Prezidentės užsienio vizitų darbotvarkė išliks intensyvi
Jau su­dė­lio­tas ar­ti­miau­sių mė­ne­sių pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės už­sie­nio vi­zi­tų pla­nas. Ša­lies va­do­vės marš­ru­tai driek­sis nuo kai­my­ni­nių ša­lių iki užat­lan­tės. Gar­bin­gų sve­čių su­lauk­si­me ir Lie­tu­vo­je.

Kaip suplanuota iki šiol, prezidentė D. Grybauskaitė iki metų pabaigos turės dešimt užsienio vizitų. Ji ketina dalyvauti įvairiuose daugiašaliuose renginiuose, taip pat dvišaliuose susitikimuose.

Kaip suplanuota iki šiol, prezidentė Dalia Grybauskaitė iki metų pabaigos turės dešimt užsienio vizitų.

Į Lietuvą artimiausiu metu rengiasi atvykti nemažai svarbių asmenų, pradedant karališkąja pora, baigiant popiežiumi Pranciškumi.

Išvyks į Paryžių

Anot prezidentės spaudos tarnybos, D. Grybauskaitės vizitų darbotvarkė išlieka intensyvi. Rytoj šalies vadovė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinio sekretoriaus Angelo Gurrios kvietimu vyks į Paryžių, kur pasirašys sutartį dėl Lietuvos prisijungimo prie EBPO konvencijos. Lietuva oficialiai taps 36-ąja stipriausias ir pažangiausias pasaulio ekonomikas vienijančios organizacijos nare.

Trečiadienį Paryžiuje prezidentė taip pat susitiks su Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) generaline sekretore Audrey Azoulay ir aptars šios organizacijos reformą bei vaidmenį ginant saviraiškos ir spaudos laisvę.

Birželį D. Grybauskaitė Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos kvietimu vyks į Varšuvą, kur dalyvaus devynių Baltijos šalių, Vidurio ir Rytų Europos valstybių lyderių susitikime. Teigiama, kad vadinamasis Bukarešto devynetas aptars bendrus gynybos prioritetus artėjant NATO viršūnių susitikimui. Varšuvoje prezidentė dalyvaus ir iškilmingame atkurtos Lenkijos nepriklausomybės šimtmečio minėjime.

Atsiims prestižinį apdovanojimą

Šalies vadovė taip pat vyks į Taliną, kur dalyvaus Estijos nepriklausomybės šimtmečiui skirtuose renginiuose. Vėliau ji atstovaus Lietuvai Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime Briuselyje.

Liepą D. Grybauskaitė vyks į NATO viršūnių susitikimą Belgijos sostinėje, kur bus priimti Lietuvai svarbūs sprendimai dėl mūsų regiono ir viso Aljanso saugumo stiprinimo. Po NATO viršūnių susitikimo prezidentė Vokietijoje, Miunsterio mieste, Lietuvos žmonių vardu atsiims Vestfalijos taikos premiją. Prestižinis apdovanojimas šiais metais skirtas Baltijos šalims už išskirtinį demokratinio vystymosi pavyzdį ir indėlį į Europos taiką.

Rugsėjį D. Grybauskaitė tradiciškai atstovaus Lietuvai JT Generalinėje Asamblėjoje Niujorke ir EVT posėdyje, kuris vyks Austrijoje. Europos Sąjungos lyderių susitikimai taip pat numatomi ir spalio bei gruodžio mėnesiais.

Metų pabaigoje prezidentė vyks į Ukrainą, kur dalyvaus jau 11-oje dvišalėje Lietuvos ir Ukrainos prezidentų taryboje.

Gali atvykti E. Macronas

Birželio mėnesį D. Grybauskaitės kvietimu Lietuvoje su valstybiniu vizitu lankysis Nyderlandų karalius Vilemas Aleksandras ir karalienė Maksima. Prezidentės spaudos tarnybos atstovų teigimu, šalies vadovė su Nyderlandų karališkąja pora Kaune atidengs paminklą Nyderlandų diplomatui Janui Zwartendijkui, tarpukariu gelbėjusiam Lietuvos ir Lenkijos žydus. Per valstybinį vizitą taip pat vyks Lietuvos ir Nyderlandų verslo ir energetikos forumas. Kartu su karaliumi Vilemu Aleksandru D. Grybauskaitė aplankys daugiašaliame NATO batalione dislokuotus Nyderlandų karius.

Kitą mėnesį Lietuvoje vyks tarptautinis moterų politikos lyderių forumas. Į Seime rengiamą konferenciją atvyks daugiau nei 300 moterų politikių iš beveik 100 pasaulio valstybių. Tarp jų – Kroatijos bei Maltos prezidentės Kolinda Grabar-Kitarovic ir Marie Louise Coleiro Preca.

Liepą turėtų įvykti valstybinis Italijos prezidento Sergio Mattarellos vizitas. Jis, pasak prezidentės spaudos tarnybos, pasižymės išskirtiniais kultūros renginiais. „Mūsų šalyje atidaromos net dvi abiejų valstybių prezidentų globojamos parodos, simbolizuojančios ilgaamžius Lietuvos ir Italijos meno bei kultūros saitus: „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva-Italija“ Bažnytinio paveldo muziejuje ir „Florencija renesanso ir baroko laikais: tapybos kolekcija iš Cassa di Risparmio di Firenze banko ir fondo rinkinių Florencijoje“ Valdovų rūmuose“, – aiškino prezidentūros atstovai.

Vasarą taip pat numatomi oficialūs Airijos ir Graikijos prezidentų Michaelio D. Higginso bei Prokopioso Pavlopouloso vizitai į Lietuvą.

Rugsėjį mūsų laukia istorinis įvykis – Lietuvoje su valstybiniu vizitu lankysis popiežius Pranciškus. Kaip sakė prezidentūros atstovai, mūsų šalyje taip pat laukiamas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.