Ministro kėdė kliba, bet negriūva
Že­mės ūkio mi­nis­tras Bro­nius Mar­kaus­kas lie­ka dirb­ti Vy­riau­sy­bė­je, kol sa­vo žo­dį tars jo šei­mos ūki­nin­ka­vi­mo ap­lin­ky­bes ti­rian­ti tei­sė­sau­ga. Ta­da prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis ža­da pri­nci­pin­gai ver­tin­ti mi­nis­tro to­les­nės kar­je­ros ga­li­my­bes.

Su B. Markausku vakar popietę bendravęs Vyriausybės vadovas tikino gavęs visus jį dominusius atsakymus. Tačiau informacijos galutiniam sprendimui priimti esą pritrūko. Ją turėtų pateikti ministro šeimos ūkininkavimo aplinkybių tyrimą pradėjusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Procesas turėtų trukti apie 10 dienų.

B. Markauską trauktis iš pareigų ragino tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek Seimo opozicija, kuri dar vakar, jei šis neatsistatydintų, grasino surengti interpeliaciją ne tik ministrui, bet ir premjerui. Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) savo deleguotą atstovą gina visomis išgalėmis. LVŽS lyderis bei Seimo frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis pateikė versiją, esą ministras puolamas, siekiant pridengti opozicinių konservatorių „nuodėmes“.

B. Markausko kėdė sudrebėjo žiniasklaidai išsiaiškinus, kad jo šeima, ūkininkaudama Klaipėdos rajone, apie penkerius metus naudojosi sklypais be jų šeimininkų leidimo, o Nacionalinė mokėjimo agentūra ministro artimiesiems mokėjo europines išmokas už žemę, kurią jie dirbo neturėdami nuomos sutarčių. Maža to, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) už 6 mln. eurų – gerokai brangiau nei rinkos kaina – keleriems metams pirko viešinimo paslaugų.

Šešėlio nemato

Seimo tribūnoje ministras vakar mėgino paaiškinti skandalą sukėlusias jo šeimos ūkininkavimo aplinkybes, pateikė duomenis apie savo motinai Sofijai Markauskienei priklausančio ūkio Klaipėdos rajone veiklą. „Pripažįstu, kad ne visa žemė, už kurią S. Markauskienė gavo ir gauna tiesiogines išmokas, yra valdoma pagal rašytinę nuomos sutartį. Bet nepripažįstu, kad žeme naudotasi be savininkų sutikimo“, – teigė B. Markauskas. Jis tikino turįs liudijimus, kad su žemės savininku Ramučiu Lėliu yra sutarę dėl jo sklypo dirbimo. Vėliau ministras net pažadėjo jam atlyginti galbūt patirtus finansinius ar moralinius nuostolius.

Atsakydamas į Seimo narių klausimus, B. Markauskas nesutiko, kad neskaidrus jo ūkininkavimas meta šešėlį visai Vyriausybei. Žemės ūkio ministras aiškino turintis didelės ūkininkavimo patirties, todėl matantis „visas spragas, kurios turi būti taisomos“. Anot B. Markausko, ŽŪM yra lyderė pagal vykdomas reformas, todėl būtų gaila, jei viskas sustotų. Ministras tvirtino, kad jį palaiko rinkėjai, visuomeninės žemdirbių organizacijos, šeima ir kaimynai. „Niekam nekyla abejonių dėl mano kompetencijos žemės ūkio srityje“, – kalbėjo B. Markauskas. Jis sakė sąžiningai atliekantis savo pareigas, esąs ištikimas duotai priesaikai ir gerbiantis prezidentės nuomonę.

Opozicija pasipiktino

Devynis klausimus dėl ūkininkavimo svetimoje žemėje ministrui suformulavę opoziciniai socialdemokratai pareiškė, kad negavo įtikinamų atsakymų. „Ministras Seime dukart davė priesaiką laikytis įstatymų ir Konstitucijos, sąžiningai tarnauti Lietuvai ir jos žmonėms. Šiandien jo klausiame, ar sąžininga be savininko leidimo ūkininkauti jo žemėje ir dar už tai gauti Europos Sąjungos išmokas. Atsakydamas B. Markauskas išsisukinėjo, tačiau atsakymas šiuo atveju vienareikšmiškas – nesąžininga naudotis svetimu turtu be leidimo. Įstatymų laikytis privalu visiems, juolab – ministrui“, – teigė Algirdas Sysas. Pasak jo, ministras pripažino Lietuvoje egzistuojant populiarų ūkininkavimo būdą – svetimoje žemėje be leidimo. B. Markauskas tai pavadino „ūkininkai turėjo prisiimti rizikas“. Socialdemokratai žadėjo tartis su kitų opozicinių partijų atstovais dėl interpeliacijos ministrui.

Bronius Markauskas: „Niekam nekyla abejonių dėl mano kompetencijos žemės ūkio srityje.“

Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai piktinosi, kad B. Markauskas nė karto nerado laiko ateiti su jais pasikalbėti. „Ministro atsisakymą vertiname kaip bėgimą nuo atsakomybės, vengiant atsakyti į klausimus, kurių pastaruoju metu susikaupė tiek dėl ministro asmeninių interesų be sutarties nuomojantis žemę ir gaunant ES išmokas, tiek dėl jo veiklos, tiek dėl pertvarkos procesų, vykstančių ministerijoje“, – pareiškė TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis. Konservatoriai pareiškė ministro elgesį vertinantys „kaip demokratinėje valstybėje veikiančių parlamentinės kontrolės principų nepaisymą“.

Prezidentė buvo griežta

Prezidentė praėjusią savaitę pažymėjo, kad kritikos dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių sulaukęs žemės ūkio ministras neturi galimybių toliau dirbti. „Manau, kad nei politinės, nei moralinės teisės likti poste toks ministras nebeturi. Jis ją prarado“, – sakė šalies vadovė. Jos teigimu, tokio ministro reputacija kenktų Lietuvos įvaizdžiui ES derybose dėl žemės ūkio finansavimo po 2020 metų. Anot prezidentės, žemės ūkio ministro gynimas į labai blogą padėtį įstums premjerą S. Skvernelį.

B. Markauskas būtų trečias S. Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės narys, paliekantis postą. Vykdydamas LVŽS buvusios partnerės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valią, pernai rugsėjį iš posto pasitraukė ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius. Kiti du LSDP deleguoti Vyriausybės nariai – teisingumo ministrė Milda Vainiutė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius į partijos raginimą trauktis tuomet nereagavo. Tačiau kovo pradžioje M. Vainiutei teko rimtas išbandymas. Atsistatydinti ją privertė viešai išsakytos abejonės dėl Teisingumo ministerijos vadovų veiklos skaidrumo.