NSGK išvados – kitą savaitę
Sei­mo Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas (NSGK) ki­tą sa­vai­tę tre­čia­die­nį pla­nuo­ja pa­skelb­ti iš­va­das dėl ne­tei­sė­to po­vei­kio po­li­ti­niams pro­ce­sams.

„Aš labai norėčiau, ir komitetas šiandien sutarė, kad išvados bus paskelbtos trečiadienį kitą savaitę“, – trečiadienį žurnalistams po komiteto posėdžio sakė NSGK vadovas Vytautas Bakas.

Tyrime – „Leo LT“

Trečiadienį komitetas apklausė du buvusius premjerus, socialdemokratą Gediminą Kirkilą ir konservatorių Andrių Kubilių.

Anot V. Bako, buvę premjerai apklausti keturiomis temomis: dėl Rusijos energetikos kompanijų įtakos, verslo grupių įtakos politiniams sprendimams, „Leo LT“ projekto, bei „politinių partijų ir kampanijų finansavimo, ypatingai, kiek tai susiję su Rusijos įmonėmis“.

G. Kirkilas po posėdžio sakė negalintis teikti informacijos, ko klausinėjo komiteto nariai, tik patvirtino, kad buvo kalbama „apie tai, kas yra viešoj erdvėj, tas visas pažymas“.

Klausiamas apie „LEO LT“ projektą G. Kirkilas teigė, jog „VP Market“ tuomet buvo vienintelė Lietuvos kompanija, pajėgi dalyvauti projekte, kuriam pritarimą buvo davęs ir Seimas.

„Sutarėm statyti elektrinę, buvo partneriai „Latvijos energija“, „Estijos energija“ ir Lenkijos „Polska Grupa Energetyczna“, labai stiprios kompanijos. Kad mes būtumėm pajėgūs turėti tokią pat stiprią, mums reikėjo grįžti prie Lietuvos Rytų ir Vakarų tinklų sujungimo. O Vakarų tinklai dar iki manęs buvo privatizuoti, privati kompanija, todėl buvo priimta sprendimas turėti viešos ir privačios partnerystės kompaniją, buvo sudaryta „Leo LT“, – pasakojo G. Kirkilas.

Jis teigė, jog „nebuvo kitos kompanijos Lietuvoje, kuri pagal savo kapitalo dydį būtų galėjusi dalyvauti tokiame projekte“.

Aiškinosi dėl V. Valentinavičiaus

A.Kubilius žurnalistams irgi sakė pristatęs pozicijas dėl „Leo LT“, kalbėjęs apie situaciją energetikoje.

„Aš viską labai plačiai kalbėjau, pasakojau panoramą, kas buvo energetikoj, kiek teko kovoti su „Rosatom“ ir „Gazpromu“. Ignalinos uždarymą, man atrodo, irgi atlaikėm visus bandymus spaust, o ko nepavyko – Visagino atominės projekto, bet čia kitas klausimas“, – sakė A. Kubilius.

Klausiamas, ar pats susitikinėjo su koncerno „MG Baltic“ atstovais, A.Kubilius sakė, kad „su daug kuo yra susitikęs, nuo Bronislovo Lubio („Achemos grupės“ buvęs vadovas) ir visų kitų, bet mes tikrai jokioms įtakoms nepasiduodame“.

Buvęs konservatorių vadovas A. Kubilius patvirtino, kad per posėdį sulaukė klausimų apie savo buvusį patarėją Virgį Valentinavičių.

„V. Valentinavičių mes pažinojome nuo jo darbo „Laisvojoje Europoje“ laikų, jis buvo vienas iš tų apžvalgininkų ar žurnalistų, kuris neslėpė savo konservatyvių pažiūrų, ir kai tapau premjeru, ieškojau žmonių, kurie galėtų padėti komunikacijoj, ir aš pasikviečiau V. Valentinavičių tapti mano patarėju ir jokių įtakų jis man, kad žiūrėk, čia „MG Baltic“ kažkoks interesas, tikrai nedarė“, – kalbėjo A. Kubilius.