Prezidentė: parlamentinis tyrimas dėl verslo įtakos politikai – selektyvus
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė sa­ko, kad par­la­men­ti­nis ty­ri­mas dėl vers­lo įta­kos po­li­ti­niams pro­ce­sams yra se­lek­ty­vus, nes ne­api­ma da­bar­ti­nių val­dan­čių­jų są­sa­jų su vers­lu.

Ji taip pat tvirtino, kad tyrimo išvados neturės teisinių pasekmių, o jomis gali būti pasinaudota gynybai koncerno „MG Baltic“ ir kelių politinių partijų politinės korupcijos byloje.

Trečiadienį paskelbtame interviu portalui delfi.lt šalies vadovė apgailestavo, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliekamas tyrimas neapėmė „žemgrobystės elementų“, žemių koncentracijos.

„Apie dabartinę situaciją, kai matome verslą, dalyvaujantį tiesiogiai politikoje dabar Seime, kai matome žemgrobystės elementus, žemių koncentraciją, tiesioginį susiliejimą dabar jau agroverslo su politika, šitas visiškai yra ignoruojama. Tai yra, matome, selektyvu ir tai turime visi suprasti“, – sakė D. Grybauskaitė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis komentuodamas prezidentės pasisakymą pareiškė nebematantis tikslo bendrauti su šalies vadove.

„Aš nesakau, kad man neteko bendrauti su prezidentės patarėjais. Bet po šitos istorijos pasakiau, kad aš nematau galimybės ir tikslo susitikinėti su prezidente. Su patarėjais susitikti galima, reikia šnekėtis apie įstatymų projektus“, – naujienų portalo delfi.lt vaido konferencijoje sakė R. Karbauskis.

Tyrimą atliekančio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas teigė, kad komiteto išvados net nėra, tad ir vertinti ją dar per anksti.

„Trečiadienį pateiksime tyrimo išvadą ir visi galėsime aptarti, kiek jis selektyvus. Šiandien tos išvados nėra, tad kalbėti būtų man per anksti. Prezidentės pareiškimo nenorėčiau komentuoti“, – BNS sakė V. Bakas.

Žiniasklaida ir opozicijos politikai pastaraisiais mėnesiais kėlė klausimus dėl valdančiųjų „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ valdomų žemių.

D. Grybauskaitė tvirtino, jog parlamentinis tyrimas neturės jokių teisinių pasekmių, „išskyrus politinius skandalus ir politinius burbulus“.

„Lūkesčiai sukelti didžiuliai, visi laukia, visi diskutuoja, o čia norėčiau labai aiškiai pasakyti – jokių teisinių pasekmių nebus“, – kalbėjo šalies vadovė.

Ji taip pat sakė, kad parlamentinio tyrimo išvados bus panaudotos gynybai baudžiamojoje koncerno „MG Baltic“ ir kelių politinių partijų politinės korupcijos byloje, siekiant įrodyti, jog šis procesas yra politinis.

D. Grybauskaitė teigė, kad dėl to atsakingai į situaciją turi pažiūrėti tiek dėl medžiagos išslaptinimo sprendžiantis Valstybės saugumo departamentas, tiek dėl jos paviešinimo diskutuojantis Seimo komitetas.

„Kur yra didelė rizika, kad viską, ką Valstybės saugumo departamentas ar teisėsaugos institucijos, kur nuėjo grifos, slaptumo grifos, gali ir bus, garantuotai bus, panaudota gynybai“, – sakė prezidentė.

„Tokią praktiką jau turėjome prieš daugelį metų, todėl bet koks medžiagų politinis viešinimas, kai vyksta paraleliai teisminis procesas, yra be galo rizikingas aktas ir veiksmas“, – pridūrė ji.

V. Bakas pažymi, kad komitetas nedubliuoja teisėsaugos tyrimo: „Mūsų tikslas yra atskleisti politinį procesą, ne teisinį procesą“.

„Mes nedubliuojame teisinių institucijų. Tai būtų antikonstitucinė veikla, jei mes taip darytume, mes tiriame politinį procesą“, – pridūrė komiteto vadovas.

„Parlamentas, Vyriausybė, prezidento institucija būtent atsakingi už politinio proceso kokybę, ir jei šis procesas nekokybiškas, atsiranda įtakos, galios centrai, kurie niekam neatskaitingi, nerinkti žmonių, tiesiog turi daug pinigų, turi žiniasklaidą, turi įtaką ir jie iš esmės vairuoja ar nurodo politikams, kokius sprendimus priimti, tada iškreipiamas ir teisinis procesas“, – kalbėjo V. Bakas.

Politinės korupcijos byla Vilniaus apygardos teisme bus pradėta nagrinėti birželio 7 dieną. Seimo komitetas parlamentinio tyrimo išvadas žada priimti kitą trečiadienį.