Pagrindiniai faktai: 589 dienas trukęs politinės korupcijos tyrimas
Tei­sė­sau­ga bai­gė 589 die­nas tru­ku­sį ty­ri­mą dėl vie­no di­džiau­sių vers­lo kon­cer­nų Lie­tu­vo­je „MG Bal­tic“, Li­be­ra­lų są­jū­džio ir Dar­bo par­ti­jos ga­li­mos po­li­ti­nės ko­rup­ci­jos.

Jo metu buvo apklausti daugiau nei 150 asmenų, apie 50 iš jų – buvę ar esami Seimo nariai, eksministrai, europarlamentarai.

Vykstant ikiteisminiam tyrimui buvo atlikta daugiau nei 30 kratų, patikrinta apie 50 elektroninių prietaisų ir laikmenų, gauta apie 50 specialistų išvadų.

BNS pateikia pagrindinius bylos faktus.

Eligijus Masiulis: teisėsauga įtaria buvusį Liberalų sąjūdžio pirmininką eksparlamentarą Eligijų Masiulį paėmus per šimto tūkstančių eurų kyšį iš „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už politinės partijos veikimą koncerno naudai. Jis įtariamas paėmęs kyšį už įtaką parenkant vietą Jono Basanavičiaus paminklui Vilniuje, Seime svarstant Vartojimo kreditų įstatymo pataisas ir nutarimą dėl kelio Vilnius – Utena. Iš viso kratų metu pas buvusį politiką rastas maždaug ketvirtis milijono eurų. E. Masiuliui yra pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Jis pripažįsta ėmęs pinigus iš R. Kurlianskio, tačiau juos vadina paskola.

Šarūnas Gustainis: eksliberalas, buvęs Vilniaus miesto tarybos narys Šarūnas Gustainis įtariamas už „MG Baltic“ naudingų sprendimų priėmimą Seime paėmęs beveik 9 tūkstančių eurų kyšį, užmaskuotą kaip paramą viešajai įstaigai „Taikomosios politikos institutas“. Anot prokurorų, vykdydamas R. Kurlianskio prašymą Š. Gustainis Seime registravo Vartojimo kredito įstatymo pataisas ir balsavo už jų priėmimą. Jis yra įtariamas dėl kyšininkavimo. Š. Gustainis tvirtino, kad teisėsaugos įtarimai jam kelia juoką ir žadėjo tikrai apsiginti teisme.

Gintaras Steponavičius: buvęs Liberalų sąjūdžio narys, parlamentaras Gintaras Steponavičius įtariamas su „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu taręsis dėl neteisėto Liberalų sąjūdžio finansavimo per savo vardo paramos fondą ir jo steigtą „Laisvės studijų centrą“. Anot pareigūnų, susitaręs dėl paramos šioms organizacijoms G. Steponavičius Seime balsavo dėl koncernui naudingų teisės aktų priėmimo. Konkrečių teisės aktų projektų ir sumų teisėsauga neįvardija. Ji įtaria G. Steponavičių dėl piktnaudžiavimo. Parlamentaras pripažįsta taręsis su „MG Baltic“ dėl paramos minėtoms organizacijoms, tačiau teigia nepadaręs nusikaltimo, nes už koncernui palankius sprendimus nebalsavo.

Vytautas Gapšys: teisėsauga taip pat įtaria, kad R. Kurlianskis per tuometį Seimo narį, buvusį „darbietį“ Vytautą Gapšį už maždaug 27 tūkst. eurų kyšį siekė paveikti Darbo partijos narius, kad šie taip pat veiktų „ MG Baltic“ interesų naudai. Pasak pareigūnų, dalis kyšio buvo užmaskuota kaip padarytos nuolaidos už per koncernui priklausančią televiziją transliuotą Darbo partijos politinę reklamą, kita dalis lėšų buvo užmaskuota kaip parama viešajai įstaigai. V. Gapšys įtariamas galėjęs veikti koncerno naudai Seime svarstant Pelno mokesčio ir Vartojimų kredito įstatymų pataisas bei balsuojant dėl kelio Vilnius – Utena projekto.

Pareigūnai teigia, jog buvęs Seimo narys taip pat galėjo „MG Baltic“ naudai daryti įtaką tuometinei Žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei, bandyti paveikti sprendimą dėl tuomečio „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Stasio Dailydkos ateities pareigose, taip pat padaryti įtaką nulemiant Ignalinos atominės elektrinės skelbiamų viešųjų pirkimų rezultatus. V. Gapšiui pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Eksparlamentaras neigia gavęs kyšį, sako dėl koncernui palankių teisės aktų projektų nebalsavęs, o reklamos nuolaidas Darbo partijai gavęs per derybas.

Raimondas Kurlianskis: „MG Baltic“ viceprezidentas įtariamas E. Masiulio, G. Steponavičiaus ir V. Gapšio papirkimu ir prekyba poveikiu. R. Kulianskis yra viešai pareiškęs, kad su įtarimais nesutinka, tačiau detaliau jų iki šiol nekomentavo. Šią savaitę jis paskelbė parduodantis savo turimas akcijas koncerno įmonėje ir pabaigus sandorį žada atsistatydinti iš visų pareigų „MG Baltic“.

Liberalų sąjūdis, Darbo partija, „MG Baltic“: teisėsaugai įtariant, kad „MG Baltic“, Liberalų sąjūdis ir Darbo partija gavo naudos iš jų atstovų galbūt neteisėtos veiklos, įtarimai buvo pareikšti ir šiems trims juridiniams asmenimis. Darbo partijai įtarimai pareikšti dėl stambaus masto kyšininkavimo ir stambaus masto prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

„MG Baltic“ atstovai koncernui pateiktus įtarimus vadina prokuroro piktnaudžiavimu savo teisėmis ir psichologiniu spaudimu. Partijos su įtarimais nesutinka, nes mano, kad atsakomybė turėtų būti taikoma konkrečius veiksmus atlikusiems žmonėms, o ne juos vienijusiai organizacijai, nesuteikusiai jiems jokių įgaliojimų.

Darius Mockus ir Romanas Raulynaitis: vykstant ikiteisminiam tyrimui, kaip specialieji liudytojai buvo apklausti „MG Baltic“ prezidentas ir savininkas Darius Mockus bei valdybos narys Romanas Raulynaitis. Šis statusas reiškia, kad teisėsaugai šie žmonės liudijo apie savo veiksmus, tačiau pareigūnams pritrūko duomenų paskelbti juos įtariamaisiais.