Partijos atsikratė rinkimų skolų
Po pra­ėju­siais me­tais vy­ku­sių Sei­mo rin­ki­mų pa­skui da­lį ša­lies par­ti­jų vil­ko­si ir di­de­lių, ir men­kų sko­lų uo­de­gos. Ta­čiau pa­sku­ti­nės po­li­ti­nės jė­gos, su­lau­ku­sios vals­ty­bės do­ta­ci­jų, šį mė­ne­sį grą­ži­no sko­las.

Rinkimų į Seimą kampanija 2016 metais kai kurias partijas įstūmė į dideles skolas. Iš parlamentinių partijų labiausiai prasiskolinusi buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), mažiausiai – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Kai kurios politinės jėgos, pavyzdžiui, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Liberalų sąjūdis, kaip juridiniai vienetai, skolų neturėjo.

Ramūnas Karbauskis: „Visas įmones buvome įspėję, kad neįmanoma atsiskaityti per vieną etapą – iš pavasarinės dotacijos.“

Pagrindiniu šaltiniu skoloms padengti daugumai partijų tapo valstybės skiriamos biudžeto dotacijos. Pastarąjį kartą, spalio pabaigoje, šešioms jų buvo padalyta 2 mln. 751 tūkst. eurų.

Gyvena ūkiškai

Po Seimo rinkimų sunkiausia skolų kupra prislėgė LVŽS. Kaip rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikti duomenys, šios partijos skolos praėjusių metų pabaigoje siekė 986 883 eurus. Iki lapkričio 1 dienos jos jau buvo sumažėjusios ir sudarė 262 535 eurus. Lapkričio 8-ąją LVŽS visiškai atsiskaitė su paslaugų teikėjais ir dabar nebėra skolinga nė cento.

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, partijos mastu Seimo rinkimų skola buvo labai didelė. „Turėjome vieną mažiausių valstybės dotacijų, palyginti su partijomis, kurioms tuo metu buvo atstovaujama Seime. Tačiau norint laimėti rinkimus reikia priemonių, kad būtų galima pristatyti savo programą, viziją, matymą. Tai ir padarėme“, – aiškino „valstiečių“ lyderis.

Anot R. Karbauskio, įmonės, kurioms liko skolinga LVŽS, nepriekaištavo dėl to, kad pinigų teks palaukti. Esą jos iš anksto buvo informuotos, jog atsiskaitymas gali užtrukti. „Visas įspėjome, kad neįmanoma atsiskaityti per vieną etapą – iš pavasarinės dotacijos. Tai niekam nebuvo netikėta, nelaukta ir t. t.“, – tikino jis. Pagrindinis „valstiečių“ šaltinis skoloms padengti – valstybės skirta biudžeto dotacija.

R. Karbauskis priminė, kad LVŽS skolindavosi ir prieš ankstesnius rinkimus, t. y. paprastai iš karto neatsiskaitydavo už suteiktas paslaugas. „Kiek prisimenu save, kaip partijos pirmininką, visada dirbdavome į skolą, nes niekada neturėdavome tokios didelės dotacijos, kad galėtume iš jos skirti pinigų rinkimams. Net kai galiojo įstatymas, leidžiantis įmonėms remti partijas, mūsų biudžetas buvo visai menkas“, – tvirtino jis.

LVŽS lyderis pabrėžė, kad „valstiečiai“, nors ir gauna vieną didžiausių valstybės dotacijų, gyvena taupiai ir neišlaidauja. Jie žada atsidėti lėšų artėjantiems rinkimams. „Bet kuris ūkininkas, sakau plačiąja žodžio prasme, kai turi galimybę atsidėti, – atsideda. Mes tikrai tai padarysime, neišlaidausime, nes bet kokiu atveju nėra džiugu skolintis ir paskui laukti dotacijų. Suprantame, kad ir tie, kurie mums paskolina paslaugą ar atideda mokėjimus, turi savo planus, biudžetus“, – kalbėjo LVŽS pirmininkas.

Nori didesnio finansavimo

Partija „Tvarka ir teisingumas“ po Seimo rinkimų turėjo 115 664 eurus skolos. Iki lapkričio 1 dienos ji buvo aptirpusi iki 755 eurų, o dar po septynių dienų – visiškai grąžinta.

„Tvarkiečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis „Lietuvos žinioms“ teigė, jog partija per rinkimus išleido tiek, kiek leido galimybės – pajamos ir banko paskola. „Veikėme tiek, kiek galėjome, kiek leido mūsų biudžetas, kokį buvome paėmę kreditą ir galėjome atiduoti“, – neslėpė jis.

R. Žemaitaitis užsiminė, kad nuo praėjusių metų „Tvarka ir teisingumas“ yra „įjungusi“ taupymo režimą: sumažino darbuotojų skaičių, partijos kongreso ir sąskrydžio surengimo sąnaudos irgi buvo itin mažos.

Anot „tvarkiečių“ vadovo, partijoms lengviau kvėpuoti padėtų didesnis valstybės finansavimas. „Reikia nepamiršti, kad didėjo infliacija. Manau, valstybė, Finansų ministerija turėtų į tai atsižvelgti ir įkainį ar tarifą padidinti proporcingai įvykusiems pokyčiams“, – įsitikinęs R. Žemaitaitis.

TS-LKD po pernykščių Seimo rinkimų likusią 123,49 euro skolą grąžino gegužės mėnesį. Konservatoriai rinkimų kampaniją baigė beveik be skolų paslaugų teikėjams, nes prieš tai buvo paėmę banko paskolą ir iš šių pinigų vykdė atsiskaitymus.

„Su paslaugų teikėjais esame atsiskaitę. Tačiau turime paskolą. Ją esame išsidėlioję. Kai gavome biudžeto dotaciją, didžiąją dalį paskolos grąžinome. Dar reikia atiduoti likusią dalį“, – pasakojo TS-LKD vykdomoji sekretorė Aistė Gedvilienė. Visiškai atsiskaityti su banku konservatoriai planuoja gavę biudžeto dotaciją kitų metų pavasarį.