Linas Linkevičius: Lietuva neabejoja JAV įsipareigojimais NATO
Lie­tu­va pa­si­ti­ki Jung­ti­nių Vals­ti­jų įsi­pa­rei­go­ji­mais NA­TO ko­lek­ty­vi­nei gy­ny­bai, ne­pai­sant pre­zi­den­to Do­nal­do Trum­po iš­sa­ky­tų abe­jo­nių, sa­ko už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tras Li­nas Lin­ke­vi­čius. 

„Aš tuo nė kiek neabejoju“, – ketvirtadienį BNS sakė ministras, paklaustas, ar mano, kad JAV šiandien yra įsipareigojusios kolektyvinės gynybos principams.

„Šaknys yra tokios gilios ir tokios tvirtos mūsų strateginės partnerystės, ir tiek daug metų, ir tiek daug realių, tikrų draugų, aš nė kiek neabejoju, kad išliks toks pats kursas, išliks ta pati parama“, – kalbėjo jis.

Ministras dalyvavo Antrojo pasaulinio karo metais JAV paskelbtos Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo deklaracijos minėjimo renginyje.

Prezidentas D. Trumpas interviu JAV televizijai „Fox News“ suabejojo NATO sutarties 5-ąjį straipsniu dėl kolektyvinės gynybos. Jame sakoma, kad vienos Aljanso narės užpuolimas yra laikomas viso bloko užpuolimu.

Jis taip pat užsipuolė įgėlė naujausiai NATO narei Juodkalnijai, žurnalisto paklaustas, kodėl jo sūnus turėtų vykti į šią šalį ginti jos nuo užpuolimo: „Suprantu, ką sakote. Aš keliu tą patį klausimą.“

„Juodkalnija yra mažytė šalis su labai stipriais žmonėmis ... Tai labai agresyvūs žmonės. Jie gali pasidaryti agresyvūs ir – sveikinimai, jūs jau Trečiajame pasauliniame kare“, – kalbėjo D. Trumpas.

L. Linkevičius JAV prezidento pasisakymų nusprendė nekomentuoti.

„Aš tikrai nekomentuosiu, ką jis pasakė. Jis per pastarąsias dienas labai daug visko pasakė“, – teigė ministras.

„Bet aš tikrai žinau, kad tie sprendimai, kuriuos priėmė valstybių vadovai, įskaitant prezidentą D. Trumpą, NATO viršūnių susitikime, visiškai atspindi mūsų lūkesčius“, – pridūrė jis.

Pasak L. Linkevičiaus, po D. Trumpo pareiškimų „niekas nepasikeitė iš principo“.

„Niuansai jie lieka niuansais, o tai, kas tvirta, kas yra pamatiniai dalykai, jie lieka“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ketvirtadienį Vašingtono aikštėje Vilniuje ketvirtą kartą surengta padėkos JAV šventė, skirta pažymėti istorinę buvusio valstybės sekretoriaus Benjamino Sumnerio Welleso (Benžamino Samnerio Veleso) deklaraciją. Ja Jungtinės Valstijos nepripažino Baltijos šalių okupacijos.

Deklaracija buvo paskelbta 1940 metų liepos 23 dieną.