidaryti tokiai situacijai“, – kalbėjo R. Miliūtė.

Ji taip pat sakė nepritarianti pirmalaikių rinkimų idėjai, nes tai sukurtų dar didesnį nestabilumą. „Nežinau motyvacijos, kam tokie rinkimai reikalingi. Ar dėl to, kad įvyko tokia krizė, ar dėl noro, jog Seime pasikeistų jėgų pusiausvyra. Manau, daugiau nestabilumo mums tikrai nereikia. Tokie ginčai, suirutė nedidina visuomenės pasitikėjimo Seimu“, – sakė „valstietė“.

Kaip ir kiti dienraščio kalbinti politikai, ji manė, kad visuomenės nuomonė politikams labai svarbi. „Džiaugiuosi, jaunimas aktyviai stebi, kas vyksta, garsiai reiškia savo nuomonę. Kiekvienas Seimo narys nuolat turėtų galvoti, kokį rezonansą visuomenėje sukels jo pasakyti žodžiai ar veiksmai“, – kalbėjo R. Miliūtė. Pasak jos, šis Seimas „nėra toks beviltiškas, kaip kad kai kam atrodo“, čia vyksta konstruktyvus darbas. Kitas klausimas – kiek jis nušviečiamas ir kiek dėmesio sulaukia įvairūs nesutarimai.

Žmonių kantrybė nėra begalinė

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Andriaus Kubiliaus nuomone, pastarųjų dienų įvykiai Seime – krizės, prasidėjusios kur kas anksčiau, viršūnė.

Iš esmės mitinge reikštas nepasitenkinimas valdančiųjų „valstiečių“ veikla ir reikalauta, kad Seimas išsivaikščiotų.

„Seimo daugumos darbas yra labai chaotiškas, nesvarstome jokių rimtų reformų, nes Vyriausybė jų neparengė. Seimo dauguma ir jos lyderiai labai daug dėmesio skiria demagogijai, ciniškam požiūriui į įstatymų įgyvendinimą“, – teigė konservatorius. Pasak jo, balsavimas dėl M. Basčio parodė, jog valdantieji nesugeba organizuoti veiklos taip, kad būtų apsiginta nuo įvairių Kremliaus įtakų.

Vyšnia ant torto, A. Kubiliaus požiūriu, buvo LVŽS lyderio R. Karbauskio grasinimai visai TS-LKD frakcijai surengti apkaltą. Todėl konservatorius mano, kad likę Seimo kadencijos metai Lietuvai gali būti pavojingi įvairiais atžvilgiais.

Tai, kad žmonės susirinko į mitingą prie Seimo, politiko vertinimu, yra labai svarbus požymis, jog visuomenė nėra praradusi vilties keisti situaciją iš esmės. „Visuomenė spaudimas labai svarbus parlamento daugumai ir jos lyderiams. Tai būdas siekti, kad jie suprastų, jog demagogija, melas, netinkamas elgesys, negebėjimas profesionaliai dirbti yra matomi. Ir kad žmonių kantrybė nėra begalinė“, – kalbėjo A. Kubilius.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Anot jo, sprendimas dėl pirmalaikių rinkimų priklausys nuo paprastų LVŽS frakcijos narių. „Daug vilčių, kad valdantieji gali keistis, neturiu. Tačiau artėjant pavasariui būkime optimistai. Jaučiu, kad „valstiečių“ gretose prasideda tam tikri nuodugnesni svarstymai, ką daryti su ta situacija, kurią jie patys ir sukūrė, kaip elgtis su savo lyderiais. Vienas galimų sprendimų – pirmalaikiai rinkimai“, – sakė A. Kubilius.

Valdantieji silpsta

Pasak Mykolo Romerio universiteto docentro Virgio Valentinavičiaus, svarbiausias dalykas, kurį atskleidė žlugusi M. Basčio apkalta, yra tas, kad valdančioji dauguma yra susilpnėjusi.

„Tada opozicija užuodžia kraują ir traukia tradicinę lazdą – pirmalaikius rinkimus. Visi žino, kad tai neįmanoma, nes Seimo nariams tektų balsuoti už savo saugios egzistencijos pabaigą ir leistis į rinkimus, kurie nežinia kuo baigsis. Taigi pirmalaikiai rinkimai yra spektaklis, bet jis rodo, kad valdančioji dauguma silpsta“, – sakė politologas.

Vakarykštį mitingą prie Seimo jis vertino teigiamai ir pabrėžė, kad kiekvienam Seimui visuomenės nuomonė turėtų būti svarbi. Vis dėlto, anot eksperto, neretai būna kalta ir pati visuomenė, kuri laikotarpiu tarp rinkimų dažniausia laikosi pasyviai.

Kartu V. Valentinavičius sakė nemanantis, kad šis Seimas gali patobulėti. „Nuo gausių pažadų visuomenė blaivėja ir mato realias šios valdančiosios daugumos galimybes. Jos pasirodė esančios gerokai kuklesnės nei pažadai. Šis praregėjimas toliau provokuoja tam tikrą valdančiosios daugumos eroziją. Ji silpsta nuo aiškesnio visuomenės suvokimo, kad ji nėra kažkoks stebuklas, greičiau – priešingai. Ateina supratimas, kad aritmetinė dauguma negarantuoja darbo kokybės. Didėjant tokiam suvokimui valdančiųjų nevisavertiškumo kompleksai stiprėja. Kita vertus, akivaizdu, kad aritmetinės daugumos pakaks silpstančiu režimu tempti iki kitų rinkimų. Taigi nieko bloga nenumatoma, bet gero bus dar mažiau“, – aiškino V. Valentinavičius. Tačiau, pasak jo, dėl susidariusios padėties negalima kaltinti tik „valstiečių“. Esą liūdną Seimo vaizdą papildo silpna opozicija.

„Tai papildomas argumentas, kodėl silpstanti dauguma vis vien turi šansą išsilaikyti. Sveikų įtikinamų alternatyvų nelabai matyti. Todėl tokios krizės kaip ši ir reikalingos, kad parodytų kuklias valdančiosios daugumos galimybes. Kartu tai proga opozicijai pagalvoti, ko ji yra verta, susiimti, paieškoti savyje jėgų, pasiūlyti žmonėms įtikinamą alternatyvą. Dabar pats laikas tai daryti“, – dėstė V. Valentinavičius.