Kuriozai Seime: socdemai – konservatorių apsupty, liberalai – prie Petro Gražulio
Sei­mo So­cial­de­mo­kra­tų par­ti­jos (LSDP) frak­ci­jai pa­sis­kel­bus opo­zi­ci­ne, te­ko pers­tum­dy­ti par­la­men­ta­rų kė­des ple­na­ri­nių po­sė­džių sa­lė­je. Pa­kei­ti­mais pa­ten­kin­ti ne vi­si: po­li­ti­nės kai­rės at­sto­vai soc­de­mai bu­vo per­so­din­ti prie am­ži­nų po­li­ti­nių opo­nen­tų kon­ser­va­to­rių, li­be­ra­lams te­ko tra­di­ci­nių ver­ty­bių gy­nė­jų kai­my­nys­tė.

Antradienį į Seimo plenarinių posėdžių salę sugrįžę kai kurie parlamentarai užėmė naujas jiems paskirtas darbo vietas. Persodinimas sukėlė nemenką šurmulį. Sumažėjusi Seimo LSDP frakcija iš jiems įprastos kairės salės pusės buvo perkelta į dešinę ir dabar sėdi už Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių nugarų ar jų pašonėje. Dėl to vietas teko pakeisti daliai parlamento Liberalų sąjūdžio frakcijos narių, kurie visi dabar sėdi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos bei „Tvarkos ir teisingumo“ atstovų kaimynystėje.

Kritikos ir nepasitenkinimo dėl tokio susodinimo sulaukusi Seimo vadovybė žada dar kartą persodinti parlamentarus.

Demokratijos tradicijos negalioja

Rokiruotėmis Seimo plenarinių posėdžių salėje stebėjosi ne vienas parlamentaras. Socialdemokratė Rasa Budbergytė feisbuke pranešė, kad Seimo LSDP – jau tikra opozicinė frakcija. „Gavome ir naujas vietas Seimo plenarinių posėdžių salėje. Deja, vietos ne pagal pažiūras – sėdime šalia konservatorių. Tikiuosi, kad pažiūrų nepakeisime“, – rašė ji.

Konservatorius Mantas Adomėnas sakė, kad valdančioji dauguma nepaliauja stebinti. „Šiandien įsigalios naujas Seimo susodinimas, kurio rezultatas tas, kad opoziciniai socdemai nukeliami į dešinį (sėdėjimo kryptimi) flangą, konservatoriams už nugarų, kur anksčiau sėdėjo liberalai. Kairėje lieka tik „valstiečiams“ ištikimi socdemai-atskalūnai. Šiaip jau Vakarų parlamentuose frakcijos susodinamos pagal pažiūras ir ideologiją, o ne pagal ištikimybę valdžiai. Išsakius kontrargumentą, kad Vakarų pasaulyje tokia praktika netaikoma, Seimo „valstiečių“ vadovybė atšovė: „Čia Lietuva“. Suprask, demokratijos papročiai ir tradicijos mums negalioja. Su kuo Jus visus ir noriu pasveikinti bolševikinės Spalio revoliucijos šimtmečio proga“, – feisbuke piktinosi jis.

Liberalsąjūdietės Aušrinės Armonaitės teigimu, naujasis persodinimas sukėlė tikrą sumaištį. „Politologams to nesuprasti, bet nauja LSDP frakcija buvo perkelta iš salės kairės (kur paprastai ir sėdi kairieji) į dešinę prie konservatorių. Kitaip tariant, socdemai sėdi dešiniau už liberalus, nes mus persodino. Dabar turime situaciją, kai žmogaus teisių gynėja Viktorija Čmilytė-Nielsen sėdi šalia Petro Gražulio. Tegyvuoja LOGIKA“, – ironizavo parlamentarė.

Dar vienas kėdžių perstumdymas

Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius portalui lzinios.lt aiškino, kad parlamentarų vietos buvo išdėliotos techniškai, nes norėta, kad atskirų frakcijų nariai sėdėtų kartu. „Taip ir susodinome. Išskyrus Mišrią Seimo narių grupę, kur gavosi dviejų narių išskyrimas. Dabar iš Seimo narių atsiliepimų matome, kad jie, ko gero, norėtų persėsti šiek tiek kitaip. Matyt, šį klausimą išspręsime teigiamai“, – tikino jis.

Vis dėlto greičiausiai į kairę Seimo plenarinių posėdžių salės pusę LSDP frakcijos nariai nesugrįš. „Kiti socialdemokratai (LSDP atskalūnai – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos nariai – red.past.) gal nelabai ir nori, todėl, ko gero, jie bus opozicijos kairėje pusėje. Jie persės maždaug ten, kur dabar sėdi dalis „Tvarkos ir teisingumo“ žmonių“, – mano A. Nekrošius.

Sprendimus, kaip darsyk Seimo plenarinių posėdžių salėje bus persodinti parlamentarai, žadama priimti, kai frakcijos apsitars ir pareikš savo nuomonę dėl to. „Kadangi reikia rasti bendrą sutarimą, konsensusą, manau, kažkokį sutarimą rasime ir susodinsime kaip jiems patogu“, – sakė Seimo vicepirmininkas.