Miestų šventės blaivėja po truputį
Lie­tu­vo­je plin­ta idė­ja per mies­tų šven­tes, vyks­tan­čias vie­šo­sio­se erd­vė­se ir su­trau­kian­čias tūks­tan­čius da­ly­vių, draus­ti par­duo­ti al­ko­ho­lį įvai­rio­se lai­ki­no­se pre­ky­bos vie­to­se. Ta­čiau to­kia nau­jo­vė pa­sit­vir­ti­na ne vi­sur.

Net tada, kai per šventes neprekiaujama alkoholiu, „ištroškusieji“ randa kur jo įsigyti. Tuo metu minėto draudimo neįtvirtinusioms savivaldybėms tenka sukti galvas, kaip po renginių sutvarkyti viešąsias erdves, kad jose neliktų nepageidautinų ženklų.

„Sauso įstatymo“ nepaisė

Pirmą birželio savaitgalį Tauragėje šurmuliavo miesto šventė. Per ją, kaip ir kitus masinius renginius, skirtus Lietuvos valstybės atkūrimo, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, Valstybės dienoms paminėti, taip pat muzikinius festivalius, buvo negalima prekiaujama jokiais svaigalais. Tokį sprendimą Tauragės rajono taryba priėmė dar 2016-aisais. Tačiau vietos politikų užmojis išmokyti tauragiškius švęsti blaiviai patinka ne visiems.

Per šventę policijos pareigūnams įkliuvo daugiau kaip 10 neblaivių asmenų, tarp jų – trys nepilnamečiai. Girtų žmonių buvo matyti ir vasaros estradoje, kurioje vyko koncertai, taip pat miesto centre. Jie sukėlė muštynes, o vienas neblaivus tauragiškis nenusiramino net uždarytas į areštinę.

Tačiau Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis tokiems incidentams pernelyg daug reikšmės neteikė. Jis tikino, jog sprendimas neleisti prekiauti alkoholiu viešuose renginiuose pasitvirtino. „Žinoma, draudimų paiso ne visi. Bet jeigu jau svaigalų reklama draudžiama, kodėl nebūtų galima pasiekti, kad vaikai viešose vietose nematytų apsvaigusių asmenų“, – aiškino jis.

Draudžia ne visur

Riboti prekybą alkoholiu per šventes ir kitus masinius renginius savivaldybės gali nuo 2015 metų rugsėjo, kai įsigaliojo atitinkamos Alkoholio kontrolės įstatymo pataiso. Be tauragiškių, tokia galimybe pasinaudojo Telšių, Alytaus, Kėdainių, Šiaulių rajonų ir kai kurios kitos savivaldybės. Draudimas svarstytas ir didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau šie nesiryžta jo įvesti. Esą visiškai atsisakius alkoholio prekybos kiltų problemų tradicinių renginių, švenčių organizatoriams – jiems būtų sudėtinga rasti rėmėjų ir paslaugų teikėjų.

„Apie draudimą prekiauti alkoholiu per miesto šventę net negalvojome. Karštą dieną žmonėms būtina atsigaivinti“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino Marijampolės, šiemet paskelbtos Lietuvos kultūros sostine, merė Irena Lunskienė. Ji pažymėjo, kad per kitas šventes, kurios taip pat vyksta J. Basanavičiaus aikštėje, toks draudimas galioja.

Marijampolės valdžiai leidus prekybininkams įsirengti aikštėje maitinimo kiemelius, tarp jų lankytojų populiarumo nestokojo alus. „Ir kaip galėjo tiek daug alaus prilaistyti, juk jis kainavo?“ – vėliau apžiūrinėdamas J. Basanavičiaus aikštę stebėjosi Marijampolės komunalininkų vadovas Kostas Jankauskas.

Prireikė dviejų dienų, kol komunalininkai nuo grindinio specialiomis cheminėmis medžiagomis nuvalė linksmybių likučius.

Griežčiausi ribojimai

Lazdijų rajono taryba žengė dar toliau – prieš porą metų uždraudė parduoti svaigalus visuose masiniuose renginiuose, ne vien per miesto ar valstybines šventes. Alkoholinių gėrimų prekybos licencijos neišduodamos ir tuo atveju, jei prekiauti ketinama arčiau nei per 500 metrų nuo ugdymo įstaigų teritorijų. Draudimas taip pat galioja 30 metrų atstumu nuo Lazdijų rajono policijos komisariato, 100 metrų atstumu nuo Lazdijų ligoninės ir nuo Lazdijų sveikatos centro.

Lazdijų rajono vicemeras Valdas Petras Mikelionis „Lietuvos žinioms“ teigė, jog tokios priemonės nepasitenkinimo nesukėlė. „Iš pradžių kai kurie gyventojai priekaištaudavo, kad linksminantis net alaus negalima išgerti. Tačiau per šventes alkoholiu dažniausiai prekiaudavo ne mūsų rajono verslininkai, o atvykusieji iš Kauno ar kitų miestų. Dabar po švenčių aikštėse ir gatvėse nesimėto tuščių butelių, nematyti girtų“, – tikino jis. V. P. Mikelionis pridūrė, kad labiau riboti prekybos alkoholiu nelabai yra kaip, nes ir taip draudimai – vieni griežčiausių visoje šalyje.