Laura Matjošaitytė: aš dabar elgčiausi kitaip
Vy­riau­sio­sios rin­ki­mų ko­mi­si­jos (VRK) va­do­vė Lau­ra Mat­jo­šai­ty­tė sa­ko, jog da­bar elg­tų­si ki­taip, spręs­da­ma dėl iš­va­dos apie „Ag­ro­kon­cer­no“ par­amą su Ra­mū­nu Kar­baus­kiu su­si­ju­siems ren­gi­niams.

„Žvelgdama į praeiti į pasakyčiau: aš dabar elgčiausi kitaip“, – antradienį Seime svarstant jos nepasitikėjimo klausimą sakė L. Matjošaitytė.

Ji sakė, kad „suvokia viešumo naudą“, bet tikino, jog išvada „nebuvo kažkur paslėpta“, su ja galėjo susipažinti visi komisijos nariai.

Praėjusios kadencijos pabaigoje parengta išvada nesvarstyta, nes joje nebuvo nustatyta rinkimų įstatymų pažeidimų, o ir įtraukti į darbotvarkę niekas nereikalavo, tvirtino komisijos vadovė.

„Ji nebuvo kažkur paslėpta, kaip buvo teigta. Išvada nebuvo svarstyta, nes niekas išvados į darbotvarkę neįtraukė, nebuvo net tokių pasiūlymų“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

VRK pirmininkė taip pat sakė, kad minimoje išvadoje „nebuvo nurodytas teisinis kreipimosi į Valstybinę mokesčių inspekciją pagrindas“, ji nebuvo kaltinamo pobūdžio.

„Dėl šių priežasčių išvada nebuvo svarstyta komisijos posėdyje“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ji sakė pati pasiūliusi ją paviešinti kilus ažiotažui, bet tam nepritarė patys komisijos nariai, ir pradžių panorę patys su ja susipažinti.

VRK vadovės atleidimą inicijuoja Seimo opozicinės frakcijos, kaltinančios ją dėl komisijos „chaotiško darbo“ bei vienasmenių sprendimų.

Sprendimas dėl Seimo skiriamo pareigūno atleidimo priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.

Projekte dėl nepasitikėjimo teigiama, kad „nuolatine VRK pirmininkės darbo praktika yra tapęs teisės aktų pažeidinėjimas dėl komisijos sprendimų kolegialumo“.

VRK vadovė kaltinama blokavusi kai kurių atliktų tyrimų svarstymą komisijos posėdžiuose, tokiu būdu užkirsdama kelią komisijai priimti dėl jų sprendimą.

Paramą VRK vadovei deklaruoja Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, premjeras Saulius Skvernelis, didžiausios Seimo „valstiečių“ frakcijos seniūnas R. Karbauskis tvirtina, kad frakcija vadove pasitiki.

Opozicija VRK vadovės kėdę pradėjo klibinti dėl dar praėjusios kadencijos pabaigoje, pernai birželio mėnesį, komisijos darbo grupės parengtos, bet daugiau kaip pusę metų nepateiktos svarstyti išvados dėl „valstiečių“.

Skundą dėl galbūt paslėptos politinės reklamos televizijos seriale „Naisių vasara“ VRK gavo 2016 metų vasarą. Buvo sudaryta darbo grupė jam tirti. Tyrimą ji baigė jau po Seimo rinkimų pernai birželį. Darbo grupės parengta išvada įkelta į VRK dokumentų valdymo informacinę sistemą, bet viešam komisijos posėdžiui svarstyti taip ir nepateikta, iki tai iškilo į viešumą.

Minimoje išvadoje nėra nustatyta rinkimų įstatymų pažeidimų, bet dėl milijoninės „Agrokoncerno“ paramos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiu R. Karbauskiu susijusiems renginiams siūlyta kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją.

VRK darbo grupė suskaičiavo, kad su R. Karbauskiu susijusiems renginiams 2013–2016 metais jam priklausantis „Agrokoncernas“ galėjo išleisti per milijoną eurų.