Prezidentė teikia Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė tei­kia Sei­mui ra­ti­fi­kuo­ti da­lies po­li­ti­kų prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mą Stam­bu­lo kon­ven­ci­ją, BNS pa­tvir­ti­no Pre­zi­den­tū­ra.

Konvencija, skirta kovai su smurtu prieš moteris, teikiama Seimui nesulaukus svarstymo Vyriausybėje.

D. Grybauskaitė iniciatyvos dėl Stambulo konvencijos ėmėsi Vilniuje vykstant pasaulio moterų politikos lyderių konferencijai.

Teikdama ratifikuoti šią konvenciją prezidentė pabrėžia, kad ji skirta kovai su smurtu prieš moteris ir nekeičia, neišplečia lyties apibrėžimo, o kalba apie socialines lyčių funkcijas.

Nebus lengva

Linas Linkevičius./ Alinos Ožič nuotrauka

Nebus lengva, prezidentei Daliai Grybauskaitei pateikus ratifikuoti Stambulo konvenciją sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Aš visada buvau už. Nežinau, kaip pavyks, nes labai daug nusiteikusių (prieš – BNS), išankstinę nuostatą turinčių, bet konvencija reikalinga ir simboliška, kad tokią dieną tai vyksta“, – BNS šią žinią komentavo L. Linkevičius.

Jis sakė iki šiol daug kalbėjęs su politikais, įtikėdamas konvencijos nauda, ir tų pokalbių žada dar daugiau.

„Aš su daug kuo kalbėjau ir dar daug, matyt, reikės kalbėt, čia nebus taip lengva“, – pabrėžė ministras.

L. Linkevičius sakė kol kas nematantis daug pokyčių, daliai politikų priešinantis konvencijos ratifikavimui.

„Kol kas mažai matau tų pokyčių, bet mes esam teisingam kely, aš tikiuosi, noriu, kad kalbėtumėm argumentais, o ne pseudoteorijom, kurių nėra tam dokumente“, – kalbėjo ministras.

Kaip balsuos – neatskleidžia

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis neatskleidžia, kaip Seime balsuos dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo.

„Kai bus Seime, tada ir matysime“, – BNS ketvirtadienį sakė premjeras.

Taip jis kalbėjo prezidentei Daliai Grybauskaitei pateikus parlamentui ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos.

Stambulo konvencija vadinamą dokumentą politikai vertina prieštaringai, šalies vadovė jį pateikė be svarstymo Vyriausybėje.

Saulius Skvernelis./ Alinos Ožič nuotrauka

S. Skvernelis tvirtino „teigiamai“ vertinantis prezidentės sprendimą teikti konvenciją ratifikavimui, nes ji turi tokią teisę.

„Teigiamai, tokia yra numatyta konstitucinė teisė prezidentei ir ji tą gali padaryti tiesiogiai. Vyriausybė šito klausimo nesvarstė ir savo pozicijos neišreiškė“, – tvirtino premjeras.

Jis ragino nespėlioti, ar dokumentą pavyks ratifikuoti Seime: „Nespėliokime, pažiūrėsime“.

Kol kas nebuvo pasiekusi Seimo

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo pasirašė 2013 metais, tačiau iki šiol ji nepasiekė Seimo salės.

Konvencija Lietuvoje daugiausia diskusijų kelia dėl lyties apibrėžimų. Debatų centre yra angliška sąvoka „gender“ ir jos lietuviškas, Vyriausybės kanceliarijos patvirtintas vertimas „lytis socialiniu aspektu“. Diskusijoje oponentai dažniausiai terminą vartoja kaip „socialinė lytis“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis yra sakęs, kad oponuojančių pusių konfliktas dėl Stambulo konvencijos yra pernelyg aštrus ir artimiausiu metu kompromiso pasiekti nepavyks.

Europos Tarybos ekspertai teigia, kad ratifikavus dokumentą Lietuvai būtų vertingi konvencijos įgyvendinimą prižiūrinčių ekspertų patarimai ir geroji kitų šalių praktika, kaip pažaboti smurtą artimoje aplinkoje.

Lietuvos vyskupų konferencija ir kiti kritikai teigia, kad dėl Stambulo konvencijos Lietuvai gali tekti keisti lyties sampratą ir diegti nepriimtinas nuostatas apie homoseksualumą.

Kai kurie konservatyvių pažiūrų parlamentarai sako, kad konvencija įneštų painiavos į įstatyminę bazę ir pakenktų šeimos politikos įgyvendinimui.