Pavasarį atkuto neteisėti migrantai
Tiek Lie­tu­vos, tiek kai­my­nės Bal­ta­ru­si­jos pa­sie­nie­čiai pa­ste­bė­jo, kad at­ši­lus orams dau­gė­ja ban­dy­mų ne­tei­sė­tai kirs­ti Lie­tu­vos ir Bal­ta­ru­si­jos sie­ną. Tai da­ro mig­ran­tai iš Azi­jos ša­lių – jie mė­gi­na per mū­sų ša­lį pa­tek­ti į tur­tin­ges­nes Va­ka­rų vals­ty­bes.

Gaudžia tik tai, kad pastaraisiais metais tokių bandymų mažėja, nes Lietuva yra sugriežtinusi savo sienų kontrolę ir toliau žengia šiuo keliu.

Padidėjo aktyvumas

Šalčininkų rajone pasieniečiai sulaikė penkis migrantus iš Vietnamo ir jų vedlį, čečėnų tautybės Rusijos pilietį. Kaip praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), vidurnaktį Varėnos pasienio rinktinės Purvėnų užkardos pasieniečiai prie Šalčininkų rajono Tausiūnų kaimo vaizdo stebėjimo įranga užfiksavo grupę įtartinų asmenų. Pažeidėjai draudžiamoje vietoje perbrido Ditvos upelį ir lėtai patraukė į mūsų šalies gilumą. Minėtu vandens telkiniu eina Lietuvos ir Baltarusijos siena.

Į nurodytą vietą operatyviai nuvykę pasieniečiai netoli upelio sulaikė arimuose bandžiusius pasislėpti keturis vyrus ir moterį, o pačiame upelyje užklupo dar vieną vyrą. Paaiškėjo, kad visi sulaikytieji – Vietnamo piliečiai. Jie pasieniečiams pateikė savo vardais išduotus pasus, kuriuose Šengeno vizų, suteikiančių teisę legaliai atvykti ir būti Bendrijos erdvėje, nebuvo. Užsieniečių amžius – nuo 18 iki 24 metų. Vietnamo piliečiai nešėsi į kuprines sudėtus asmeninius daiktus.

Migrantus per sieną lydėjęs 25 metų čečėnų tautybės Rusijos pilietis taip pat neturėjo teisės būti Lietuvos teritorijoje. Išgirdęs artėjančius pasieniečius, jis mėgino pasislėpti įbridęs iki kaklo į Ditvos upelį, tačiau greitai buvo susektas.

Praėjusią savaitę prie Lenkijos sienos Kalvarijos užkardos pasieniečiai sulaikė dvi Vietnamo pilietes. Jos bandė per Lietuvą ir Lenkiją pasiekti Vokietiją. Nustatyta, kad abi neteisėtai pasišalino iš Latvijoje esančio užsieniečių registracijos centro.

Kovo pabaigoje Lavoriškių pasienio punkte prie Baltarusijos sienos pareigūnai sučiupo 14 vilkiko puspriekabėje pasislėpusių neteisėtų migrantų, mėginusių iš Baltarusijos patekti į Lietuvą. Pasieniečiams jie prisistatė esantys Šri Lankos piliečiai. Žmonėms – nuo 19 iki 41 metų. Migrantai pasieniečiams pasakojo važiavę užrakinti puspriekabėje kelias dienas, o tokios vergiškos kelionės tikslas turėjusi būti Vakarų Europa. Nelegalus vežusio vilkiko vairuotojas – Rusijos pilietis.

Sulaikomi ne tik Lietuvoje

Ne vien Lietuvos pasieniečiai teigia, jog šį mėnesį itin suaktyvėjo neteisėtų migrantų iš Vietnamo judėjimas Šengeno erdvės šalių pasienyje. Baltarusijos valstybinis pasienio komitetas pranešė, kad praėjusią savaitę grupę asmenų iš Vietnamo pareigūnams pavyko sulaikyti, kai šie bandė nelegaliai kirsti Baltarusijos ir Lenkijos sieną netoli Bresto pasienio punkto. Dvi moterys ir du vyrai, tikėdamiesi suklaidinti pasieniečius, ėjo atbulomis.

Netrukus degalinėje buvo sučiuptas ir juos į pasienį atvežęs trisdešimtmetis Gruzijos pilietis. Šis atvyko automobiliu, pažymėtu Rusijos Maskvos srityje išduotais valstybiniais numeriais.

Praėjusią savaitę Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareigūnai Minsko srityje sulaikė tris lengvąsias mašinas ir jomis važiavusius vyrus. Visi, kaip spėjama, yra prisidėję prie neteisėtos migracijos per Baltarusijos ir Lietuvos bei Baltarusijos ir Lenkijos sieną organizavimo. 33 metų Azerbaidžano pilietis įvardijamas kaip nelegalaus tranzito organizatorius, du baltarusiai įtariami nelegalų gabenimu. Du čečėnų tautybės asmenys turėjo būti vietnamiečių grupių palydovai kertant sieną. Sulaikyti asmenys prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos vežė 11 žmonių iš Vietnamo.

Nelegalų mažėja

Neteisėtos migracijos tendencijas analizuojantys VSAT pareigūnai tvirtina, kad per Lietuvą plūstantys organizuotos neteisėtos migracijos srautai pastaraisiais metais mažėja. 2012-aisiais pasienyje sučiupti 649 valstybės sienos pažeidėjai, pernai – tik 117. Itin sumažėjo nelegalų sulaikymo atvejų Baltarusijos pasienyje. 2012 metais jų buvo 445, pernai – tik 91.

2012 metais Lietuvos pasienyje sulaikyti 649 valstybės sienos pažeidėjai, pernai – tik 117.

Nors tarp neteisėtų migrantų ir toliau dominuoja vietnamiečiai, įkliuvusių šios šalies piliečių skaičius vis mažėja. Daugiausia Vietnamo piliečių VSAT pareigūnai sulaikė 2015 metais – 382. 2016-aisiais jų buvo 226, pernai – 120. Šiemet VSAT pareigūnai iš viso sučiupo 9 vietnamiečius, mėginusius neteisėtai pasiekti Lietuvą. Šri Lankos piliečiai į Lietuvą nelegaliai bando patekti jau ne pirmus metus. Tačiau anksčiau jų būdavo sulaikoma 2–4, o pernai įkliuvo 19 asmenų, turinčių Šri Lankos pilietybę.

VSAT vado Renato Požėlos žodžiais, nuo 2014 metų fiksuojama kiek kitokia tendencija – nelegalūs migrantai į Lietuvą dažniau stengiasi įvažiuoti per vidaus sieną, t. y. iš Latvijos, o į šią šalį jie paprastai atvyksta per Rusijos ir Latvijos sieną. „Su neteisėta migracija sietinas kas trečias valstybės sienos pažeidimas. Kitais atvejais valstybės siena pažeidžiama kontrabanda gabenant draudžiamus krovinius. Tad viena neteisėtų migrantų srautų mažėjimo priežasčių – efektyvesnis teisėsaugos žinybų darbas tiek sulaikant tokius asmenis, tik organizuojant jų išsiuntimą iš šalies. Veiksminga prevencine priemone tapo naujų stebėjimo sistemų diegimas Lietuvos pasienyje“, – akcentavo R. Požėla, aptardamas VSAT praėjusių metų veiklos rezultatus.

Neabejojama, kad Lietuvoje sulaikomi nelegalų vežėjai yra pagrindinių organizatorių, veikiančių Maskvoje ir Varšuvoje, tarpininkai, o Lietuva – tik tarpinė stotelė pakeliui į Vokietiją, Prancūziją, Olandiją. Už tokią galimybę Vietnamo ir kitų tolimesnių šalių piliečiai „permetimo“ organizatoriams moka po 10–15 tūkst. JAV dolerių (9–14 tūkst. eurų).