Lauras Bielinis mato liberalų renesansą
Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius Lau­ras Bie­li­nis Li­be­ra­lų są­jū­džio ra­gi­na per anks­ti ne­lai­do­ti. Jis ma­no, kad par­ti­ja tu­ri ga­li­my­bių at­gim­ti.

Pasak L. Bielinio, net jei partijos veikla teisiškai būtų nutraukta, liktų Liberalų sąjūdžio frakcija Seime, liberalų atstovai savivaldybėse, visi šie politikai dirbtų ir toliau. „Jiems nebūtų sudėtinga reformuoti struktūrą, sukurti kitą liberalią partiją, kurios pagrindu jie galėtų susivienyti“, – LŽ portalui sakė L. Bielinis. Būten toks kelias, jo akimis, būtų optimaliausias. Kadangi į naująjį darinį neabejotinai pereitų dauguma dabartinių „įtarimų šleifo“ persekiojamų politikų, renkant partijos vadovus, bent jau tuos asmenis „reikėtų patraukti į šalį“. „Tikrų lyderių Liberalų sąjūdyje nematau, tačiau nemanau, kad tai yra problema. Kiekviena politinė organizacija labai lengvai gali atrasti naujų lyderių, iškelti figūras, kurios iš principo klausimus spręstų kitaip“, – mano L. Bielinis. Jei vis dėlto Liberalų sąjūdžiui atgimti nepavyktų, liberalusis politikos flangas, anot jo, tuščias neliktų.

Ant Liberalų sąjūdžio munduro – juoda dėmė

M. Romerio universiteto lektorės Rima Urbonaitė.

M. Romerio universiteto lektorės Rimos Urbonaitės teigimu, Liberalų sąjūdžio ateitis miglota.

Pasak politologės, anksčiau Liberalų sąjūdis dar turėjo galimybę brėžti skiriamąjį brūkšnį tarp partijos ir kelių savo narių, kuriems pareikšti įtarimai. „Dabar, kai įtarimų sulaukė ir partija, tą daryti jau sudėtinga. Todėl visuomenės akyse galutinis sprendimas nebus jau toks svarbus, nes įtarimų pareiškimas – jau yra rimta dėmė. Visuomenė kartais nuteisia greičiau nei teismai. Šis faktas labai nepalankus liberalams“, – LŽ portalui sakė R. Urbonaitė. Anot jos, prieš 2016-ųjų Seimo rinkimus Liberalų sąjūdis tarsi buvo įgijęs antrą kvėpavimą, pasirodė visai neblogai. „Bet ar pavyks įgyti trečią kvėpavimą, sunku pasakyti. Tai priklausys ir nuo galutinio teismo sprendimo. Jo gali tekto laukti ilgai, nes korupcinės bylos kartais įstringa. Jei liberalai nori išlaikyti padoresnį įvaizdį, jiems patiems svarbu nevilkinti tų procesų. Tačiau akivaizdu, kad ir priėmus palankų partijai sprendimą, atsitiesimo klausimas pakankamai sudėtingas“, – pastebėjo politologė. Jos žodžiais, ir dabar Liberalų sąjūdis išgyvena krizę, jam trūksta lyderių, charizmatiškų politikų. „Jau kuris laikas partija dreifuoja. Ne keli aktyvesni Seimo nariai, vaizdas būtų visai nykus“, – mano R. Urbonaitė. Neabejotinai, jei tik bus poreikis, Liberalų sąjūdžio nišą užims kita politinė jėga. „Klausimas, kaip tai nutiks? Jei tie patys asmenys panaikins vieną juridinį darinį ir sukurs kitą, tai vėl matysime tuos pačius veidus. Pavyzdžiui, jei Viktoras Uspaskichas įkurtų kitą organizaciją, ją vis vien visi tapatintų su Darbo partija. Ir liberalams būtų labai sunku atsiriboti nuo ankstesnės partijos. Pirmiausia reikia galvoti apie naujus lyderius“, – teigė R. Urbonaitė.