Prezidentė vetavo pataisas dėl gydymo įstaigų tinklo
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė ve­ta­vo pa­tai­sas, ku­rios su­da­ry­tų prie­lai­das pert­var­ky­ti gy­dy­mo įstai­gų tink­lą.

Seimas baigdamas pavasario sesiją priėmė šiuos gydymo įstaigų pertvarkai reikalingus įstatymus, tačiau prezidentė grąžino juos Seimui svarstyti pakartotinai.

Motyvais grąžinti pataisas Seimui tapo įstatymų nuostatų prieštaravimas Konstitucijai bei Seime padaryti procedūriniai pažeidimai.

Pasak prezidentės patarėjos Rasos Svetikaitės, įstatymu būtina nustatyti kokybinius kriterijus, kuriuos atitinkančios gydymo įstaigos galėtų pretenduoti į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas.

„Norėčiau akcentuoti, kad prezidentė palaiko gydymo įstaigų pertvarką, jinai yra būtina, nes dabartinis ligoninių tinklas yra neefektyvus, brangus ir negarantuoja geriausios kokybės paslaugų, tačiau net ir geriausių tikslų negali būti siekiama paminant konstitucinius principus“, – žurnalistams antradienį sakė patarėja.

Aiškindama prezidentės veto, ji teigė, kad valstybė neturi teisės nurodyti žmogui, kokioje sveikatos priežiūros įstaigoje jis turi gauti iš PSDF apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas.

„Konstitucija garantuoja paciento teisę ir laisvę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą: ar ji būtų valstybinė, ar privati (...). Gydymo įstaigų pertvarka turi būti vykdoma vadovaujantis įstatyme įtvirtintais aiškiais, objektyviais, iš anksto žinomais, nediskriminaciniais saugių, kokybiškų ir prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų kriterijais, o ne sveikatos apsaugos ministro vienasmeniais sprendimais ar politiniais interesais“, – dėstė R. Svetikaitė.

Pagal pataisas, sveikatos apsaugos ministras įgytų teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą, o sutartys tarp gydymo įstaigų ir teritorinių ligonių kasų būtų prioriteto tvarka sudaromos su šiame tinkle esančiomis įstaigomis.

Ministras apgailestauja

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako apgailestaujantis, kad gydymo įstaigų pertvarką vetavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė pastabų neišsakė anksčiau.

„Labai gaila, kad neaiškumai kilo tik šiame etape, nes visi reforminiai teisės aktai buvo nuolat derinami su prezidentės komanda ir teisinius neaiškumus buvo galima išspręsti iki priėmimo Seime“, – BNS atsiųstame komentare teigė A. Veryga.

Pasak jo, prezidentės sprendimas nėra netikėtas, nes tam tikrus savo pastebėjimus dėl įstatymų pataisų ji išsakė praėjusią savaitę vykusiame susitikime.

Ministras sakė, kad dėl iškilusių teisinių klausimų ir galimo neatitikimo Konstitucijai pakartotinai konsultuosis su teisininkais ir su prezidentės komanda.

Jis sakė tikįs, kad Seimas rudens sesijoje priims visus reikiamus su reforma susijusius teisės aktus.

„Labai gaila, kad reforminiai sprendimai vėluoja, nes kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos jau dabar susiduria su įvairiais sunkumais, o savivaldybių merai laukia sprendimų, kurie leistų efektyviau organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą“, – teigė ministras.

Jis tikino, kad pakeitimų tikslas nėra uždaryti ligonines ar kaip nors išskirtinai diskriminuoti privačias sveikatos priežiūros įstaigas.

A. Veryga pabrėžė, kad įstatymų pakete yra ne vienas sprendimas, susijęs su skaidresne ir efektyvesne įstaigų valdysena – valdybos valdymo modelio įteisinimas, regionų tarybos, vadovų rotacija, nepriekaištingos reputacijos reikalavimai, sprendimai, susiję su taip trūkstamų slaugos paslaugų teikimo išplėtimu.

Kartu ministras pabrėžė, kad prezidentė iš principo „palaiko sveikatos sistemos reformą ir būtinybę efektyviai organizuoti saugias ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas mūsų šalies pacientams“.